Zwiększenie efektywności produkcji energii elektrycznej

fot. pixabay.com

Artykuł sponsorowany, 9 września 2019

Prąd można produkować na różne sposoby. W kraju zdecydowanie najwięcej mamy elektrowni węglowych, niektóre z nich działają jednocześnie jako ciepłownie, dostarczające gorącą wodę do kranów oraz ciepło do ogrzewania mieszkań. Jak wpływa to na efektywność wytwarzania prądu?

Efektywność energetyczna

Sprawność typowej elektrowni węglowej lub gazowej nie jest zbyt wysoka. Najczęściej wynosi ona między 40 a 60%, pozostała część spalonego paliwa jest bezpowrotnie tracona. Zamienia się w ciepło, które trzeba odprowadzić do atmosfery w chłodniach, a także uchodzi razem ze spalinami przez kominy. By powiększyć współczynnik efektywności, można część tego ciepła odzyskać i jeszcze wykorzystać. Najprościej, zamiast chłodzić kotły węglowe, silniki gazowe oraz generatory poprzez transfer gorącego czynnika do chłodni, można skierować go do miejskiej sieci ciepłowniczej. Częściowo taki odzysk możliwy jest także z gorących spalin. Elektrownia zmienia się wtedy w elektrociepłownię, znacznie podnosząc swoją efektywność, ponieważ nawet do 80-90% energii zostaje wykorzystane. Zmniejsza się też zapotrzebowanie na prąd w tej okolicy dokąd dociera sieć ciepłownicza, ponieważ ludzie nie muszą już stosować elektrycznych grzejników, bojlerów, ani przepływowych podgrzewaczy wody.

Z korzyścią dla środowiska

Najlepsze z punktu widzenia przyrody są elektrownie słoneczne oraz wiatrowe. Nie emitują bowiem żadnych zanieczyszczeń do otoczenia. Można by tutaj również podawać elektrownie atomowe, trudno jednak pomijać ryzyko potencjalnej awarii i konsekwencji z nią związanych. Dopóki nie zbudujemy w kraju wystarczająco zakładów wytwarzających prąd ze źródeł ekologicznych, pozostają nam rozwiązania tradycyjne. Coraz częściej tradycyjne kotły węglowe, które generując parę napędzają turbogeneratory, zastępuje się generatorami gazowymi. Są to silniki połączone z prądnicą, które zasilać można sprężonym gazem ziemnym (CNG), biogazem, a także gazami specjalnymi. Emisja zanieczyszczeń ze spalania takich paliw jest sporo niższa, niż w przypadku węgla kamiennego. Więcej informacji o takich generatorach możemy znaleźć na https://eneria.pl/oferta/kogeneracja/. Jeżeli dodatkowo urządzenia takie będą produkować jednocześnie prąd oraz energię cieplną, zyskujemy elektrownię bardzo przyjazną z punktu widzenia środowiska naturalnego.

Podsumowując, jeśli chcemy uzyskać większą efektywność generowania prądu z wykorzystaniem węgla lub gazów, powinniśmy zawsze stosować kogenerację. Jednoczesna produkcja energii elektrycznej i cieplnej sprawi, że sprawność energetyczna wzrośnie z okolic 40-60% do nawet 80-90%. Oznacza to dużo mniejsze straty, mniejsze zapotrzebowanie na prąd w okolicy, a także mniejszą emisję zanieczyszczeń do środowiska.

Artykuł sponsorowany

Treści oznaczone jako "artykuły sponsorowane" zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne (zdjęcia, infografiki itp.) dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest zabronione.

Tagi:

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

*