Redakcja, 1 lutego 2016

Podstawowe informacje o instalacji wodnej

Znajomość podstawowych zasad funkcjonowania instalacji hydraulicznych i grzewczych w domu może być bardzo pomocna przy usuwaniu awarii. Instalacja wodna to nic innego jak połączenie rur z armaturą łazienkową i kuchenną. Obecnie popularnym materiałem stosowanym do wytwarzania akcesoriów hydraulicznych jest PCV. Charakteryzuje się większą twardością w porównaniu z innymi rodzajami tworzyw sztucznych.

Z PCV w zależności od zakresów ciśnień wytwarzane są rury cienko i grubościenne. Ich średnica waha się od 1/2 do 6 cali. Instalacje z PCV można wykonać samemu zgodnie z projektem wykonanym przez fachowca. Koszt projektu, w zależności od metrażu i stopnia skomplikowania wynosi od 1.000 zł wzwyż.

Niezbędne narzędzie i materiały

Wykonanie właściwych instalacji wodnych jest możliwe przy użyciu odpowiednich narzędzi oraz materiałów. Część z nich należy zakupić z myślą o przyszłości, a część można wypożyczyć (giętarka do rur, lutownica). Przystępując do montażu niezbędne będą przecinak do rur, śrubokręt o płaskim ostrzu (mały i duży), poziomica, kombinerki, taśma teflonowa do nawijania na gwintowane połączenia, masa uszczelniająca inaczej kit uszczelniający, pasta topnikowa do rozprowadzania cyny wewnątrz połączenia itd.

Przykładowe problemy i rozwiązania

Z odpowiednim sprzętem poradzimy sobie z wieloma podstawowymi problemami. Przeciekami z kurków zlikwidujemy wymieniając uszczelki, czyszcząc gniazdo lub wymieniając skorodowane kurki na nowe. Pamiętajmy, żeby trakcie wymiany zawsze podstawiać miseczkę lub zatykać korek w umywalce, aby uniknąć zgubienia małych elementów.

Nowoczesne zawory posiadają uszczelki ceramiczne, które teoretycznie są niezniszczalne, ale i tu zdarzają się sporadyczne awarie. Wówczas należy je wymienić. Przed wykonywaniem jakichkolwiek prac hydraulicznych trzeba zamknąć obieg wody. W przypadku usterki, gdy zawory okazują się niesprawne można wykorzystać korek od butelki do zablokowania wycieku zimnej wody ze zbiornika lub użyć węża do usunięcia wody na zewnątrz. Jednak to tylko rozwiązania tymczasowe, aby zapobiec poszerzeniu się problemu powinno się wezwać pogotowie wodociągowe.

Redakcja

Publikujemy materiały prasowe oraz treści sponsorowane. Artykuły zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne (zdjęcia, infografiki itp.) dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest zabronione.

Tagi:

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

*