System ocieplenia do hali namiotowej

fot. materiały nadesłane

Artykuł sponsorowany, 30 września 2018

Wiele osób biorących pod uwagę zakup hali namiotowej zadaje pytania o wymogi techniczne i koszty zastosowania optymalnego systemu ocieplania. Wybór trafnego systemu ocieplania zależy od konkretnych rozwiązań zastosowanych jednostkowym w projekcie i wykonaniu hali namiotowej. Podstawowymi warunkami doboru systemu ocieplenia namiotu są zatem: przeznaczenie tej powierzchni (sezonowe lub całoroczne), poszycie ścian, parametry izolacyjne plandeki PCVzwiązanej z pokryciem dachu i zaplanowane w projekcie systemy ogrzewania. Szereg tych czynników w ich jednostkowej kombinacji decyduje o prawidłowym wyborze odpowiedniego systemu ocieplania hali namiotowej.

Systemy ocieplania polecane w namiotach imprezowych

Jeśli hale namiotowe przeznaczone są jako przestrzenie sezonowe (wiosenno-letnie) najczęściej nie wymagają one żadnego systemu docieplania. W charakterze poszycia ścian stosowany jest wówczas materiał PCV, co optymalnie chroni przed wiatrem i nocnymi spadkami temperatury. Dodatkowe docieplenie można zastosować w tym przypadku, montując okresowo przenośne nagrzewnice prądowe, elektryczne lub gazowe.

Całoroczne hale magazynowe

Całoroczne hale magazynowe obligują do zastosowania systemu ocieplania w postaci montażu płyty warstwowej “sandwich” jako dociepleniowego poszycia ścian, której zadaniem jest zwiększenie termoizolacyjności całości konstrukcji hali namiotowej. Innym rozwiązaniem jest także dach pompowany, który również wzmacnia termoizolacyjność namiotu. Ważną zaletą zastosowana rozwiązania w postaci dachu pompowanego jest, oprócz termoizolacyjnej pracy membran, ułatwianie w usuwaniu zalegającego śniegu, który – dzięki ciepłu – nie przylega do powierzchni dachu hali namiotowej.

Systemy nagrzewnic jako systemy dociepleniowe

W przypadku hal namiotowych (zobacz) całorocznych stosuje się również zaawansowane systemy ociepleniowe. Zalicza się do nich systemy ociepleniowe oparte na nagrzewnicach tłoczących gorące powietrze lub promiennikach ciepła. Nagrzewnice można wybrać spośród olejowych, gazowych lub elektrycznych. System ocieplania wygląda w tym przypadku tak, że gorące powietrze tłoczone jest kanałami w materiale PCV i dzięki temu efekt odpowiedniego nagrzania powierzchni namiotu można uzyskać bardzo szybko. System promienników ciepła jako system ociepleniowy w hali namiotowej opiera się na prostej zasadzie przemiany energii elektrycznej w energię cieplną.

Promieniowanie, które jest emitowane w paśmie podczerwieni nie ogrzewa powietrza w namiocie, lecz ukierunkowane jest ono na poszczególne obiekty, na przykład podłogę lub ściany. Ten rodzaj systemu ocieplania namiotu proponowany jest szczególnie namiotom przeznaczonym do hodowli zwierząt. Ocieplanie obiektów nie zaś powietrza w namiocie odbywa się bez strat energii cieplnej. Nagrzewnice i napromienniki to najczęściej stosowane systemy ociepleniowe w halach namiotowych.

Systemy ociepleniowe spalinowe

Innym systemem ociepleniowym jest zastosowanie ogrzewania opartego o spalanie paliw. W tym przypadku ze względów bezpieczeństwa i instrukcji przeciwpożarowych, warto wyposażyć halę namiotową w efektywną instalację kominową, która będzie odprowadzać spaliny z powierzchni namiotu. Rolę tę pełnią regulatory ciągów kominowych, które są efektywne i bezpieczne w użytkowaniu. Regulator, niezależnie od stosowanego opału, zapobiega cofaniu się powietrza, dzięki temu minimalizuje on straty ciepła nawet o 40% oraz zapobiega ulatnianiu się niebezpiecznych produktów spalania. Decyzję o użyciu systemów spalinowych należy każdorazowo skonsultować z producentem hali namiotowej.

Źródło: DasCompany.com – pawilony ogrodowe

Artykuł sponsorowany

Treści oznaczone jako "artykuły sponsorowane" zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne (zdjęcia, infografiki itp.) dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest zabronione.

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

*