Stan deweloperski – co to jest i czego możesz się spodziewać?

fot. materiały nadesłane

Artykuł sponsorowany, 23 lutego 2018

Stan deweloperski mieszkania, to jeden z wariantów wykończenia. O ile stan „pod klucz” pozwala nabywcy na szybkie wprowadzenie i komfortowe mieszkanie, tak stan deweloperski oznacza szereg dodatkowych prac. Jakich? Na co warto uważać, kupując mieszkanie w stanie deweloperskim? I czego można się spodziewać? Specjaliści z Grypy deweloperskiej GEO rozwieją wszelkie wątpliwości.

Stan deweloperski – co to jest?

Nie podamy w tym miejscu definicji stanu deweloperskiego, ponieważ takiej nie ma. Jednoznaczne rozszyfrowanie pojęcia sprawia wiele problemów, ponieważ pod pojęciem „stan deweloperski” kryje się w zasadzie wszystko to, co uwzględnione jest w umowie z deweloperem. A co zostało w niej zapisane? To już kwestia indywidualna.

Stan deweloperski na pewno nie pozwala na natychmiastowe wprowadzenie się i zamieszkanie, tak jak jest w przypadku stanu „pod klucz”. Warto też zaznaczyć, że ten standard nie jest określony żadnymi precyzyjnymi przepisami. To pojęcie robocze, której jest przez deweloperów najczęściej stosowane do określenia podstawowej wersji mieszkań.

klucze do domu

fot. materiały nadesłane

Stan deweloperski – co się w nim znajduje?

Trudno jasne określić, czym jest stan deweloperski, ale można wyróżnić kilka rzeczy, które na pewno deweloper musi w takim wariancie wykonać. Stan deweloperski obejmuje najczęściej takie elementy jak:

 • tynki w środku i na zewnątrz mieszkania;
 • ściany przygotowane do malowania lub pokryte jedną warstwą białej farby;
 • drzwi zewnętrzne do mieszkania;
 • okna i parapety;
 • wylewkę podłogową;
 • przyłącze mediów.

To jednak nie znaczy, że za każdym razem znajdziemy w mieszkaniu w stanie deweloperskim to samo. Czasem deweloper gwarantuje wykonanie dodatkowych elementów we własnym zakresie, w innym przypadku można je zamówić za dodatkową dopłata, która z reguły jest niewielka. Na ten przykład można dodatkowo liczyć na:

 • wyższy standard użytych materiałów;
 • malowanie ścian na inny kolor niż biały;
 • montaż drzwi wewnętrznych;
 • montaż wybranych sprzętów AGD i RTV;
 • montaż biały;
 • montaż mebli;
 • dekorację wnętrz.

W ten sposób można dostać prawie mieszkanie w stanie „pod klucz”. Wszystko zależy od indywidualnych ustaleń z deweloperem. Chcesz wiedzieć więcej koniecznie przytaj artykuł http://geogrupa.pl/pl/mieszkania-deweloperskie/co-oznacza-stan-deweloperski-i-stan-pod-klucz

układ mieszkania

fot. materiały nadesłane

Stan deweloperski – na co uważać?

Kupując mieszkanie w stanie deweloperskim należy przede wszystkim starannie przeczytać umowę. Wiele osób celowo decyduje się na taki stan, ponieważ odpowiada im niższa cena mieszkania oraz to, że mogą wykończyć swój lokal, korzystając z własnych, samodzielnie wybranych materiałów. Zdarzają się jednak osoby, które mylą stan deweloperski ze stanem „pod klucz” i nie zakładają, że czeka ich jeszcze sporo pracy. Kupując mieszkanie często nie liczą dodatkowego nakładu prać i kosztów. Jest to często spotykany błąd i może utrudnić sprawy związane z kredytem – nagle okazuje się, że są potrzebne dodatkowe środki na wykończenie. W konsekwencji trzeba brać kolejny kredyt lub spłacać niewykończone mieszkanie, w którym nikt nie może zamieszkać.

Artykuł sponsorowany

Treści oznaczone jako "artykuły sponsorowane" zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne (zdjęcia, infografiki itp.) dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest zabronione.

Tagi:

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

*