Podstawy bezpieczeństwa pracy przy instalacjach elektrycznych | PolakBuduje.pl

Podstawy bezpieczeństwa pracy przy instalacjach elektrycznych

fot. materiały nadesłane

Artykuł sponsorowany, 18 listopada 2016

Naprawa jakiejkolwiek usterki instalacji elektrycznej wymaga od pracownika przestrzegania różnych zasad bezpieczeństwa. Znajomość ogólnie rozumianego BHP wydaje się absolutnie podstawową umiejętnością nabytą przez elektryka. O czym należy pamiętać, zabierając się za prace tego rodzaju? Zobacz fundamentalne zasady bezpieczeństwa prowadzenia prac „pod napięciem”.

Czynności naprawcze związane z instalacjami elektrycznymi bardzo często mogą wiązać się z różnego rodzaju niebezpieczeństwami. Wykonywanie tego typu prac musi zatem odbywać się w warunkach niezagrażających naszemu życiu i zdrowiu. O czym zatem należy pamiętać?

Odzież ochronna

Popularne porzekadło mówi, że „elektryka prąd nie tyka”. Każdy doświadczony fachowiec wie jednak, że nie ma co kusić losu i w starciu z instalacjami elektrycznymi należy zachować szczególną ostrożność. Bezpieczeństwo zagwarantować może nam m.in. specjalistyczna odzież ochronna. Odpowiednie obuwie, rękawice i okulary nieraz uratowały komuś zdrowie, a nawet życie. Tego typu sprzęt nabyć można w licznych sklepach z asortymentem budowlanym oraz hurtowniach elektrycznych. Konkurencyjne ceny oferują również sklepy internetowe – m.in. http://el12.pl/odziez-ochronna-i-bhp,k344.

Organizacja miejsca pracy

Bardzo ważne w pracach z instalacją elektryczną jest odpowiednie zagospodarowanie sobie miejsca pracy. Unikajmy przede wszystkim bałaganu. Najmniejszy chaos może bowiem doprowadzić do pomyłki, a ta często okazuje się tragiczna w skutkach. Zadbaj zatem o to, by każde narzędzia znalazły się na swoim miejscu, nic nie krzątało ci się pod nogami, a każdy kabel był widoczny i nie plątał się z innymi.

Odetnij źródło prądu i wody

Prowadząc prace związane z instalacją elektryczną, koniecznie wyłącz prąd w całym domu lub mieszkaniu! Zniwelujesz wówczas zagrożenie porażenia! Gdy instalacja znajduje się w pobliżu kuchni lub łazienki, warto także na chwilę wyłączyć wodę.

Unikaj prac, na których się nie znasz

Prace elektryczne wymagają odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. O ile drobne usterki większość z nas jest w stanie naprawić samodzielnie, o tyle poważniejsze operacje warto zlecić do wykonania specjalistom.

Pracuj z drugą osobą

Wypadki chodzą po ludziach i pojawiają się niespodziewanie. Często najbardziej doświadczeni fachowcy przekonują się o sile elektryczności. Dlaczego warto pracować z kimś? W razie wypadku druga osoba będzie w stanie momentalnie udzielić nam pierwszej pomocy lub ekspresowo zawiadomi odpowiednie służby.

Artykuł sponsorowany

Treści oznaczone jako "artykuły sponsorowane" zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne (zdjęcia, infografiki itp.) dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest zabronione.

Tagi: ,

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

*