Redakcja, 5 października 2015

Zarobki w budownictwie – raport 2015

Obszerna analiza dochodów, jakie osiągają pracownicy stali i tymczasowi w przemyśle budowlanym, pokazała znaczny wzrost w porównaniu z rokiem 2014.

 • Wykwalifikowani robotnicy zarabiają w 2015 roku więcej niż rok temu.
 • Pensje kosztorysantów wzrosły o 45% w porównaniu z rokiem 2014.
 • To idealny moment, by robić karierę w branży budowlanej.

Ionic Recruitment, specjalistyczna agencja pracy, ujawniła liczby, które wskazują, że stali pracownicy firm z branży budowlanej zarabiają o 8% więcej niż rok temu.

Kosztorysanci zarabiają nawet połowę więcej

Największą różnicę można dostrzec w dochodach kosztorysantów, którzy zarabiają dziś aż o 45% więcej. Specjaliści z angielskiego Królewskiego Instytutu Biegłych Kosztorysantów (ang. Royal Institute of Chartered Surveyors) mówią, że popyt na usługi biegłych kosztorysantów jest większy niż podaż i że ten trend będzie się nasilał. Ponadto biegli kosztorysanci otrzymują wyższe pensje od swoich niewyspecjalizowanych kolegów, co oznacza, że rozwój kariery zawodowej przynosi wymierne korzyści finansowe.

Kierownicy budowy nie mają na co narzekać

Również kierownicy budowy dostają więcej pieniędzy niż przed rokiem, ponieważ rośnie zapotrzebowanie na usługi na szczeblu kierowniczym, na którym wymagane jest szerokie doświadczenie i specjalistyczna wiedza.

Martyn Makinson, dyrektor zarządzający w agencji Ionic Recruitment, mówi: „W ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrosła ilość realizowanych projektów, co znalazło swoje odzwierciedlenie w ostatnio ogłoszonych prognozach dla przemysłu budowlanego. Impulsem były między innymi wybory parlamentarne: firmy budowlane wiedzą, czego się spodziewać w ciągu kolejnych 5 lat.”

Mekinson mówi dalej: „Zarobki osób na wyższych stanowiskach wzrosły niewątpliwie dzięki popytowi na doświadczonych pracowników. Ponieważ mamy do czynienia z różnicami w poziomie zatrudnienia i brakiem pracowników budowlanych, osoby chcące robić karierę w tej branży, mają przed sobą świetlaną przyszłość.”

Pracownicy tymczasowi z grubszym portfelem

Średnio o 7% wzrosły również pensje pracowników tymczasowych, jednak malarze i dekoratorzy dostają aż o 46% więcej, pracownicy ziemni – 23%, a stolarze 15%.

Mekinson dodaje: „Niektórzy myślą, że pracownicy stali dostają wyższe podwyżki niż pracownicy tymczasowi, jednak nasze dane pokazują, że tak naprawdę pensje rosną podobnie, co jest dobrą wiadomością dla całego sektora.”

Wzrost pensji z podziałem na stanowiska

Największy wzrost poziomu zarobków zaobserwowano w następujących profesjach:

 • Starszy Kosztorysant – 45,31%
 • Kierownik Budowy – 26,51%
 • Urzędnik Łącznikowy Najemcy (Tenant Liaison Officer) – 26,51%
 • Menedżer do spraw rozwoju – 25.00%
 • Młodszy Kosztorysant – 20,62%

Z kolei wśród pracowników tymczasowych najwyższe podwyżki dostali:

 • Malarz/dekorator – 45,96%
 • Pracownik ziemny – 22,60%
 • Stolarz (ogólny) – 17,18%
 • Ładowacz – 15,04%
 • Pracownik stawiający ogrodzenia – 12,50%

Nowo opublikowane dane mogą również zachęcić młodych ludzi – przyszłych specjalistów – do podejmowania nauki i nabywania doświadczenia w zawodach związanych z przemysłem budowlanym.

Redakcja

Publikujemy materiały prasowe oraz treści sponsorowane. Artykuły zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne (zdjęcia, infografiki itp.) dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest zabronione.

Tagi: ,

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

*