Zasady bezpiecznego korzystania ze sprzętów ogrodowych | PolakBuduje.pl

Zasady bezpiecznego korzystania ze sprzętów ogrodowych

fot. shutterstock.com

Artykuł sponsorowany, 30 sierpnia 2019

Ogrodnictwo jest modniejsze niż kiedykolwiek. Niestety, brak doświadczenia w tej dziedzinie potrafi zaszkodzić niejednemu początkującym ogrodnikowi. Okazuje się bowiem, że niewielu rozumie ryzyko korzystania z narzędzi ogrodniczych.

Ogrodnictwo może być niebezpieczne

Chociaż uprawianie ogrodu kojarzy się raczej ze spokojnym sadzeniem rabatek, to nie ma to za wiele wspólnego z prawdą. Na ogrodnictwo składa się wiele czynności, w tym niebezpiecznych.

Aby ogród był naszą wizytówką, trzeba o niego regularnie dbać. Wiąże się to m.in. z: przycinaniem, nawożeniem, sprzątaniem, zbieraniem owoców, przekopywaniem. Wszystkie te czynności wymagają użycia jakichś sprzętów, a w związku z tym wymagają też odpowiedniego przygotowania.

Bezpieczeństwo w ogrodzie

Zasady bezpiecznego korzystania ze sprzętów ogrodowych w dużej części ograniczają się do zaleceń producenta. Każde narzędzie powinno mieć instrukcję właściwego użytkowania, której należy bezwzględnie przestrzegać.

Nie oznacza to jednak, że środki bezpieczeństwa kończą się na zaleceniach producenta. Wiele zależy od nas samych.

1. Zabezpieczenie dłoni

Dłonie są najbardziej narażone na różne wypadki. Może to być mechaniczne uszkodzenie ostrym narzędziem (sekator, nożyce) czy nawet poparzenie środkiem chemicznym. Musisz więc zadbać o należyte zabezpieczenie swoich dłoni.

Najłatwiejszym rozwiązaniem jest kupno odpowiednich rękawic. Nie chodzi jednak o cieniutkie, materiałowe rękawiczki – tego typu modele zabezpieczają jedynie przed zabrudzeniem w trakcie prac ogrodniczych. Aby należycie zabezpieczyć dłonie, musisz zainwestować w grube rękawice. Najlepiej, aby był to typ, który można zaliczyć do odzieży BHP.

2. Zabezpieczenie głowy

Coroczne przycinanie drzew i krzewów wiąże się z ryzykiem uszkodzenia głowy. Nie trudno przecież wyobrazić sobie, że ogrodnik chwilowo wyłącza myślenie i przypadkiem podcina gałąź w niewłaściwym miejscu. Jeśli spadnie ona na jego głowę, może to skończyć się fatalnie. W połączeniu ze spadnięciem z drabiny to właściwie przepis na katastrofę. Dlatego warto kupić sobie kask i tak ryzykowne prace wykonywać właśnie w nim.

3. Sprawny sprzęt

Jeśli korzystasz z niesprawnego sprzętu lub narzędzi wątpliwej jakości, sporo ryzykujesz. Łatwo wówczas o wypadek przy pracy, który może być fatalny w skutkach nawet przy zachowaniu maksimum ostrożności. Sprawne narzędzia to podstawa w pracach ogrodowych. Dlatego pamiętaj o właściwej konserwacji wszystkich narzędzi i kupnie sprzętu dobrej jakości, który znajdziesz m.in. na Fixero.

Środków ostrożności nigdy za wiele! Miej to na uwadze, kiedy następnym razem wejdziesz do ogrodu.

Artykuł sponsorowany

Treści oznaczone jako "artykuły sponsorowane" zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne (zdjęcia, infografiki itp.) dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest zabronione.

Tagi:

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

*