Zastosowanie bloczków betonowych w ogrodzie | PolakBuduje.pl

Zastosowanie bloczków betonowych w ogrodzie

fot. materiały nadesłane

Artykuł sponsorowany, 28 kwietnia 2017

Elementy betonowe stale zyskują na popularności, pomagając w aranżacji i zdobieniu coraz większej liczby ogrodów. Sprawdzają się one dobrze jako części nawierzchni i elementów małej architektury oraz tworzą różnego rodzaju murki, podbudowy czy kwietniki. W świeżo oddanych do użytku domach i ogrodach zauważyć można bloczki betonowe m.in. w narożnikach, ławach ogrodowych oraz w rabatach. Nie ma się co dziwić, bowiem któż z nas nie chciałby posiadać efektownych elementów wykończenia, które jednocześnie będą solidne i ozdobią posesję przez długie lata?

Betonowe elementy w ogrodzeniu i nie tylko

Niezależnie od opinii poszczególnych osób, trzeba zauważyć, że ogrodzenie stanowi prawdziwą wizytówkę posesji. Dom bywa zasłonięty drzewami i innymi roślinami, a nikt z zewnątrz nie zagląda niezapraszany do dalszych zakątków ogrodu. Każdy jednak dobrze widzi ogrodzenie i na tej podstawie buduje swoje pierwsze wrażenie, dotyczące danego domostwa. Niezwykle popularne siatki metalowe bądź z tworzyw sztucznych posiadają szereg zalet, ale do ich wad należy zaliczyć mniejszą trwałość. Często można zauważyć zardzewiałe, nadgryzione przez ząb czasu, słupki tego typu. Zdecydowanie solidniejsze są konstrukcje betonowe, co ciekawe, przypominające czasem swoją budową popularne klocki Lego. Bloki z betonu dostępne są w różnych kolorach, można je szybko ułożyć oraz być pewnym, że posłużą z powodzeniem przez wiele lat. Często wykorzystuje się także bloczki łukowe, pozwalające na wykonanie efektownego połączenia np. nad bramką wejściową lub ciekawe ukształtowanie podłoża wokół grilla. W tym ostatnim, betonowe elementy wykorzystuje się również w budowie paleniska i jego otoczenia.

Jak zaaranżować ogród o nierównej powierzchni?

Bloki „Lego” są świetnym materiałem do urządzenia ogrodu, w którym występują duże nachylenia gruntu. Wielu właścicieli posesji widzi ukształtowanie terenu jako źródło potencjalnych problemów, a jego odpowiednia aranżacja może stanowić nie lada wyzwanie. Na liście ciekawych i funkcjonalnych rozwiązań warto umieścić elementy z betonu, które skutecznie zabezpieczą grunt przed osuwaniem się. Umiejętne ich zastosowanie wpłynie również na walory estetyczne otoczenia, w którym spędza się wiele wolnego czasu. W sprzedaży dostępne są bowiem różne modele ozdobnych płytek betonowych, które świetnie sprawdzą się na wszelkiego rodzaju ścieżkach i alejkach. Można w ten sposób połączyć przyjemne z pożytecznym. Dzięki temu spacer w ogrodzie po świeżych opadach deszczu nie będzie już musiał łączyć się z zabrudzeniem obuwia czy poślizgnięciem na pochyłej powierzchni trawnika. Wykorzystać w tym celu można zarówno pojedyncze bloki betonu, tworzące określoną „trasę”, jak i skonstruować monumentalne, betonowe schody.

Bloczek betonowy – z czego jest zrobiony?

Takie elementy wytwarza się z naturalnych surowców, a głównymi składnikami są: piasek i cement. Efektowny wygląd zyskuje się natomiast poprzez dodanie innych kruszyw, np. granitu czy bazaltu. Każdy z produktów posiada określone parametry, takie jak: wytrzymałość na ściskanie czy na rozciąganie. Klasę betonu determinuje również zawartość cementu. Mnogość dostępnych produktów powoduje zatem, że wielu projektantów umieszcza konstrukcje z nich złożone w swoich pracach, a inwestorzy z chęcią przystają na te propozycje.

Betonowe ozdoby

Bloczki betonowe, tworzące solidne konstrukcje, mogą być estetycznie ozdobione np. gazonami, donicami czy palisadami. Oferta tego typu produktów jest szeroka, podobnie jak możliwość kształtowania efektów. Wiele ogrodów ozdobionych jest różnokolorowymi filarami, figurkami czy fontannami, występującymi w towarzystwie betonowych bloczków. Z betonu można również stworzyć ławki czy stół, które podczas imprezy wystarczy pokryć obrusem i specjalnymi poduszkami do siedzenia. Ze względu na trwałość tworzywa, nie trzeba martwić się o szkody, wynikające z niekorzystnych warunków atmosferycznych czy ze zwykłej nieuwagi podczas biesiadowania. Całkiem inaczej jest z meblami metalowymi, drewnianymi czy plastikowymi.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą betblok.pl.

Artykuł sponsorowany

Treści oznaczone jako "artykuły sponsorowane" zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne (zdjęcia, infografiki itp.) dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest zabronione.

Tagi: ,

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

*