Sposoby mierzenia objętości cieczy

fot. enko-pomiar.pl

Artykuł sponsorowany, 11 czerwca 2019

Mierzenie objętości cieczy jest bardzo potrzebne, zwłaszcza w przemyśle, gdzie pełnią ona kluczowe funkcje w procesach. Objętość cieczy odgrywa ogromną rolę w przemyśle wydobywczym, energetycznym, wytwórczym i spożywczym. Jak zatem dokonać pomiaru cieczy? Poniżej kilka sposobów a przeprowadzenie pomiaru.

Metoda pojemnościowa

Najprostszym i najpopularniejszym rozwiązaniem na rynku jest wykonanie pomiaru cieczy za pomocą metody objętościowej. Odbywa się ono z pomocą ciężarka z elektrodami. Pozwalają one podać dane dotyczące wysokości słupa cieczy. Mając dane dotyczące pozostałych wymiarów, można obliczyć objętość cieczy. Stosuje się ją w przypadku zbiorników, gdzie zachodzą procesy szybkozmienne. Jej zaleta jest fakt, że jest prosta i szybka, bo daj praktycznie natychmiastowe wyniki.

Metoda elektromechaniczna

Jak sama nazwa wskazuje, jest to połączenie dokonań mechaniki i elektroniki, które pozwala zbadać objętość cieczy nawet w trudno dostępnych miejscach. Podobnie, jak w przypadku metody objętościowej potrzebny jest odpowiedni ciężarek zawierający czujnik. Pomiar objętości cieczy rozpoczyna się w momencie styku ciężarka z powierzchnią cieczy, kiedy czujnik wychwytuje tę zmianę oporu i dochodzi do zwinięcia taśmy, na której umiejscowiony jest ciężarek z czujnikiem. Na podstawie danych dotyczących obrotów bębna taśmy przekazywany jest wynik dotyczący objętości cieczy – http://www.enko-pomiar.pl/przeplywomierze-ultradzwiekowe,14

Radar falowy

Radar falowy jest to urządzenie służące do pomiaru objętości cieczy, którego główną częścią jest antena zwana falowodem. Umiejscowiony na brzegu zbiornika radar falowy wysyła fale, które przechodząc przez ciecz, dostarczają informacji na temat charakterystyki cieczy, w tym jej objętości.

Metoda ultradźwiękowa

Metoda ultradźwiękowa opiera się na posobnej zasadzie działania, co radar falowy. Wykorzystuje ona przepływ ultradźwięków przez ciecz. Fale ultradźwiękowe generowane są przez przetwornik z czujnikiem. Czas przepływu ultradźwięków oraz parametry zbiornika pozwalają na ustalenie objętości cieczy znajdującej się wewnątrz.

Artykuł sponsorowany

Treści oznaczone jako "artykuły sponsorowane" zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne (zdjęcia, infografiki itp.) dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest zabronione.

Tagi:

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

*