Systemy uzdatniania wody wybierane są w zależności od miejsca, sposobu wykorzystania oraz firmy zanieczyszczenia wody. W gospodarstwach domowych niesamowicie popularne są filtry do wody RO, w budynkach publicznych dystrybutory do wody, a w zastosowaniach przemysłowych rozbudowane systemy uzdatniania wody.

Jeżeli chodzi o drugie z podanych systemów filtracyjnych czyli dystrybutory wody to bez wątpliwości ich najistotniejszym elementem jest zamontowany molekularny filtr wody. Prócz tego w ich skład wchodzi jeszcze masa części, takich jak choćby urządzenia grzewcze lub elektronika. Te coraz popularniejsze, wolnostojące filtry do wody są naprawdę użyteczne w urzędach lub w firmach.

W domach filtry do wody na szczęście stają się standardem, dlaczego w takim razie dystrybutory wody nie mogą stać się standardem w budynkach użyteczności publicznej? Wziąwszy pod uwagę fakt, iż zarówno kuchenne filtry do wody jak i dystrybutory wody charakteryzują się coraz mniejszą ceną nabycia oraz eksploatacji miejmy nadzieję, że już niebawem będą powszechnie spotykane niemal wszędzie.