Przecinarki – najpopularniejsze rodzaje

fot. phuabc.com.pl

Artykuł sponsorowany, 3 listopada 2018

W życiu każdego z nas przychodzi taki moment, gdy po prostu trzeba coś przeciąć. Może to być metaforyczna pępowina uzależniająca nas od rodzinnego domu lub kawałek taśmy klejącej. Niektórzy napotkają na swej drodze również twardsze materiały, do których trzeba będzie użyć cięższych narzędzi. W takim wypadku warto znać rodzaje przecinarek. Przecinarki dzielimy ze względu na formę obrabianego materiału, rodzaj ostrza, a także sposób użycia.

Jak to przeciąć?

Zacznijmy od kwestii, które nie budzą wątpliwości: za pomocą tego typu elektronarzędzi możemy przecinać – w zależności od specyfikacji urządzania – metal lub wszelkiego rodzaju płytki ceramiczne (gres, glazura, terakota), zaś sam sprzęt jest dostępny zarówno w wersji przenośnej, jak i wolnostojącej. Różne rodzaje przecinarek odpowiadają sposobowi ich użycia i zaangażowaniu człowieka w proces cięcia. Wyróżniamy:

  • przecinarki ręczne (bez obaw, dzięki sprytnie wykorzystanym mechanizmom dźwigni nikt nie powinien się specjalnie zmęczyć),
  • grawitacyjne (jak sama nazwa wskazuje, ramię z ostrzem wykorzystuje siłę przyciągania ziemskiego),
  • półautomatyczne (pozwalające na hydrauliczne sterowanie imadłem oraz ramieniem urządzenia)
  • automatyczne (najbardziej profesjonalny model z zaprezentowanych w tym zestawieniu – sterowanie ramieniem, imadłem, a także podajnikiem materiału odbywa się przy pomocy sterowania hydraulicznego).

Sprawdź elektryczne przycinarki na phuabc.com.pl.

przycinarka do glazury

fot. phuabc.com.pl

Czym to przeciąć?

Skoro wiemy już ile wysiłku będziemy musieli włożyć w pracę z przecinarką, warto jeszcze wybrać rodzaj „ostrza”, który będzie nam najbardziej odpowiadał. Choć samo słowo „ostrze” kojarzymy przede wszystkim z płaskimi, ostrymi krawędziami, w dzisiejszych czasach technika cięcia posunęła się znacząco do przodu, a twardość materiałów wpłynęła na inwencję twórców nowych modeli przecinarek. Na rynku dostępne są następujące przecinarki:

  • Przecinarki tarczowe (wykorzystują ząbkowane piły tarczowe obracające się z dużą prędkością),
  • Przecinarki taśmowe (ząbkowata metalowa wstęga zostaje wprawiona w ruch dzięki współbieżnie obracającym się kołom, a wąskość ostrza pozytywnie wpływa na jakość cięcia),
  • Przecinarki plazmowe (gazowe) – gaz lub mieszanka gazów wydobywające się z dyszy zostają zajarzone jonizatorem, a przez osiągnięcie wysokiej temperatury powstała w ten sposób wiązka jest w stanie ciąć grube materiały,
  • Przecinarki wodne (waterjet) – wykorzystanie techniki wodnej zapobiega nagrzewaniu się materiału obrabianego (a tym samym nie powoduje uszkodzeń). Samo „cięcie wodą” polega na wypuszczaniu cienkiego strumienia wody połączonej ze ścierniwem i nadaniu mu ogromnej prędkości, dzięki czemu ma siłę przeciąć twardy materiał.

Artykuł sponsorowany

Treści oznaczone jako "artykuły sponsorowane" zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne (zdjęcia, infografiki itp.) dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest zabronione.

Tagi:

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

*