Rosnące ceny energii elektrycznej w Polsce

fot. pixabay.com

Artykuł sponsorowany, 10 stycznia 2019

Wraz z końcem każdego roku w Polsce pojawiają się informacje na temat tego, że kolejny rok przyniesie duże podwyżki kosztów życia. Pod koniec 2018 roku kraj obiegła informacja, że cena prądu wzrośnie nawet o ponad 30 %. Można było zaobserwować rosnące ceny prądu na giełdzie (TGE), co skutkowało podwyżkami dla przedsiębiorców. Poniżej przedstawimy kilka wskazówek na temat tego, jak skutecznie oszczędzać prąd, nie tylko w domu.

Zamień wszystkie żarówki na energooszczędne

Być może ta rada wydaje się błaha, ale jeśli w jakimkolwiek pomieszczeniu, nawet w piwnicy czy na strychu, macie zamontowane tradycyjne żarówki, natychmiast zamieńcie je na energooszczędne. Po pierwsze dlatego, że te tradycyjne zużywają bardzo dużo prądu, po drugie dlatego, że dużo szybciej się przepalają, a po trzecie dlatego, ze ich utylizacja jest kosztowna. Unia Europejska zabroniła produkcji takich żarówek, jednak wciąż znajdują się one w naszych domach. Oszczędność generowana przez nowoczesną żarówkę energooszczędną jest nieporównanie większa w skali roku.

Wyłączaj sprzęty, których nie używasz

Nawykiem wielu z nas jest włączanie radia, telewizora, komputera czy innego sprzętu zaraz po wejściu do domu. Często jest to tylko element służący do zabicia ciszy, którego nie słuchamy czy nie oglądamy. Jest to czerpanie energii elektrycznej, której nie używamy. Generuje to stosunkowo spore zużycie, za które co miesiąc płacimy.

Zamiana jednego punktowego światła na mniejsze rozproszone

Jest to zmiana, dzięki której nie tylko oszczędzamy, ale zyskuje na tym nasza domowa przestrzeń. Zamiast zapalać jedno punktowe światło ze 100 watową żarówką, zapalny trzy stojące lampki z 20 watowymi żarówkami. Uzyskamy bardziej rozproszone światło, bardziej klimatyczne, które czerpie mniej energii. Do oglądania telewizji czy pracy przy komputerze takie światło będzie wystarczające.

Więcej na temat cen prądu dowiesz się na: https://poprostuenergia.pl/akcyza-na-prad-i-nowe-ceny-energii-elektrycznej-w-2019-roku/

Wyjeżdżasz – wyłączaj sprzęty

Nawet kiedy nas nie ma w domu ceny energii elektrycznej rosną. Jeśli wyjeżdżamy na dłużej, wyłączajmy z prądy wszystkie sprzęty elektryczne posiadające tryb „stand by”, czyli telewizory, radia, dekodery, ekspresy do kawy. Czerpią one co prawda minimalną ilość prądu, ale podczas długiej nieobecności nawet bezpieczniej jest odłączyć je od zasilania.

Ładowarki pozostawione w kontakcie

Pozostawiona włączona do prądu ładowarka to jeden z mitów, według którego czerpie ona więcej energii, niż podczas ładowania telefonu. To oczywiście nieprawda, jednak mimo wszystko czerpie ona energię. Jeśli w domu naraz mamy włączonych 5 ładowarek, bo każdy mieszkaniec naładował już swój telefon, to ilość czerpanej energii można porównać do te, którą zużywa jedna ładująca telefon. Ten drobny i szybki gest pozwala zaoszczędzić w skali roku sporo pieniędzy.

Te drobne nawyki i proste przyzwyczajenia sprawiają, że rosnąca cena prądu nie jest takim dużym problemem.

Artykuł sponsorowany

Treści oznaczone jako "artykuły sponsorowane" zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne (zdjęcia, infografiki itp.) dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest zabronione.

Tagi:

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

*