Okno dachowe - jaki system otwierania wybrać? | PolakBuduje.pl

Okno dachowe – jaki system otwierania wybrać?

fot. materiały nadesłane

Artykuł sponsorowany, 20 marca 2018

Okno dachowe dolne czy górne? A może oba systemy otwierania w jednym? Które okno dachowe będzie w Twoim przypadku najbardziej funkcjonalne?

Różne systemy otwierania okna dachowego

Mechanizm otwierania każdego okna dachowego jest taki sam – obraca się ono w świetle ramy w płaszczyźnie osi poziomej, która znajduje (najczęściej) się w połowie wysokości okna. Dolna część okna wysuwa się poza obręb ramy okna do zewnątrz, a górna do wewnątrz.

Mimo tej samej mechaniki działania, uchwyt okna (klamka) może być umieszczona w górnej części okna bądź w dolnej. To, w której części okna będzie umieszczona klamka wpływa na funkcjonalność i wygodę użytkowania okna oraz możliwość efektywnego wykorzystania przestrzeni pod oknem.

Okno dachowe z górnym systemem otwierania

Klamka okna umieszczona jest w górnej krawędzi ramy okiennej. Przy oknie zamontowanym nisko (w którym krawędź dolna okna znajduje się ok. 90 cm nad podłogą), to najwygodniejszy sposób otwierania okna – bez potrzeby schylania się oraz ryzyka, że otwierające się okno uderzy nas boleśnie w głowę.

Górnego systemu otwierania w oknie dachowym nie stosuje się, kiedy okno zamontowane jest wysoko (dolna krawędź na wysokości 120 – 150 cm), bo wtedy osoby niższe mają trudność z dosięgnięciem klamki.

Okno dachowe z dolnym systemem otwierania

Klamka takiego okna jest umieszczona w dolnej części ramy okiennej. Przy oknach umieszczonych dość wysoko, jest to wygodna opcja umożliwiająca otwieranie okna nawet osobom o niższym wzroście. Dolny system otwierania przy wysoko zamontowanych oknach nie jest uciążliwy, bo okno obraca się w osi na wysokości powyżej wzrostu człowieka (nie ma zatem ryzyka uderzenia się w głowę przy otwieraniu okna).

Montaż dolnego systemu otwierania może być w praktyce uciążliwy przy oknach zamontowanych nisko (poniżej 120 cm od podłogi), ponieważ wymaga każdorazowo pochylania się by dosięgnąć do klamki. Dodatkowo, przy niskiej ściance kolankowej dostęp do zamontowanej w dolnej krawędzi okna klamki będzie miało nawet kilkuletnie dziecko, a to zwiększa ryzyko otwarcia okna przez malucha.

Okno dachowe z podwójnym systemem otwierania

Niektóre modele okien dachowych dostępne są w wersji z dolnym i górnym system otwierania jednocześnie. To dobre rozwiązanie w tych mieszkaniach, w których różnica wzrostu między domownikami jest znaczna. Można zastosować je również wtedy, kiedy chcemy zachować pełną swobodę urządzania mieszkania, bez martwienia się o to, jak system otwierania okna wpłynie na funkcjonalność całego pomieszczenia. W oknach VELUX przystosowanych do podwójnego systemu otwierania fabrycznie montuje się uchwyt górny, a dolną klamkę można zamontować w każdym momencie.

Otwieranie okna dachowego a wykorzystanie przestrzeni w pomieszczeniu

Dobór sposobu otwierania okna, to nie tylko kwestia wysokości montażu okna (choć jest to kwestia najbardziej istotna), ale również planów wiązanych z wykorzystaniem przestrzeni pod oknem.

Dolny system otwierania okna dachowego wymaga zapewnienia dostępu do uchwytu, by otwarcie było możliwe. Z tego powodu efektywne zagospodarowanie przestrzeni pod oknem może być nieco trudniejsze (najlepiej ściankę kolankową pozostawić niezabudowaną bądź postawić przy niej takie meble które nie utrudniają dostępu do okna).

Jeśli okno dachowe jest umieszczone wysoko, warto zastosować okna elektryczne. Ułatwi to otwieranie w miejscach, gdzie okno jest na wysokości niedostępnej, aby otworzyć je manualnie.

Ofertę okien dachowych z wymienionymi systemami otwierania znajdziesz na stronie https://www.velux.pl/produkty/okna-dachowe.

Artykuł sponsorowany

Treści oznaczone jako "artykuły sponsorowane" zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne (zdjęcia, infografiki itp.) dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest zabronione.

Tagi: , ,

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

*