Siekiery - do czego są potrzebne siekiery w ogrodzie | PolakBuduje.pl

Siekiery – do czego są potrzebne siekiery w ogrodzie

fot. pexels.com

Artykuł sponsorowany, 4 czerwca 2019

W przeciwieństwie do sekatorów, grabi czy szpadli, siekiery na ogół nie są kojarzone z realizacją prac ogrodowych. Narzędzia te mogą jednak doskonale sprawdzić się przy wykonywaniu przeróżnych czynności – zarówno tych lżejszych, jak i najbardziej niewdzięcznych, ciężkich zadań. Do czego może przydać się siekiera w ogrodzie?

Wszechstronne siekiery uniwersalne

Istnieją różne rodzaje siekier, które pozwalają na wykonywanie określonych prac ogrodowych. Do najbardziej wszechstronnych należą modele uniwersalne, nazywane również gospodarskimi lub standardowymi. Ich zastosowanie jest bardzo szerokie, ponieważ nie są wyspecjalizowane pod kątem wykonywania określonych zadań. Można z powodzeniem wykorzystać je nie tylko w przydomowym ogródku, ale również w sadzie lub na działce. Siekiera uniwersalna sprawdzi się przede wszystkim podczas usuwania niedużych drzewek i krzewów, a także niepożądanych konarów lub zbędnych gałęzi.

Specjalistyczne siekiery rozłupujące

Bardziej profesjonalnym uzupełnieniem wyposażenia ogrodu może być także siekiera rozłupująca. Przyda się zwłaszcza podczas rąbania drewna na opał, do kominka lub pieca. Narzędzie to posiada solidną konstrukcję i jest stosunkowo ciężkie – może ważyć nawet kilka kilogramów. Siekiera rozłupująca wyróżnia się krótką i masywną głowicą, a także prostym i dość długim trzonkiem. Posiada również charakterystyczny szlif. Za sprawą dużego kąta ostrzenia, głowica siekiery rozszerza się w kierunku czepca. Ten specyficzny kształt klina sprawia, że podczas rąbania drewno rozsuwa się na boki i pęka nawet bez całkowitego cięcia. Część modeli posiada też specjalny klin po bokach głowicy, dzięki któremu można znacznie sprawniej rozdrabniać szczapy drewna.

Funkcjonalne karczowniki

W ogrodzie przydają się również karczowniki, często nazywane maczetami. Mają postać mocno wygiętego w dół, masywnego noża. Siekiera typu karczownik okazuje się niezastąpiona podczas karczowania zarośli i krzewów, a także obcinania niewielkich gałęzi. W ten sposób można też sprawniej usunąć rozrośnięte części roślin. Ich karczowanie przy pomocy innych narzędzi pochłonęłoby znacznie więcej czasu i energii. Siekiera typu karczownik może tez posłużyć do wycinania najgrubszych korzeni oraz pozostawionych po ściętych drzewach pni lub ich fragmentów.

Poręczne siekiery turystyczne

Realizację różnych zadań w ogrodzie ułatwić mogą również siekiery turystyczne, zwane często kempingowymi. Posiadają nieduże rozmiary i małą wagę, dzięki czemu są bardzo poręczne i wygodne w użytkowaniu. Konstrukcja predysponuje te narzędzia do wykonywania głównie drobniejszych prac ogrodowych. Siekiery kempingowe idealnie nadają się do sprawnego rozłupywania niewielkich kawałków drewna. W ten sposób można błyskawicznie przygotować np. szczapki na przydomowe ognisko. Siekiera turystyczna sprawdzi się także przy okazji nocowania na świeżym powietrzu. Ze względu na krótki trzonek i lekką głowicę, taki przyrząd może być bardzo praktycznym elementem ekwipunku w warunkach plenerowych.

Poradę dostarczył serwis Tooles.pl – sklep z profesjonalnymi narzędziami dla domu i ogrodu.

Artykuł sponsorowany

Treści oznaczone jako "artykuły sponsorowane" zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne (zdjęcia, infografiki itp.) dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest zabronione.

Tagi:

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

*