Od czego zacząć optymalizację kosztów budowy? | PolakBuduje.pl

Od czego zacząć optymalizację kosztów budowy?

fot. materiały nadesłane

Artykuł sponsorowany, 4 grudnia 2017

Optymalizacja kosztów budowy jest bardzo ważnym elementem każdej realizacji. Jest ona wykonywana przez każdego, chociaż często nieświadomie, szczególnie przy małych inwestycjach. Dobra optymalizacja może spowodować, że wydatki związane z budową obniżą się nawet o kilkadziesiąt procent. To dotyczy przede wszystkim dużych inwestycji, jednak także w przypadku domów jednorodzinnych można sporo zaoszczędzić.

Kryteria i ich znaczenie

Pierwszym etapem optymalizacji kosztów powinno być ustalenie kryteriów, które uwzględnimy przy analizie i następnie ewentualnych zmianach. Należą do nich oczywiście koszty, ale też czas realizacji, jakość poszczególnych rozwiązań, wielkość i koszty eksploatacji w przyszłości. Każdy z nas zwraca jednak uwagę na inne aspekty. Coraz częściej dostrzegamy konieczność troski o środowisko naturalne, dlatego jednym z kryteriów może być np. przyjazność ekologiczna. Sami musimy zdecydować, co jest dla nas istotne.

Kiedy już sprecyzujemy kryteria, należy je uporządkować, zaczynając od tych, które są dla nas najważniejsze. Na górze znajdą się nasze priorytety, czyli jeżeli będzie to np. czas realizacji, to powinniśmy dokonać zmian na pozostałych obszarach w taki sposób, aby maksymalnie go skrócić.

Fachowa wiedza i właściwa optymalizacja

Optymalizację kosztów budowy powinien wykonać profesjonalista, czyli firma zatrudniająca fachowców, którzy mają doświadczenie, wiedzę i odpowiednie wykształcenie. Jedną z nich jest figura.team, czyli cenione w Polsce biuro konstrukcyjne. Oprócz wyżej wspomnianego początkowego etapu optymalizacji, pracownicy uwzględniają przy niej globalną lokalizację inwestycji, uwarunkowania lokalne działki, projekt koncepcyjny lub budowlany oraz ramy czasowe realizacji budowy.

Znając projekt, można podjąć się jego optymalizacji w różnych kwestiach. W zależności od naszych priorytetów czy jest to czas ,koszty czy zwiększona trwałość można dokonać odpowiednich zmian tak, aby inwestycja była dla nas bardziej satysfakcjonująca.

Artykuł sponsorowany

Treści oznaczone jako "artykuły sponsorowane" zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne (zdjęcia, infografiki itp.) dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest zabronione.

Tagi: ,

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

*