Ile kosztuje projekt domu? Jaki wybrać, cena, gdzie kupić?

fot. pixabay.com

Redakcja, 10 grudnia 2017

Wiele osób przygotowujących się do budowy własnego domu na początku nie wie jak się za to zabrać. Pierwsze pytanie jakie się najczęściej pojawia to ile kosztuje projekt domu? Czy wybrać projekt z katalogu czy raczej taki na zamówienie? Najlepiej wtedy zapoznać się ze wszystkim dostępnymi opcjami i najważniejszymi informacjami. Poniżej widnieje zestawienie wiadomości na temat kosztów i rodzajów projektów domów.

Ile kosztuje indywidualny projekt domu?

Projekt domu zamówić można u architekta jako zlecenie pojedyncze. To znaczy będzie to projekt niepowtarzalny i wykonywany od podstaw. Takie rozwiązanie najlepsze jest dla właścicieli tzw. trudnych działek (np. o nietypowych wymiarach czy kształcie). Decydują się na niego również osoby, którym nie odpowiadają gotowe projekty. Może mieć to związek z ilością pokoi, rozmieszczeniem czy kształtem pomieszczeń.

Indywidualny projekt domu daje pewność satysfakcji dla przyszłych właścicieli. Jest dopasowany zarówno do ich potrzeb, jak również do warunków otoczenia (działki nieruchomości). Taki projekt domu to efekt wielu godzin poświęconych na wspólnych rozmowach architekta z klientem. Zdarza się często tak, że najpierw powstają propozycje wstępne, a następnie są dalsze zmiany uzależnione od konkretnego zamówienia. Ilość tych zmian może być ujęta w umowie. Wszelkie ustalenia są bardzo istotne, bowiem ważna jest sama relacja architekta z klientem.

ile kosztuje projekt domu

Polecamy zapoznać się z ofertą biura architektonicznego KB Projekt. Możesz zaufać firmie, która funkcjonuje w Polsce ponad 20 lat.

Jeżeli jednak, architekt i inwestor nie są w stanie dojść do porozumienia lub pomiędzy nimi po prostu nie ma chemii, to najlepiej w takiej sytuacji zrezygnować ze współpracy. W przygotowywaniu indywidualnego projektu domu najważniejsze jest bowiem porozumienie: inwestor musi na początku przestawić wszystkie swoje pomysły i wymagania, ale później warto zaufać architektowi. Powinien on wiedzieć z doświadczenia, czy dane rozwiązania sprawdzą się np. w konkretnym otoczeniu działki.

Cena indywidualnego projektu zależeć może od:

 • wielkości projektowanego domu (im większy dom, tym droższy projekt)
 • renomy biura projektowego (znani architekci są z reguły bardziej kosztowni)
 • regionu kraju (usługi np. w Warszawie mogą być droższy niż w mniejszych miejscowościach)
 • zastosowanych rozwiązań architektonicznych (niestandardowe projekty są droższe)

Niełatwo odpowiedzieć jednoznacznie w tym kontekście ile kosztuje projekt domu na zamówienie. Przeglądając oferty różnych pracowni architektonicznych, można przyjąć pewne widełki cenowe. Zazwyczaj są to kwoty od 50 zł do 200 zł za m2. Jak widać wahania są dość duże. Nie należy jednak sugerować się jedynie tym ile kosztuje projekt domu i że powinien być jak najtańszy, bo m.in. od niego zależy to czy efekt finalny inwestycji będzie dla nas satysfakcjonujący.

Ile kosztuje projekt domu z katalogu?

Projekt z katalogu jest projektem gotowym. Jest on tańszy od projektu indywidualnego, gdyż zazwyczaj mieści się w przedziale 2-3 tysiące złotych. W tej cenie otrzymujemy dokumentację architektoniczną. Następnie taki projekt domu należy dostosować do działki oraz warunków zabudowy terenu. Taki zabieg nazwany jest adaptacją projektu, a jego koszt oscyluje zazwyczaj w granicach 3 tysięcy złotych.

Do wykonania adaptacji projektu konieczne są mapy geodezyjne. Warto też wykonać badania geotechniczne (choć nie jest to podyktowane wymaganiami prawnymi). Wykonawca takiej usługi jest w stanie określić poziom wody gruntowej. Jest to szczególnie istotne przy podpiwniczeniu budynku. Zatem jeżeli chcemy się dowiedzieć ile kosztuje projekt domu z katalogu to powinniśmy uwzględnić te dodatkowe opłaty.

Projekt domu KB Projekt DM-6568 Storczykowo

Projekt domu KB Projekt “Storczykowo”. Dom parterowy z garażem jednostanowiskowym, poddaszem mieszkalnym, bez podpiwniczenia.

Co ważne – na zmiany w gotowym projekcie powinien wyrazić zgodę jego autor. Jeżeli odnoszą się do samej adaptacji projektu to zazwyczaj nie ma z tym problemów. Często zgoda taka dodawana jest do dokumentacji i nie wymaga ponoszenia dodatkowych kosztów. Są też wyszczególnione pewne zmiany w projekcie, które można przeprowadzić bez wiedzy autora. Chodzi tutaj o takie rzeczy jak zmiana rozmieszczenia ścianek działowych czy wykonanie odbicia lustrzanego projektu domu.

Jaki projekt domu wybrać?

Trudno jest tutaj udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Oba przestawione powyżej rozwiązania mają swoje plusy i minusy, a wiele zależy od indywidualnych potrzeb inwestorów. Nie da się ukryć, że w większości przypadków decydującym argumentem jest to ile kosztuje projekt domu. W tym wypadku wiadomo, że tańszy jest gotowy projekt. Z drugiej strony dla niektórych inwestorów największe znaczenie ma to, że projekt indywidualny będzie od razu dopasowany do ich wymagań. Gotowy projekt jak pisaliśmy wcześniej – wymaga adaptacji.

Czynniki, które powinniśmy brać pod uwagę przy wyborze projektu domu to między innymi:

 • budżet jaki chcemy przeznaczyć na projekt domu
 • ukształtowanie terenu i rozmiar działki budowlanej, którą mamy do dyspozycji
 • rodzaj domu (np. dom parterowy czy piętrowy)
 • umiejscowienie garażu (dobudowany czy wolnostojący)

Nie można przywiązywać się jedynie do kwestii wyglądu zewnętrznego. Dom musi mieć odpowiedni rozkład pomieszczeń, który jest dopasowany do naszych potrzeb. Nie wszystko bowiem da się zmienić przesuwając ścianki działowe. Projekt domu powinien także uwzględniać rozwiązania technologiczne, które chcemy wprowadzić np. odkurzacz centralny czy montaż klimatyzacji. Przy budowie domu energooszczędnego należy zwrócić także uwagę na stosunek powierzchni przegród zewnętrznych do bryły budynku.

Projekt domu – cena i gdzie kupić?

Jak już było wspomniane wcześniej, przy projekcie indywidualnym cena wynosi mniej więcej 50-200 zł/m2. Natomiast projekt katalogowy kosztuje zazwyczaj około 2,5 tysiąca, ale dochodzi dodatkowy koszt adaptacji projektu. Jeśli chodzi zaś o to, gdzie można kupić projekt, to w czasach rozwiniętej technologii odpowiedź jest prosta – w internecie. Poszukiwania online pokażą, że istnieje naprawdę wiele firm proponujących właśnie takie usługi. Na stronach (niczym w sklepach internetowych) widać dokładnie ile kosztuje projekt domu. Co więcej, proponowane ceny są naprawdę przystępne, a formalności proste i szybkie do załatwienia. Zamówienia wysyła się najczęściej przez formularz na stronie lub wiadomością e-mail.

Formularz zamówienia projektu domu na stronie KB Projekt

Formularz zamówienia projektu domu na KB Projekt. Wejdź na stronę i odkryj przeszło 1000 projektów domów i budynków gospodarczych.

Co zawiera projekt domu?

Komplet dokumentacji projektowej (przygotowywanej w oparciu o aktualne normy prawa budowlanego) powinien zawierać cztery egzemplarze projektu architektoniczno-budowlanego wraz z opisem technicznym. Zazwyczaj stosowany jest następujący podział:

 1. Projekt architektoniczny – w jego skład wchodzi opis rozwiązań funkcjonalnych, technicznych i rysunki. Znajdziemy tu rzuty parteru i pozostałych kondygnacji (wraz ze sposobem rozplanowania pomieszczeń), rzut dachu (a w nim kształt i rozmiar dachu, kąt jego nachylenia, rozmieszczenie lukarn i okien połaciowych, rynien i rur spustowych), przekrój budynku (pokazujący wszystkie elementy oraz rozwiązania techniczne budynku), elewacje (prezentujące jak wygląda dom z każdej strony), zestawienie stolarki okiennej i drzwiowej.
 2. Projekt konstrukcyjny – do niego zaliczają się rzuty fundamentów, stropów, nadproży, więźby dachowej oraz obliczenia wytrzymałościowe budynku.
 3. Projekt instalacyjny – obejmuje rysunki z instalacją elektryczną, odgromową, instalacje sanitarne (wodno-kanalizacyjne), gazowe i centralnego ogrzewania.

Dodatkowo uzyskać można takie dokumenty jak dziennik budowy, pakiet rozwiązań energooszczędnych, schemat ogólny wentylacji mechanicznej, schemat ogólny instalacji solarnej czy zestawienie materiałów do stanu surowego zamkniętego. Niektóre biura projektowe dodają też projekt szamba oraz ogrodzeń.

Redakcja

Publikujemy materiały prasowe oraz treści sponsorowane. Artykuły zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne (zdjęcia, infografiki itp.) dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest zabronione.

Tagi:

Udostępnij ten artykuł

9 komentarzy

 1. Ja wam powiem, że mam całkiem miłe wspomnienia jeżeli chodzi o wybieranie projektu domu. To była dość duża frajda gdy przeglądaliśmy z żoną te katalogi w internecie. Finalnie udało nam się wybrać kilka projektów domów, które spełniały nasze oczekiwania. Decyzja do najłatwiejszych nie należała, ale po pewnym czasie doszliśmy do kompromisu. W trakcie adaptacji wprowadziliśmy kilka zmian w projekcie, ale to była raczej kosmetyka. Ze swojego doświadczenia mogę polecić projekty domów z katalogów. Jest tyle tego na rynku, że na pewno każdy wybierze coś dla siebie. Istotne jest odpowiednie, profesjonalne biuro projektowe.

  Dodaj odpowiedź
 2. Gdzieniegdzie można się spotkać z przekonaniem, że projekty domów z katalogu są gorsze od tych, robionych indywidualnie. Moim zdaniem to nie jest prawda. Przede wszystkim – tak jak napisał Andrzej – w chwili obecnej architekci mają tyle dostępnych, gotowych projektów, że jest w czym wybierać. Chyba, że ktoś ma naprawdę bardzo konkretną wizję i niestandardowy pomysł na swój dom. Wtedy wchodzi w grę jedynie indywidualny projekt i dobry architekt. Mi osobiście nie przeszkadza fakt, że ktoś może kupić taki sam projekt domu jak ja i że mój nie będzie wyjątkowy. Szczerze mówiąc, nawet bym się nie przeraził jak by taka osoba mieszkała w mojej okolicy.

  Dodaj odpowiedź
 3. Przed podjęciem finalnej decyzji, warto dokładnie przejrzeć ofertę biura architektonicznego i oprócz tego ile kosztuje projekt domu, zwrócić uwagę na to, co zawiera jego dokumentacja. Niektóre biura projektowe dorzucają za darmo projekt szamba, ogrodzeń, a nawet instalacji fotowoltaicznej. W innych przypadkach trzeba za to dopłacić. Nie są to (zazwyczaj) jakieś wygórowane stawki, ale zawsze parę groszy zostanie w kieszeni.

  Dodaj odpowiedź
 4. Projekt domu jest istotny, bez dwóch zdań. To on budzi w nas najwięcej emocji, to dzięki niemu możemy sobie wizualizować naszą rodzinę we wnętrzach. Często też jest naszym motorem napędowym do działania i rozpoczęcia budowy. Nie możemy się jednak zafiksować na tym, że projekt domu jest tani (więc nie ma na co czekać) i że po jego zakupie już wszystko pójdzie z górki. To dopiero początek naszej (zazwyczaj ciężkiej) przygody. Jak jednak sprawić, aby zakończona była happy endem? Przede wszystkim bardzo skrupulatnie wszystko rozplanować. Nie skupiać się jedynie na walorach estetycznych, ale przede wszystkim użytkowych. Często wielkość domu jest przeszacowana, ludzie chcą mieć bardzo duży dom (“bo takie projekty są najładniejsze”), nie uwzględniając kosztów eksploatacji. Wszystko powinno być zrobione z głową i kalkulatorem. Na pewno uda nam się znaleźć kompromis między naszą niepohamowaną wyobraźnią, a zdrowym rozsądkiem.

  Dodaj odpowiedź
 5. Cena projektu domu to dopiero początek moi drodzy. Jeżeli nawet gotowe projekty są dla was za drogie to nie zaczynajcie w ogóle budować domu. W trakcie realizacji inwestycji nie uniknie się współpracy z wykonawcami, którzy będą chcieli z nas zedrzeć skórę. Niektórym się to zapewne nawet uda. Największym naszym wrogiem jest niewiedza. Raz się na czymś zaoszczędzi, a raz straci. Co ciekawe, czasami fachowcy po znajomości są bardziej “śmiali” w wycenach, niż ci obcy. Przed wykonaniem danego etapu pracy, warto zrobić rozeznanie na rynku – ile kosztuje średnio dana usługa. Wtedy możemy wchodzić w polemikę z fachowcami.

  Dodaj odpowiedź
 6. W przypadku projektów z katalogów, łatwo jest odpowiedzieć na pytanie ile kosztuje projekt domu. Otwierasz stronę internetową biura projektowego i przeglądasz realizacje (z reguły podzielone są na odpowiednie kategorie). Gorzej jeżeli chodzi o wycenę projektu na zamówienie. Tutaj cena bardzo się waha w zależności od architekta. Renomowani specjaliści niestety trochę sobie liczą za taką usługę wykonania projektu indywidualnego. Nie ma się co dziwić… to dużo większa robota oraz większa odpowiedzialność. Rynek projektów jest moim zdaniem na tyle bogaty, że tylko właściciele trudnych działek lub ludzie bardzo zamożni powinni sięgać po projekty szyte na miarę. Pozostali bez trudu znajdą coś dla siebie wśród gotowców.

  Dodaj odpowiedź
 7. Gotowy projekt domu upraszcza cały proceder budowy domu. Przede wszystkim nie musisz się zastanawiać nie wiadomo ile czasu nad niuansami związanymi z wyglądem i funkcjonalnością projektu na zamówienie. Masz prosty dostęp do gotowych realizacji i możesz wybrać projekt domu praktycznie w jeden wieczór. Dzięki czemu oszczędzasz czas i pieniądze. Prawda też jest taka, że wiele projektów gotowych możesz obejrzeć w realu. Dzięki temu możesz zapytać mieszkańców o ich doświadczenia oraz zobaczyć dom jak prezentuje się na żywo (a nie tylko na wizualizacjach).

  Dodaj odpowiedź
 8. Moim zdaniem cena projektu domu nie powinna być aż taka ważna przy podejmowaniu decyzji. Przecież stanowi ona jakiś śmieszny odsetek procentowy całej inwestycji jaką jest budowa domu. Najlepiej przejrzeć oferty kilku niezależnych biur projektowych w internecie, zobaczyć co składa się na sumaryczną ofertę oraz przeczytać opinie o biurze. Warto też rzucić okiem czy przypadkiem nikt wcześniej nie pytał się na jakimś forum internetowym o dany projekt domu. Może się okazać, że akurat będziemy mieli szczęście i dowiemy się czegoś ciekawego jeszcze przed zakupem.

  Dodaj odpowiedź
 9. Moim zdaniem wcale nie trzeba od razu korzystać z projektu bezpośrednio u architekta żeby dostać fajny projekt. Moja siostra jakiś czas temu się budowała i zdecydowała się na projekt od Projektów z wizją, jest bardzo zadowolona ze współpracy i projekt spełnia jej wymagania. To nie tylko zaoszczędzone pieniądze, ale i czas, a jak się znajdzie dobrą firmę to jakość projektu jest naprawdę wysoka

  Dodaj odpowiedź

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

*