Rodzaje gotowych mas tynkarskich. Zobacz, która sprawdzi się u Ciebie

fot. materiały nadesłane

Artykuł sponsorowany, 23 marca 2018

Rodzajów tynków jest na tyle dużo, że niełatwo zdecydować się na ten właściwy. Czujesz się zagubiony, przeglądając bogate oferty sklepów budowlanych? Poznaj różnice pomiędzy głównymi odmianami tynków cienkowarstwowych. Dzięki temu, bez trudu znajdziesz właściwy produkt, który ochroni mury Twojego domu.

Tynki silikonowe – najwyższa jakość

Do podstawowych rodzajów tynków zalicza się masy silikonowe. Można je nakładać zarówno na polimerowe, jak i mineralne powierzchnie. Te tynki bazują na żywicy silikonowej i są trwalsze od pozostałych wypraw cienkowarstwowych. Nie niszczą się ani pod wpływem promieni UV ani czynników chemicznych. Poza tym, nie nasiąkają wodą i przepuszczają parę, czyli pozwalają na uwalnianie wilgoci na zewnątrz murów. Wiąże się to z wysoką odpornością tej wyprawy na grzyby i pleśń. Ważne jest też to, że masa silikonowa nie jest podatna na zabrudzenia i można ją z łatwością utrzymać w czystości – podłoże samo będzie usuwało brud podczas deszczu!

Silikonowe tynki są warte rozważenia również ze względu na bogatą kolorystykę. Wielu producentów oferuje tynki w różnych kolorach. Przykładowo, ekologiczny produkt marki Bolix – Balance EcoSide: https://www.milabud.pl/pl/p/Bolix-Balance-EcoSide-tynk-silikonowy-25kg/2081 jest dostępny w 80 odcieniach. Wysoka jakość tego produktu to dodatkowa zaleta, która sprawia, że warto rozważyć jego wykorzystanie.

Akrylowe masy tynkarskie – ochrona przed uszkodzeniami

Ten rodzaj zaprawy tynkarskiej jest w dużym stopniu elastyczny. Stanowi dobre rozwiązanie, jeśli zależy Ci głównie na zabezpieczeniu ścian przed uszkodzeniami – tynk akrylowy jest na nie bardzo odporny. Ponadto, jest wodoszczelny i łatwo go nałożyć, co stanowi kolejną przyczynę jego popularności. Tynk z żywicą akrylową jest też godny uwagi ze względu na kolorystykę. Nie dość, że jest dostępna w wielu różnych barwach, to na dodatek mogą one być bardzo intensywne.

masy tynkarskie

fot. materiały nadesłane

Tynk akrylowy ma też jednak pewne wady. Cechuje go niewielka paroprzepuszczalność, która może powodować wykroplenia lub pęknięcia na zaprawie. Z tego powodu, jeśli chcesz otynkować nowy budynek, lepiej wybrać inny produkt – świeże ściany oddają wilgoć, która może uszkodzić tynk. Trzeba też mieć na uwadze, że wyprawy tego typu są podatne na zanieczyszczenia i pod ich wpływem mogą zacząć się niszczyć.

Zaprawy tynkarskie silikatowe – zabezpieczenie przed wilgocią i glonami

Ostatnią kategorię stanowi silikatowa masa tynkarska, przeznaczona do podłoży mineralnych. Przepuszcza parę wodną i nie porasta glonami ani grzybami. Jest też trwała i ma mineralny charakter. Nie ulega zniszczeniu nawet pod wpływem silnych warunków atmosferycznych, szczególnie jeśli chodzi o zagrożenie porastania glonami.

Pomimo tylu zalet, tynk silikonowy nie zawsze będzie najlepszym rozwiązaniem. W dużym stopniu wchłania wodę. Z drugiej strony, szybko oddaje wilgoć, co sprawia, że tynk w krótkim czasie znowu staje się suchy. Z tego powodu optymalny jest na podłoża mineralne, np. tynki cementowe. Warto też zwrócić uwagę na jej kolorystykę. Choć można znaleźć masy silikatowe w różnych barwach, będą one miały zazwyczaj pastelowe, słabo nasycone odcienie.

Najważniejsze mieszanki

Poza podstawowymi rodzajami gotowych mas tynkarskich, wyróżnia się też ich podtypy. Do najpopularniejszych należy masa silikatowo-silikonowa. Nie porasta grzybami ani pleśnią i na dodatek, sama się czyści – podobnie jak tynk silikonowy. Cechuje ją też wysoka paroprzepuszczalność.

Inną istotną odmianą jest masa polikrzemianowa: https://www.milabud.pl/pl/p/Kabe-Novalit-T-tynk-silikatowy-KOLOR-grupa-I/2211. Ona również jest w dużym stopniu paroprzepuszczalna. Poza tym, nie brudzi się zbyt szybko i nie wchłania wody. Ta odmiana jest również odporna na porastanie grzybami.

Znalezienie odpowiedniej masy tynkarskiej nie będzie trudne, kiedy przeanalizujesz, jakie są Twoje potrzeby. Jeśli dom znajduje się w pobliżu stawu, może być bardziej narażony na działanie wilgoci. Z kolei budynki położone przy często uczęszczanych drogach będą regularnie ulegać zabrudzeniom, dlatego tynk musi być na nie odporny. Zastanów się, jakie cechy powinien mieć Twój tynk i wybierz najlepszy produkt dla swojego domu.

Artykuł sponsorowany

Treści oznaczone jako "artykuły sponsorowane" zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne (zdjęcia, infografiki itp.) dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest zabronione.

Tagi: ,

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

*