Ocieplenie domu – styropian czy wełna mineralna?

fot. materiały nadesłane

Artykuł sponsorowany, 19 grudnia 2017

Chcesz mieszkać w ciepłym i tanim do utrzymania domu? W takim przypadku nie możesz zapominać o odpowiedniej termomodernizacji. Aktualnie coraz więcej Polaków decyduje się na wykonanie ocieplenia swojego domu – to inwestycja, która się opłaca.

Dom możemy ocieplić z wykorzystaniem dwóch popularnych materiałów, a mianowicie styropianu oraz wełny mineralnej. Każdy z tych materiałów ma swoje wady i zalety. W Polsce najczęściej korzystamy ze styropianu, na co wpływa mają jego niska cena i dobre parametry termoizolacyjne. Jednak również wełna jest pod kilkoma względami lepsza od styropianu. O czym warto pamiętać?

Właściwości termoizolacyjne

Zarówno wełna mineralna, jak i styropian mają podobne właściwości termoizolacyjne. Musimy jednak pamiętać o tym, że po zawilgoceniu wełna je traci, dlatego musi być dobrze chroniona przed wilgocią.

Chłonność wody

Styropian nie wchłania wody i jest nienasiąkliwy, a także nie przepuszcza powietrza i pary wodnej. Stąd też może prowadzić do braku oddychania izolowanych ścian i prowadzić do rozwoju pleśni, osłabienia konstrukcji budynku. Aby temu zapobiec stosuje się specjalne materiały systemowe. Z kolei wełna dobrze przepuszcza parę, dlatego daje ścianom możliwość „oddychania”. Należy przy tym pamiętać, że ocieplanie budynków (zobacz) musi być zakończone położeniem odpowiednich tynków paroprzepuszczalnych.

Właściwości akustyczne

Styropian nie izoluje akustycznie, dlatego nie wycisza budynku. Wełna z kolei robi to bardzo dobrze, dlatego zaleca się jej stosowanie tam, gdzie istnieją intensywne źródła hałasu.

Podatność na ogień

Styropian wprawdzie nie pali się, ale pod wpływem ognia zaczyna się topić. Wełna mineralna znacznie lepiej opiera się wysokim temperaturom i ogniowi, dlatego może zabezpieczyć budynek przed rozprzestrzenianiem się pożaru.

Cena

Gdy zależy nam na niskiej cenie, ocieplanie budynków styropianem to najlepszy wybór. Dzięki niemu możemy ocieplić dom niskim kosztem i cieszyć się cieplejszymi dniami i nocami podczas zimy oraz niższymi wydatkami na ogrzewanie.

Artykuł sponsorowany

Treści oznaczone jako "artykuły sponsorowane" zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne (zdjęcia, infografiki itp.) dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest zabronione.

Tagi: ,

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

*