Pędzle, wałki, kuwety… Jakie akcesoria są potrzebne do malowania ścian?

fot. materiały nadesłane

Artykuł sponsorowany, 13 lipca 2017

Jeśli nosisz się z zamiarem pomalowania ścian, musisz wiedzieć, że Twoją głowę powinna zaprzątać nie tylko myśl o kolorze i teksturze farby, ale także o tym, jakie akcesoria malarskie wybrać. W tym artykule podpowiemy Ci jakie narzędzia są niezbędne i w co warto się zaopatrzyć.

Jakie akcesoria malarskie warto kupić?

Remont to dla wielu osób istny koszmar, ale z odpowiednimi akcesoriami takie wyzwanie jak na przykład malowanie ścian nie powinno stanowić problemu. Oczywiście pamiętaj o tym, by wybierać pędzle, wałki, kuwety dobrej jakości, a jeśli nie wiesz, gdzie takie znaleźć, przejrzyj listę niezbędnych akcesoriów na https://www.koelnerpolska.pl/produkty/narzedzia/narzedzia-reczne/narzedzia-malarskie/pedzle gdzie znajdziesz duży wybór produktów tego typu i będziesz wiedział co musisz kupić do remontu. Do profesjonalnego pomalowania ścian na pewno będziesz potrzebować zarówno wałków, jak i pędzli. A dlaczego? Ponieważ pędzlem pomalujesz trudno dostępne miejsca, natomiast wałek świetnie nada się do malowania większych powierzchni.

akcesoria malarskie

Pędzle malarskie – jak je wybierać?

Dla amatora wybór pędzla to nie lada zagadka, ponieważ zaczynają się tu rodzić się pytania: czy wybrać pędzel naturalny czy syntetyczny, z krótkim czy z długim włosiem? Pędzle mają za zadanie pomóc w pomalowaniu zakamarków i tych elementów, z którymi nie poradzi sobie wałek. Musisz wiedzieć o tym, że pędzle z włosiem naturalnym nadmiernie chłoną wodę z farb akrylowych, winylowych i lateksowych, co może spowodować powstanie nieestetycznych smug na malowanej powierzchni. Na dłuższą metę używanie takiego rodzaju pędzli jest też bardzo niewygodne. Zaletą pędzli z włosiem syntetycznym jest ich trwałość i łatwiejsze utrzymanie w czystości. Na duży plus tych pędzli przemawia też ich odporność na wilgoć, a co za tym idzie przyjemniejsze użytkowanie.

Do czego służą pędzle o różnych kształtach?

Sam wybór włosia pędzla to nie wszystko, warto znać też zastosowanie pędzli o różnych kształtach. Płaskich pędzli używa się do wykańczania zagłębień i styków ścian. Ich główka uformowana jest płasko. Pędzle okrągłe przeznaczone są do malowania detali architektonicznych oraz małych powierzchni. Pędzle kątowe, choć bardzo przypominają pędzle płaskie (ich główki osadzone są pod kątem), wykorzystywane są do malowania trudno dostępnych miejsc na przykład ściany za grzejnikiem. Jeśli chcesz wykończyć swoje wnętrze w nieco artystyczny sposób na pewno niezbędne okażą się także pędzle stożkowe.

Jak wybrać odpowiedni wałek do malowania?

Przy wyborze wałka najważniejsze jest skupienie się na rodzaju runa. Do farb wodorozcieńczalnych dobrze sprawdzi się runo syntetyczne, przy farbach rozpuszczalnikowych niezbędne natomiast okaże się runo moherowe lub wełniane, a do malowania farbami olejnymi warto wybrać pędzle gąbkowe. Runo od kilku do kilkunastu milimetrów nada się do malowania powierzchni płaskich i równych, wałki o runie długim będą niezbędne do malowania materiałów chropowatych i porowatych.

Czy kuweta to konieczność podczas malowania?

Kuweta malarska przyda się zarówno fachowcowi jak i amatorowi, dlatego dobrze jest się w nią jednak zaopatrzyć. Ogólnie dostępne na rynku kuwety przeważnie wykonane są z materiałów, które nadają się do różnego rodzaju farb. Dzięki kuwecie odprowadzisz nadmiar farby z wałka co przełoży się na jednolite pokrycie malowanej powierzchni i brak zacieków. Do niektórych kuwet używa się też specjalnych wymiennych wkładów, które ułatwiają znacznie pracę. Innymi akcesoriami, które jeszcze mogą okazać się niezbędne w Twojej pracy są: taśma malarska, mieszadło i pojemnik do farb, zapasowe końcówki do wałków. Zawsze wybieraj te narzędzia, które faktycznie mogą Ci się przydać – kieruj się tu zasadą rodzaju wykończenia, jakie chcesz uzyskać, czy ma być ono proste, czy bardziej dekoracyjne.

Artykuł sponsorowany

Treści oznaczone jako "artykuły sponsorowane" zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne (zdjęcia, infografiki itp.) dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest zabronione.

Tagi:

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

*