Rodzaje odsysaczy – charakterystyka i różnice

fot. materiały nadesłane

Artykuł sponsorowany, 1 sierpnia 2016

Odsysacze spalin są niezbędnym wyposażeniem warsztatów, w których dokonuje się prób silników samochodowych i innych prac, w czasie których silnik musi być włączony. Zapewniają bezpieczeństwo, ponieważ odprowadzają szkodliwe opary na zewnątrz pomieszczenia. Na rynku dostępne są różne modele odsysaczy, które różnią się budową i wydajnością.

Budowa stacjonarnych odsysaczy spalin

Każdy odsysacz jest wyposażony w ssawkę podłączaną do rury wydechowej samochodu oraz elastyczny przewód, który odprowadza spaliny na zewnątrz. Różnią się budową i rodzajem montażu, mogą być stacjonarne i mobilne. Odsysacz balansowy stacjonarny składa się z balansera, wieszaka ściennego, mechanizmu zapadkowego i rurowego korpusu. Tego typu balanser może współpracować z wentylatorem montowanym na ścianie, na wsporniku, lub z wentylatorem dachowym. Można go także podłączyć do zbiorczego kanału wentylacyjnego. Dzięki balanserowi, wysuwanie przewodu elastycznego wymaga niewielkiej siły, a po zakończeniu pracy przewód samoczynnie podnosi się do stanu wyjściowego. Odsysacze bębnowe składają się z ramy montowanej do ściany lub sufitu. W ramie znajduje się bęben, który obraca się dzięki silnikowi elektrycznemu. Dzięki temu przewód rozwija i nawija się automatycznie. Bęben musi być wyposażony w wentylator, który umożliwia odsysanie spalin. Odsysacze wiszące składają się ze ściennego wspornika, w którym umieszczony jest wentylator kołnierzowy. Można również zamontować króciec, który łączy odsysacz z wentylatorem dachowym. Przyłącze, do którego mocuje się przewody mogą być pojedyncze lub podwójne.

Budowa mobilnych odsysaczy spalin

Do mobilnych odsysaczy spalin możemy zaliczyć odsysacz szynowy i przestawny. Pierwszy, jak sama nazwa wskazuje, porusza się po szynie, którą fachowo nazywa się kanałem. Kanał może mieć dowolną długość, tak by odsysacz miał zasięg na całej szerokości warsztatu czy hali. Składa się ze stalowych segmentów, które łączymy ze sobą w czasie montażu. W środku kanału przemieszcza się wózek, na którym znajduje się balanser z przewodem elastyczym. Na końcach kanału znajdują się stopery, które wyhamowują wózek z odsysaczem. Odsysacz przestawny posiada ssawkę w kształcie litery “S”, którą podłącza się do rury wydechowej auta. Jest ona umieszczona wraz z wentylatorem w metalowej obudowie na stelażu. Możemy przenosić go z miejsca na miejsce – odsysacz tego typu stawiany jest na posadzce. Dobór odpowiedniego odsysacza do naszego miejsca pracy warto skonsultować ze specjalistą, który doradzi optymalne rozwiązanie. Dystrybucją odsysaczy każdego z omówionych typów zajmuje się na przykład firma Centrowent z Wrocławia.

Artykuł sponsorowany

Treści oznaczone jako "artykuły sponsorowane" zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne (zdjęcia, infografiki itp.) dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest zabronione.

Tagi: ,

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

*