Zalety i wady kaktusów w ogrodzie

fot. materiały nadesłane

Artykuł gościnny, 8 maja 2016

Zakładanie ogrodów jest coraz popularniejszym hobby. Większość osób, które posiadają dom jednorodzinny, coraz częściej pragnie ten dom otoczyć przepięknym ogrodem. Na ten cel jesteśmy skłonni wydawać coraz większe sumy pieniędzy.

Za punkt honoru poczytujemy sobie, by nasz ogród był najpiękniejszy, najbardziej zadbany i oczywiście najbardziej oryginalny. W naszym ogrodzie powinny rosnąć rośliny, których nie ma w żadnym innym. W poszukiwaniu tej oryginalności bardzo często sięgamy po tak ciekawe rośliny jakimi są kaktusy. Większości z nas kaktusy kojarzą się z gorącym, suchym klimatem. Nie wszyscy wiedzą, że są gatunki kaktusów, które doskonale radzą sobie w naszych warunkach pogodowych.

Trzeba tylko o nie odpowiednio zadbać. Oczywiście musimy wybrać gatunki mrozoodporne. Jeśli w ogrodzie mamy inne gatunki to powinny być one hodowane w donicach. Wraz z zakończeniem lata można je przestawić do domu lub oranżerii. Inaczej nie przetrwają. Zaletą kaktusów jest to, że mogą być uprawiane na glebach bardzo jałowych i ubogich w składniki mineralne. Warunkiem jest jedynie słoneczne stanowisko. Dobrze radzą sobie na skalniakach i miejscach o podłożu żwirowym, czyli będą rozkwitać tam, gdzie inne rośliny by zmarniały.

Dobrze sobie radzą w latach, kiedy jest mało opadów deszczu. Wtedy naprawdę wyglądają najpiękniej. Nie wymagają od nas nadmiernej uwagi. Są rośliny, które nieustająco musimy przycinać, formować, nawozić, dbać o ich codzienne podlewanie. Kaktusy tego nie potrzebują. Jeśli znajdziemy im odpowiednie miejsce w ogrodzie, będą radziły sobie doskonale same. Nawet jeśli o nich zapomnimy na dłuższy czas, poradzą sobie samodzielnie. Większość kaktusów można szczepić.

To pozwala na uzyskanie niebanalnych, oryginalnych okazów, których nie ma nikt inny w ogrodzie. Kwitną rzadko, ale jeśli już to zrobią, są oszałamiające. Niestety hodowla kaktusów w ogrodzie ma też wady. Ponieważ kaktusy nie przepadają za wilgocią, trzeba je staranne chronić przed nadmiarem wody. Gleba przed ich posadzeniem powinna być wydrenowana, przepuszczalna, by spływający deszcz nie narobił zbyt dużej szkody.

Nie ma też dobrych wieści dla zwolenników różnorodności roślin. Nasz klimat nie jest najszczęśliwszy dla kaktusów. Gatunków, które dobrze sobie u nas radzą jest naprawdę niewiele. Nawet jednak tym trzeba pomóc przetrwać zimę. Może się jednak zdarzyć, że nawet najwytrwalsze nie wytrzymają zmiennych mroźnych temperatur i nadmiernej wilgoci.

Trochę kłopotu sprawiają kaktusy ogrodowe hodowane w donicach. Przede wszystkim musi się znaleźć miejsce do ich przechowywania na okres jesienno – zimowy. Czasami nie wystarczy zwykły tunel foliowy, a potrzebne będzie pomieszczenie ogrzewane. Kaktusy muszą rosnąć na glebie o niskiej zawartości składników odżywczych, czyli nie sprawdzą się na glebie żyznej. Mogą też sprawić trudności przy pielęgnacji. Niektóre mają kolce.

Wykonując przy nich jakiekolwiek czynności pielęgnacyjne, warto zaopatrzyć się w rękawice ochronne i odpowiednie ubranie. Miłośnicy ogrodów zanim podejmą decyzję o hodowli kaktusów w ogrodzie, powinni rozważyć wszystkie wady i zalety tego rozwiązania.

Za cenne wskazówki dziękujemy portalowi Ogród.net.

Artykuł gościnny

Treści oznaczone jako "artykuły gościnne" mogą zawierać lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne (zdjęcia, infografiki itp.) dostarczane są przez autorów. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest zabronione.

Tagi: ,

Udostępnij ten artykuł

1 komentarz

  1. Jeżeli mam być szczera to nie spotkałam się jeszcze z osobami, które miałyby na swojej posesji kaktusy.

    Dodaj odpowiedź

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

*