Zastosowanie betonu – rodzaje wyrobów betonowych

fot. materiały nadesłane

Artykuł sponsorowany, 15 września 2016

Beton to jeden z najpowszechniej stosowanych komponentów we współczesnym budownictwie. Wszelakie mieszanki sprawdzają się świetnie nie tylko przy wznoszeniu konstrukcji architektonicznych, lecz także przy produkcji prefabrykatów. Jakich konkretnie? Poniżej przedstawiamy przykłady.

Schody

Prefabrykowane schody betonowe cieszą się ostatnio dużą popularnością. Ich zaletą jest niezwykła szybkość montażu – trwa on kilka godzin, a schody właściwie od razu można obciążać. ,,Oczywiście dłużej trwa przygotowanie samej konstrukcji. Prefabrykaty trzeba bowiem uprzednio uformować, uzbroić i betonować. Proces ten może zajmować od kilku do ponad dwudziestu dni” – relacjonuje ekspert z firmy DOMBUD-Beton w Katowicach, zajmującej się produkcją wyrobów betonowych, w tym biegów schodowych. Cena betonowych schodów waha się średnio od 2500 do 4500 zł, choć każda realizacja jest wyceniania indywidualnie. Wiele zależy od rodzaju i sposobu wykończenia schodów – przykładowo od tego, czy są one wykonane w pozytywie (tzn. czy posiadają gładkie wykończenia spodów), czy negatywie (gdy spody są mniej widoczne) oraz czy posiadają balustrady, formę wspornikową itd.

Balkony

Balkony to elementy chętnie wykorzystywane w architekturze, które nadają charakteru każdemu budynkowi. Dobrze wykonane konstrukcje – z uwagi na ich specyficzne usytuowanie poza obrysem elewacji – powinny cechować się odpornością na zmienne warunki atmosferyczne. ,,Wykonujemy różnego rodzaju balkony prefabrykowane, zwłaszcza z wkładkami izotermicznymi, które eliminują występowanie tzw. mostków termicznych, prowadzących do wzmożonej utraty energii cieplnej” – relacjonuje specjalista z DOMBUD-Beton w Katowicach. Do ciekawych założeń należą również balkony z aufkantungiem, czyli z obrzeżem wokół balkonu, odbijającym wodę. Szereg nowoczesnych rozwiązań sprawia, że prefabrykowane balkony betonowe coraz częściej zastępują balkony monolityczne.

Inne prefabrykaty

Beton sprawdza się świetnie również przy produkcji innych prefabrykatów, pełniących istotną rolę na budowie. ,,Są to przede wszystkim elementy konstrukcyjne typu belki, ściany oporowe, płyty fasadowe, attyki bądź szyby windowe, chociaż zdarzają się też bardziej nietypowe realizacje, jak ławki czy pomniki” – komentuje przedstawiciel DOMBUD w Katowicach. Tego typu prefabrykaty są przeważnie wykonywane nieszablonowo, na specjalne życzenie klienta. Posiadają różne formy i kształty, cechują się solidnością wykonania, trwałością, a przede wszystkim bezpieczeństwem konstrukcji.

Artykuł sponsorowany

Treści oznaczone jako "artykuły sponsorowane" zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne (zdjęcia, infografiki itp.) dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest zabronione.

Tagi: , ,

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

*