Odbiór mieszkania z ekspertyzą budowlaną

fot. materiały nadesłane

Artykuł sponsorowany, 1 stycznia 2018

Niezależnie od tego, czy decydujemy się na zakup mieszkania lub domu jednorodzinnego bezpośrednio od dewelopera czy też nabywamy je z drugiej ręki, warto uchronić się i zabezpieczyć przed nierzetelnością kontrahenta, co prowadzić mogłoby do nabycia lokalu mieszkalnego wykonanego wadliwie, posiadającego wady konstrukcyjne lub inne niedoskonałości, których bez opinii eksperta nie bylibyśmy w stanie wychwycić. Zwrócić należy uwagę, że problem ten dotyczy w zasadzie wszystkich mieszkań i obiektów budowlanych, niezależnie od osoby nabywcy.

Jak uczy doświadczenie – nawet nowe realizacje budowlane, osiedla budowane przez deweloperów i inwestorów z przeznaczeniem na sprzedaż potrafią wykonane być w sposób niechlujny, po kosztach, bardzo często odbiegając od pierwotnego projektu. Jest to istotne o tyle, o ile weźmie się pod uwagę, że w wielu przypadkach do podpisania umowy (przedwstępnej, deweloperskiej) dochodzi jeszcze przed rozpoczęciem lub zakończeniem robót budowlanych, a podstawę do zakupu domu lub mieszkania stanowi w głównej mierze projekt budowlany oraz wizualizacja graficzna projektu. Dlatego też warto dokonać odbioru mieszkania z ekspertyzą budowlaną, co pozwoli nam wychwycić wszystkie rozbieżności pomiędzy projektem a wykonaniem oraz ustalić, jakie elementy zostały wykonane wadliwie i powinny zostać poprawione przed podpisaniem protokołu odbioru mieszkania.

Ekspertyza budowlana – niezależnie od tego, czy sporządzana jest w formie opinii czy ekspertyzy technicznej – wykonywana jest na zlecenie klienta przez inżyniera z zakresu budownictwa. Jeżeli jest ona połączona z przygotowaniem kosztorysu poprawek i niezbędnych robót budowlanych, podmiot podejmujący się jej wykonania powinien też dysponować uprawnieniami rzeczoznawcy majątkowego – budowlanego. Do jej wykonania najczęściej niezbędnym pozostaje przeprowadzenie przez wykonawcę oględzin obiektu budowlanego (czasem połączonych z koniecznością przeprowadzenia odpowiednich badań lub pobrania próbek) oraz zapoznaniem się z dokumentacją projektową, w oparciu o którą wykonywany był lokal mieszkalny lub inny obiekt budowlany. W treści ekspertyzy budowlanej zawarta zostaje ogólna ocena zgodności wykonania obiektu z założeniami projektowymi, zachowania zasad sztuki budowlanej, a także przedstawienie wszystkich niedoróbek oraz wad obiektu, które istnieją w chwili jego odbioru. Zobacz jak wygląda ekspertyza budowlana w Warszawie.

Dokonując odbioru mieszkania z ekspertyzą budowlaną sporządzoną przez niezależnego specjalistę możemy być pewni tego, że nabyte przez nas mieszkanie będzie pozbawione wad fizycznych i będziemy mogli bezproblemowo przejść do jego urządzania – nie martwiąc się tym, że w przeciągu miesiąca lub dłuższego odcinka czasu ujawnią się usterki, które kumulować będą ponoszone przez nas koszty urządzenia mieszkania. Wbrew obiegowej opinii sporządzenie ekspertyzy budowlanej nie jest natomiast usługą wyjątkowo drogą (w typowych sytuacjach), toteż decydując się na inwestycję rzędu kilkuset tysięcy złotych warto zlecić specjaliście wykonanie ekspertyzy przed przystąpieniem do odbioru wymarzonego mieszkania.

Zobacz więcej na TwojInzynier.pl

Artykuł sponsorowany

Treści oznaczone jako "artykuły sponsorowane" zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne (zdjęcia, infografiki itp.) dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest zabronione.

Tagi: ,

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

*