Ryzyko korzystania z wody w przemyśle

Woda jest nieodzownym elementem ludzkiego życia. Wraz z rozwojem naszej cywilizacji znajdowała swojego kolejne zastosowania, od najbardziej prymitywnych w postaci nawadniania pól, po najnowsze wykorzystywania w nowoczesnym przemyśle. Jednak wraz z rozwojem zaawansowania technik związanych z jej wykorzystywaniem, wzrastają również towarzyszące jej obecności komplikacje.

Wykorzystanie wody w przemyśle

Obecnie woda jest nieodzownym elementem praktycznie każdego elementu ludzkiej techniki. Szerokie zastosowanie znajduje w przemyśle, gdzie wykorzystywana jest jako chłodziwo lub nośnik ciepła. Aby jednak mogła spełniać swoje zadanie w sposób do tego przewidziany, musi posiadać zupełnie inne parametry niż woda dostępna powszechnie dla użytkowników prywatnych. Aby zmienić jej parametry ze zwykłej wody pitnej, do wody mogącej być wykorzystywaną przemysłowo, stosuje się szereg różnego rodzaju zabiegów chemicznych, począwszy od filtracji, a skończywszy na kondensowaniu. Bez tych procesów przygotowawczych, zwykła woda działałaby destrukcyjnie na system, w który zostałaby wtłoczona.

Zagrożenia wynikające ze stosowania wody w przemyśle

Zależnie od przeznaczenia danego systemu, wykorzystywana w nim woda może powodować różnego rodzaju efekty uboczne swojej obecności.

Jednym z najpowszechniejszych problemów jest obecność i niekontrolowany rozwój bakterii osadzających się na elementach instalacji. Problem ten szczególnie dotyka wszelkiego rodzaju systemy grzewcze, które w wyniku panujących w nich dogodnych warunków do rozwoju tychże bakterii, stają się prawdziwym siedliskiej tego typu mikroorganizmów.

Innego rodzaju problemem jest obecność w wodzie zwiększonej ilości minerałów, takich jak wapń, czy magnez, które w układach kotłowych doprowadzają do osadzania się ich wewnątrz kotła, tworząc na ściankach osad w postaci kamienia kotłowego, znacznie zmniejszając tym samym wydajność całego układu.

Środki zaradcze przeciw negatywnemu działaniu wody

Aby móc korzystać z wody w instalacjach przemysłowych, konieczna jest zmiana jej parametrów na takie, które nie będą w żaden sposób negatywnie wpływały na całość systemu. Do tego celu wykorzystuje filtracje i uzdatnianie wody, a w przypadkach gdy te zabiegi są niewystarczające, konieczne jest chemiczne kondycjonowanie wody, przy pomocy produktów firmy Transhelsa.

Odpowiednie przygotowanie wody kluczem do wydajności

Firma Transhelsa, posiada w swojej ofercie szereg produktów, które mają znaczący wpływ na zminimalizowanie występowania wewnątrz układów ryzyka korozji i kamienia. Do najczęściej stosowanych należy inhibitor korozji, który wprowadzony do instalacji, pokrywa jej elementy warstwą ochronną, neutralizującą obecność w wodzie minerałów doprowadzających do powstawania rdzy. Dodatkowo inhibitor posiada właściwości usuwające z wody tlenu, który ma kluczowe znaczenie w powstawaniu osadu rdzy na elementach metalowych układu.

Pozostałe dostępne w ofercie firmy środki, pozwalają na unormowanie składu wody dokładnie pod kątem konkretnego klienta. Dobierane są one na podstawie przeprowadzonych testów dostępnej w danej firmie wody, oraz po dokładnym określeniu przez zleceniodawcę oczekiwań i potrzeb związanych z użytkowaniem wody. Tak dobrane i w określony sposób zastosowane środki, potrafią m.in. doprowadzić do zmiany pH, wyeliminować ze składu mikroelementy oraz mikroorganizmy.

Z pomocą dla przemysłu

Użytkowanie wody, jako jednego z kluczowych elementów układu przemysłowego, wymaga od firmy dbania o jak najwyższą jakość i skład. Zbagatelizowanie lub celowe zaniedbanie tego czynnika, może w bardzo szybkim czasie doprowadzić do częściowej niewydolności systemu w postaci powstawania rdzy i osadów kamiennych, lub całkowitego jego uszkodzeniu. Dlatego niezwykle istotne jest, aby potencjalny klient zainteresował się ofertą firmy Transhelsa, która swoimi produktami i usługami zapewnia najwyższą jakość korekcji składu wody, poprzez jej filtrowanie i kondycjonowanie. Tak przygotowana woda daje całkowite bezpieczeństwo w jej przemysłowym użytkowaniu.

Wydawca: Redakcja
Data: 26 marca 2018

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Tagi: ,

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

*