Ogródek warzywny czy drzewa owocowe? | PolakBuduje.pl

Ogródek warzywny czy drzewa owocowe?

Posiadanie własnego ogródka jest w dzisiejszych czasach utożsamiane z pewnego rodzaju luksusem. Na duże ogrody (o takich mowa w tym artykule) mogą sobie jedynie pozwolić mieszkańcy domków jednorodzinnych. Dlaczego luksus? Ponieważ jest to miejsce, które możemy zagospodarować w różnoraki sposób. Między innymi zasadzić w nim drzewa owocowe lub/i warzywa.

Ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie zadane w tytule artykułu. Najlepiej gdy podzielimy ogródek na dwie części. Przyjemność hodowania i spożywania własnych owoców i warzyw jest ogromna.

Drzewa owocowe – co warto wiedzieć przed zakupem?

Drzewka owocowe to inwestycja na lata, czasem nawet na dziesięciolecia. Ich wybór powinien być więc przemyślany. Nie jest to bowiem nabytek na chwilę. Tak więc drzewka owocowe kupujemy w dobrej szkółce lub sklepach ogrodniczych.

Jeśli nie jesteśmy obeznani w temacie, możemy tam zasięgnąć porady. Często nie zdajemy sobie sprawy, ile miejsca będą później zajmować nasze drzewka owocowe. Początkowo są one przecież małe i wątłe, lecz ostateczny rozmiar może być zaskakujący.

Zdarza się, że sadzimy je zbyt blisko siebie lub po pewnym czasie zdajemy sobie sprawę, iż roślina daje nam za dużo cienia. Warto także dopytać się fachowców, jak dane drzewka owocowe się szczepi. Obecnie wiele osób nie wie, jak powinno się kupować i sadzić drzewka owocowe. Nie każdy zna się na sadownictwie, więc przy okazji kupowania, warto dopytać się o konkretną odmianę. Może się okazać, że dana roślina kompletnie nie pasuje do naszego ogrodu. Różne gatunki mają różne wymagania, więc warto mieć to na uwadze, dokonując zakupu.

Własny ogródek warzywny – co i gdzie hodować?

Rynek spożywczy jest bardzo dobrze zaopatrzony. Jednak nie trzeba mieć ogromnej wiedzy, aby wiedzieć, że kupowane warzywa nie są pozbawione sztucznych ulepszaczy. Uprawa warzyw na sprzedaż odbywa się na akord, a zatem hodowcy nie zwracają szczególnej uwagi na stosowane środki. Dlaczego? Tutaj najważniejszym ogniwem są dwa aspekty: wyprodukować i sprzedać. Idziemy zatem na ilość, a nie na jakość.

Jeśli zatem posiadasz miejsce do uprawy, niekoniecznie ogródek, może to być również balkon to posadź rośliny, których warunki pozwolą Ci na ich uprawę. Możliwość posiadania przydomowego ogródka to nie tylko zdrowa żywność, pozbawiona wszelkich chemikaliów, a ponadto ogromna zabawa i duma z uprawianych warzyw.

Ogródek warzywny nie wymaga ogromnej powierzchni. Praktyczny ogród jest zróżnicowany. Polecamy uprawiać warzywa, które uwielbiamy. Pomidory z ogródka to zapach i smak, którego nie znajdziecie na sklepowych półkach, rzodkiewka jest ostrzejsza, bardziej soczysta, a ponadto bardzo szybko rośnie. Podobnie jest z cebulą, z której mamy piękny szczypior. Co znajdzie się w Twoim ogrodzie, zależy tylko od ciebie, ale z pewnością warto go mieć.

Wydawca: Redakcja
Data: 30 kwietnia 2015

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Tagi: ,

Udostępnij ten artykuł

2 komentarze

  1. Jeżeli miałabym wybierać to wybrałabym jednak obie opcję, bo to na prawdę można pogodzić i mieć takie 2w1.

    Dodaj odpowiedź
  2. Drzewa owocowe warto jest kupować w sprawdzonych miejscach. Te z niesprawdzonych często okazują się bublem.

    Dodaj odpowiedź

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

*