Wielkie sprzątanie po budowie | PolakBuduje.pl

Wielkie sprzątanie po budowie

fot. pixabay.com

Artykuł sponsorowany, 22 września 2019

Kiedy nadejdzie ten moment, w którym stwierdzisz, że budowa upragnionego domu jest zakończona, czeka Cię jeszcze jedno zadanie – sprzątanie. Odpady z materiałów, wszędobylski kurz i pył – to wszystko należy skutecznie posprzatąć zanim zaczniesz urządzać pomieszczenia i plac wokół budynku. Przygotowaliśmy krótką ściągawkę, która pomoże Ci napisać plan pracy.

Od czego zacząć?

W pierwszej kolejności należy pozbyć się największych gabarytowo śmieci. Zajmują najwięcej miejsca, utrudniając tym samym pozostałe czynności w budynku i na podwórku. Poza tym – usuwając resztki cegieł, betonu, płytek, i innych materiałów tak naprawdę zrealizujesz 70% pracy. Pozostanie odkurzanie i mycie, a w tym mogą pomóc inni domownicy, nawet dzieci. Szybki wywóz gruzu warto zlecić fachowcom, o których można poczytać tutaj.

Zaplanuj zakup środków chemicznych

Obejrzyj dokładnie dom i podwórko i zwróć uwagę na rodzaj zabrudzeń. Czy plamy zejdą pod wpływem zwykłych płynów i środków do czyszczenia? Na budowie przecież używa się farb, klejów, silikonów i itp. Aby wyczyścić plamy po takich substancjach nie wystarczą standardowe środki chemiczne, prawdopodobnie musisz zakupić specjalne preparaty dostępne w sklepach budowlanych.

fot. pixabay.com

Ustal kolejność

Porządki po budowie (jak każde inne) powinny być wykonywane w przemyślanej kolejności. Nie warto przecież zaczynać od mycia podłóg, a dopiero potem zabierać się za ściany. Co istotne – na początku należy przystąpić do odkurzania. Mycie sprawi, że nagromadzony pył i kurz zamieni się w błoto. My rekomendujemy rozpocząć sprzątanie od górnych części pomieszczeń, kierując się ku dołowi. Można to przedstawić z ten sposób:

  1. Odkurzanie sufitu i ścian, dokładne wyczyszczenie kaloryferów.
  2. Mycie okien ze szczególnym zwróceniem uwagi na framugi i parapety.
  3. Odkurzanie i mycie podłóg.

Ostatnim pomieszczeniem do wysprzątania powinna być łazienka. Dlatego, że ubrudzi się przy okazji każdej zmiany wody do mycia czy korzystania z ubikacji będąc ubranym w brudną odzież roboczą. Dobrym pomysłem jest też wypożyczenie przemysłowego odkurzacza, który sprząta znacznie szybciej i solidniej, niż urządzenia do domowego użytku.

Sprzątanie podwórka

Sprzątanie po budowie należy zakończyć uprzątnięciem pomieszczeń przynależnych do budynku (np. garażu) i zabrać się za plac. O ile gruz odebrała profesjonalna firma to zapewne pozostało tylko umycie podjazdu i zebranie pojedynczych śmieci zalegających po pracach budowlanych.

Artykuł sponsorowany

Treści oznaczone jako "artykuły sponsorowane" zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne (zdjęcia, infografiki itp.) dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest zabronione.

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

*