Pustaki ścienne z przeznaczeniem na ściany wewnętrzne | PolakBuduje.pl

Pustaki ścienne z przeznaczeniem na ściany wewnętrzne

fot. materiały nadesłane

Artykuł sponsorowany, 6 października 2016

Rolą ścian wewnętrznych jest nie tylko oddzielenie konkretnych pomieszczeń, sprawienie aby każde z nich było funkcjonalne i odpowiedniej wielkości, ale również istotna jest ich rola akustyczna.

Ściany wewnętrzne dzielimy na nośne i działowe. Korzystnym dla przyszłego użytkowania budynku jest wykonanie ścian wewnętrznych z pustaków ceramicznych, czyli materiału stosowanego również do budowania ścian zewnętrznych. Zapewnią one nie tylko ciszę, ale również właściwy mikroklimat we wnętrzu budynku.

Ściany wewnętrzne nośne stanowią element konstrukcji budynku. Zadaniem ich jest przenoszenie obciążenia z dachu, stropu oraz ścian wyższych kondygnacji domu na fundament oraz inne elementy domu.

Dlatego też ściany nośne muszą spełniać określone normy, które zawierają przygotowane przez architektów projekty domów. Dotyczą one m.in. odpowiedniej nośności, również izolacyjności termicznej oraz akustycznej, jak również odporności ogniowej. Ściany nośne buduje się jednocześnie ze ścianami zewnętrznymi.

Natomiast ściany działowe oddzielają jedynie pomieszczenia, a ich zadaniem jest utrzymanie ciężaru własnego oraz zamocowanych na nich elementów. Dlatego też mogą być cieńsze od ścian nośnych.

Ściany wewnętrzne

Jeśli ściany zewnętrzne wykonane są z ceramiki poryzowanej to również do ścian wewnętrznych również warto zastosować ceramiczne pustaki. Mury wznoszone z ceramiki budowlanej cechują się bardzo dobrą nośnością, wytrzymałością, jak również bardzo dobrą izolacyjnością akustyczną. Ściany wykonane z tego materiału bardzo dobrze chronią przed hałasem.

Pustaki z ceramiki poryzowanej są również wyjątkowo odporne na działanie ognia. Ściany z tego typu pustaków są lekkie, ale zarazem wytrzymałe. Dlatego można na nich wieszać obrazy, czy inne ciężkie przedmioty.

Wewnętrzne ściany nośne

W związku ze swoją rolą, ściany nośne muszą być wyjątkowo mocne, dlatego powinny być wykonane z tych samych materiałów, co ściany zewnętrzne. Wybór tego samego materiału zarówno na ściany zewnętrzne, jak i wewnętrzne nie oznacza, że mają one takie same parametry.

Jednowarstwowe ściany zewnętrzne muszą być ciepłe, dlatego buduje się je z pustaków o dużej grubości. Natomiast w przypadku materiałów na ściany wewnętrzne kluczowa jest wytrzymałość mechaniczna oraz akustyka. Dlatego, aby nie zabierać przestrzeni użytkowej pomieszczeń stosuje się zazwyczaj pustaki o takiej grubości, jakie wykorzystuje się do wznoszenia ścian zewnętrznych warstwowych.

Ściany działowe

Większość pustaków poznaczonych do wznoszenia ścian działowych przystosowana jest do łączenia na pióro i wpust. Dzięki temu muruje się je szybko i sprawnie.

Jeżeli ściany nośne nie są budowane wraz ze ścianami działowymi, łączy się je z konstrukcyjnymi za pomocą kotew płaskich ze stali nierdzewnej. Kotwy mocuje się w spoinach poziomych, w co drugiej warstwie. Pustaki ścienne przeznaczone do ścian nośnych i działowych mają taką samą wysokość, dlatego też kotwy zawsze trafiają w spoinę poziomą między pustakami.

Ściany, które rozdzielają pomieszczenia wewnątrz budynku powinny izolować hałas pochodzący nie tylko z wnętrza każdego pokoju, ale również z zewnątrz. Liczy się zatem ich wysoka izolacyjność akustyczna, którą określa wskaźnik izolacyjności akustycznej wyrażany w decybelach dB. Im jest on wyższy, tym lepiej. Dla ścian działowych w budownictwie jednorodzinnym nie powinien on być mniejszy niż 30 dB, a dla pomieszczeń odgradzających je od pomieszczeń sanitarnych 35 dB. Ściany wykonane z ceramiki poryzowanej znacznie przekraczają wymagane normy.

Artykuł sponsorowany

Treści oznaczone jako "artykuły sponsorowane" zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne (zdjęcia, infografiki itp.) dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest zabronione.

Tagi: , ,

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

*