Redakcja, 14 marca 2016

Projektowanie ogrodu dla początkujących

Marzeniem niejednej osoby jest piękne, nasycone uspokajającą zielenią miejsce do wypoczynku. Bezcenne są chwile po ciężkim dniu pracy, spędzone przy śpiewie ptaków na bujanej ławce, z widokiem na harmonijnie umiejscowione drzewa i krzewy. Jak zatem urządzić ogród, który wygląda niczym wyjęty z najpiękniejszej baśni?

Sprecyzuj swoje potrzeby

Na początek warto zaopatrzyć się w najzwyklejszą kartkę oraz długopis. Zastanów się, skonsultuj ze współmałżonkiem oraz ze starszymi dziećmi. Następnie wypisz wszystkie elementy, które uważacie za niezbędne w waszym nowym ogrodzie. Pozwoli ci to na wygospodarowanie miejsca zarówno na wymarzony stawek, plac zabaw, jak i grillową altankę do niedzielnych spotkań rodzinnych w lecie czy przyjmowania przyjaciół.

Połącz piękno i funkcjonalność

Ogród powinien być dostosowany nie tylko do twoich potrzeb, ale i do okolicy, w której mieszkasz. Przykładowo, jeśli z twoją działką sąsiaduje ruchliwa ulica, najlepiej umieścić dom w tylnej części posesji, a między budynkiem a jezdnią posadzić gęste drzewa, aby odgrodzić się od zgiełku i licznych przechodniów. Dzięki takiemu zabiegowi podniesiesz estetykę parceli, ale też zapewnisz sobie oraz swojej rodzinie prywatność.

Nawet jeśli całe życie marzyłaś o przydomowym stawie pełnym urokliwych rybek, zrezygnuj z niego mając małe dzieci lub planując ciążę. Zbiornik wodny w połączeniu z zostawionymi bez opieki nawet na kilka sekund maluchami, może stać się przyczyną tragedii. Nie warto kusić losu. Lepiej jest zostawić kawałek niezagospodarowanego terenu i upragnione oczko wodne ulokować tam, gdy brzdące podrosną i będą miały świadomość związanego z nim zagrożenia.

Zadbaj o spójność

Konwencja, w jakiej postanowisz utrzymać swój ogród, powinna pasować do znajdującej się na działce budowli. Jeśli twój dom jest stylizowany na dziewiętnastowieczny dworek, lepiej zdecydować się na klasyczne ogrodowe dekoracje i koniecznie unikać nowoczesności. Zrezygnuj też z krzykliwych, kontrastowych chodników czy ogrodzenia.

Redakcja

Publikujemy materiały prasowe oraz treści sponsorowane. Artykuły zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne (zdjęcia, infografiki itp.) dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest zabronione.

Tagi: ,

Udostępnij ten artykuł

1 komentarz

  1. Żeby zacząć projektowanie to trzeba przede wszystkim wiedzieć od czego zacząć krok po kroku. Przede wszystkim nie przesadzajmy z dużą ilością elementów.

    Dodaj odpowiedź

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

*