Wszystko co powinieneś wiedzieć o blaszy na rąbek stojący

fot. materiały nadesłane

Artykuł sponsorowany, 8 października 2018

Blachowe dachy na rąbek stojący goszczą chętnie w budownictwie już od wielu lat. Dzięki swojemu eleganckiemu wyglądowi z nutką klasyki, bardzo często używane są przy budowie budynków sakralnych, publicznych, a także nowoczesnych apartamentach, czy domach jednorodzinnych. Ale czym właściwie jest blacha na rąbek stojąca, kiedy się ją stosuje i jak się ją montuje? To właśnie zostanie opisane w artykule poniżej.

Czym jest blacha dachowa na rąbek stojący?

Blacha na rąbek stojąca jest blachą płaską. Nie posiada tłoczeń, charakterystycznych dla blachodachówek. Jej nazwa wzięła się z czasów, kiedy ludzie próbowali dojść do tego – jak najlepiej połączyć arkusze, tak aby nie przemakały. Zaginając krawędzie, połączenia zazębiały się, tworząc tak zwany rąbek.

Pokrycie to spotkamy w formie paneli o grubości 0.5, 0.6 lub 0.7mm, zarówno jak i w postaci zwiniętej rolki. Arkusze tej blachy są ocynkowane oraz pokryte dodatkową powłoką impregnacyjną. Gwarantuje to odporność na korozję oraz pewność długoletniego użytkowania.

przygotowania do krycia blachą na rąbek

fot. materiały nadesłane

Jak przygotować się do pokrycia dachu blachą na rąbek stojący?

Pierwszą czynnością jaką musimy wykonać przed montażem tej blachy jest zamontowanie łat i kontrłat na więźbie dachowej. W zależności od kąta nachylenia dachu odstępy wyniosą – przy stromym: 100 – 200mm, przy łagodnym 100 – 150 mm. Następnie dobrym rozwiązaniem będzie deskowanie ułożone ażurowo, pełne lub pokrycie płytą OSB. Dzięki wykorzystaniu desek, które są dość szerokie, w mniejszym stopniu kancerują blachę, a w przypadku łat nie mamy wystarczającej gwarancji na dużą powierzchnię styku. Taka metoda ułatwi nam też swobodne i stabilne poruszanie się po dachu, a przy tym szansa na deformację blachy będzie niższa.

Deski powinny być przybite do kontrłat na co najmniej dwa gwoździe lub wkręty, w celu umocnienia całej konstrukcji.

dom kryty blachą

fot. materiały nadesłane

Izolacja i wentylacja

Aby kompleksowo zabezpieczyć nasz dach przed przemakaniem, oraz zapewnić sobie izolację i odpowiednią wentylację przed położeniem blachy pokrywamy konstrukcję różnymi matami, takimi jak:

  • mata strukturalna,
  • mata z oplotem,
  • ekrany z fizeliną,

Wszystkie te rozwiązania posiadają różną gęstość, a doświadczenie pokazuje, że możemy korzystać z wielu z opcji, które sprawdzą się przy izolacji dachu.

Zanim przystąpisz do prac przygotuj narzędzia niezbędne do montażu blachy na rąbek stojący i są to:

  • zaginarka do blachy,
  • wkrętarka z końcówką krzyżakową,
  • nakładka do wkrętów samowiercących,
  • nożyce,
  • wkręty płaskie

Zaczynamy montaż

W pierwszym panelu, który będzie przytwierdzony do deski szczytowej musimy wywiercić specjalne otwory montażowe. Ich rozmiar powinien być dwukrotnie większy od średnicy wkręta. Kiedy wszystkie panele mamy już przygotowane (wygięte) możemy zacząć pokrywać dach. Kierunek układania arkuszy może następować od lewej do prawej lub odwrotnie. Dobrze jest jednak, kiedy zweryfikujemy najczęstszy kierunek wiania wiatrów w naszej okolicy. Jeśli posiadamy taką informację kierunek ten powinien być przeciwny do występującego wiania.

Do wcześniej przymocowanego panelu kolejne zaczepiamy prostopadle do okapu, podwinięciem, które wcześniej wykonaliśmy. Po każdym położeniu blachy powinniśmy zatrzasnąć “rąbki” najlepiej na całej długości i młotkiem gumowym. Mamy wtedy większą pewność, że nie uszkodzimy blachy oraz, że nie zaciśniemy jej za mocno, gdyż warto zostawić jej trochę przestrzeni, tak aby pracowała. W miejscu przygotowanych otworów, które powinny się zgadzać z położeniem kontrłat wkręcamy płaskie wkręty. Ostatni panel montujemy jak pierwszy – przywiercamy go do listwy umocowanej na krawędzi dachu, tak aby uzyskać umocnienie całej konstrukcji.

Obróbka komina

Najsłabszym punktem dachu, który narażony jest na przeciekanie jest złe wykonanie obróbki komina. Czynność ta składa się z trzech etapów, które pokrótce zostaną opisane: Montaż fartuchów bocznych, fartucha górnego i dolnego oraz uszczelnienia.

obróbka komina na dachu

fot. materiały nadesłane

Przed docięciem fartuchów bocznych dokonujemy niezbędnych pomiarów. Bierzemy pod uwagę wysokość kołnierza, który będzie przylegał do komina. Średnia wysokość wynosi około 30cm. Krawędź blachy podginamy pod spód, a jej bok zaginamy pod kątem 90º. Na górze wyginamy specjalną zakładkę, która połączy się z arkuszem zamykającym komin. Górna krawędź należy wygiąć do wewnątrz pod kątem 45 stopni. Tak przygotowane elementy dopasowujemy do komina i poprawiamy ewentualne niedoskonałości.

Kiedy wszystkie elementy zostały odpowiednio wygięte i dobrze przylegają do komina, możemy zabrać się za uszczelnienie. Do tego wykorzystujemy specjalne silikony dekarskie. Silikon wprowadzamy pistoletem w miejsce pomiędzy blachą, a ścianami komina, uzyskując trwałe wzmocnienie odporne na zacieki.

Zalety blachy na rąbek stojący

Blacha dachowa na rąbek stojący nie bez powodu jest częstym rozwiązaniem używanym w budownictwie. Posiada ona szereg zalet, które warto nadmienić.

Cena

W przypadku tego rodzaju blachy ta jest bardzo przystępna.

Szczelność

Uzyskiwana jest dzięki zazębieniom arkuszy, a to bardzo istotna sprawa, dla naszego miejsca zamieszkania.

Wytrzymałość

Nie zapominajmy również o jej wytrzymałości na niesprzyjające warunki atmosferyczne jak wiatry, deszcze, czy grady. Położona przez doświadczonego dekarza potrafi wytrzymać naprawdę wiele. Korozja również nie jest jej straszna, dzięki ocynku i farbom impregnacyjnym jakie posiada na sobie. Ostatnim istotnym atutem jest jej łatwy montaż. Bardzo dobrą jakość reprezentują blachy na rąbek stojący od Blachotrapez. Oferują oni dwa rodzaje blach o grubości 0.5mm różniących się wysokością stożka. W panelu Retro 38, wysokość ta wynosi 38mm, natomiast w panelu retro 25, 25mm. Blachy te dostępne są w różnych wersjach kolorystycznych.

Wady

Do wad możemy zaliczyć mniej estetyczny wygląd niż w przypadku tradycyjnej dachówki albo blachodachówki. Przy opadach deszczu lub gradu, blacha ta potrafi wydobyć z siebie głośny dźwięk, który czasem ciężko zagłuszyć. Zdarza się też, że źle położona ulega falowaniu.

Podsumowując ten rodzaj blachy powinniśmy wybrać jeśli nasz budżet jest ograniczony i chcielibyśmy zaoszczędzić na budowie. Uzyskamy w ten sposób bardzo dobrą jakość do ceny, kosztem lekkiej utraty estetyki. Łatwy montaż sprawi również, że robocizna nie wyniesie tyle, ile w przypadku innych pokryć jak ceramiczna dachówka. Świetnie sprawdza się również na dobudówki oraz budynki gospodarcze.

Artykuł sponsorowany

Treści oznaczone jako "artykuły sponsorowane" zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne (zdjęcia, infografiki itp.) dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest zabronione.

Tagi:

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

*