Pomiary geodezyjne wykonywane pod budowę domów

fot. materiały nadesłane

Artykuł sponsorowany, 5 maja 2016

Budowa domów stawia przed nami wiele wyzwań i wymogów. Samodzielnie tak naprawdę nic nie można zrobić, praktycznie na wszystko konieczne jest uzyskanie odpowiednich pozwoleń i dokumentacji. Do jednych z najważniejszych zaliczają się pomiary geodezyjne, zlecane profesjonalnym geodetom bądź firmom geodezyjnym.

Bez pomiarów geodezyjnych nie można zaplanować żadnej budowy, również budowy domu – mówi nasz specjalista z firmy GEOMAP Usługi Geodezyjne i Kartograficzne. Konieczne jest dokładne wytyczenie domu w terenie, z czym można się zgłosić do uprawnionego geodety po uzyskaniu pozwolenia na budowę domu.

W jaki sposób przeprowadza się wytyczenie budynku w terenie?

Wytyczenie budynku w terenie konieczne jest dla ekipy budowlanej, która dzięki temu będzie wiedzieć, w jakim miejscu rozpocząć prace. Geodeta określa ten teren zgodnie z otrzymaną dokumentacją projektową. W grunt zostają wbite paliki mówiące o narożach budynku, co należy jeszcze potwierdzić w dzienniku budowy. Następnie do pracy przystępuje ekipa budowlana, aby wykonać wykopy i umożliwić geodecie wytyczenie ław fundamentowych oraz niezbędnych punktów wysokościowych, co również jest zapisane w dzienniki budowy. Punkty wysokościowe mają za zadanie wyznaczyć, na jakim poziomie będą posadowione ławy oraz posadzka parteru domu. Nad wszystkim czuwa kierownik budowy, który weryfikuje czy wszystko jest przeprowadzane zgodnie z planem. Gdy fundamenty są gotowe, można przejść do kolejnych zadań, a mianowicie do wytyczenia zewnętrznej linii zabudowy ścian, co pozwala na rozpoczęcie ich wnoszenia. Ta i każda kolejna czynność również zapisywane są w prowadzonym dzienniku.

Pomiary geodezyjne konieczne także po zakończeniu budowy

Prace geodezyjne nie kończą się wraz z zamknięciem budowy. Konieczne są również po postawieniu budynku, ponieważ geodeta musi dokładnie namierzyć dom oraz wykonane przyłącza (instalacja wodna, gazowa, kanalizacyjna, energetyczna), aby nanieść je na mapy zasobu geodezyjnego. Oprócz tego trzeba jeszcze sporządzić mapy, na które naniesiony będzie wybudowany dom, niezbędne dla jego przekazania do użytkowania. Wszystkie prace wykonywane są przy pomocy niwelatora oraz teodolitu.

Artykuł sponsorowany

Treści oznaczone jako "artykuły sponsorowane" zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne (zdjęcia, infografiki itp.) dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest zabronione.

Tagi: ,

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

*