Ile kosztuje projekt domu? Jaki wybrać, cena, gdzie kupić?

Ile kosztuje projekt domu? Jaki wybrać, cena, gdzie kupić?

Wiele osób przygotowujących się do budowy własnego domu na początku nie wie jak się za to zabrać. Pierwsze pytanie jakie się najczęściej pojawia to ile kosztuje projekt domu? Czy wybrać projekt z katalogu czy raczej taki na zamówienie? Najlepiej wtedy zapoznać się ze wszystkim dostępnymi opcjami i najważniejszymi informacjami. Poniżej widnieje zestawienie wiadomości na temat kosztów i rodzajów projektów domów.

Ile kosztuje indywidualny projekt domu?

Projekt domu zamówić można u architekta jako zlecenie pojedyncze. To znaczy będzie to projekt niepowtarzalny i wykonywany od podstaw. Takie rozwiązanie najlepsze jest dla właścicieli tzw. trudnych działek (np. o nietypowych wymiarach czy kształcie). Decydują się na niego również osoby, którym nie odpowiadają gotowe projekty. Może mieć to związek z ilością pokoi, rozmieszczeniem czy kształtem pomieszczeń.

Indywidualny projekt domu będzie przygotowany tak, że pasować będzie nie tylko przyszłym jego właścicielom, ale także warunkom otoczenia. Dzieje się tak, ponieważ powstaje on na podstawie wielogodzinnych rozmów architekta z konkretnym klientem. Ostateczna wersja musi być bowiem naprawdę optymalna, w 100% powinna spełniać potrzeby mieszkańców. Dom nie może być wtedy ani za duży ani za mały – indywidualny projekt musi być naprawdę “uszyty na miarę”.

ile kosztuje projekt domu

Polecamy zapoznać się z ofertą biura architektonicznego KB Projekt. Możesz zaufać firmie, która funkcjonuje w Polsce ponad 20 lat.

W sytuacji, kiedy klient i inwestor mają odmienne poglądy np. na funkcjonalność czy estetykę domu najlepiej zrezygnować jest ze współpracy. W przygotowywaniu indywidualnego projektu domu najważniejsze jest bowiem porozumienie: inwestor musi na początku przestawić wszystkie swoje pomysły i wymagania, ale później warto zaufać architektowi. Powinien on wiedzieć z doświadczenia, czy dane rozwiązania sprawdzą się np. w konkretnym otoczeniu działki.

Cena indywidualnego projektu zależeć może od:

 • regionu kraju
 • ukształtowania terenu
 • renomy pracowni architektonicznej
 • wielkości projektowanego domu
 • stopnia skomplikowania architektury domu

Niełatwo odpowiedzieć jednoznacznie w tym kontekście ile kosztuje projekt domu na zamówienie. Bardzo często pracownie podają koszt wykonania takiego projektu w przeliczeniu na metr kwadratowy i cena wynosi 50-200 zł/m2. Do tego doliczyć należy koszty planu zagospodarowania działki. Całość może wynieść 2-5% ogólnej wartości inwestycji.

Ile kosztuje projekt domu z katalogu?

Projekt z katalogu jest projektem gotowym. Jest on tańszy od projektu indywidualnego, gdyż zazwyczaj mieści się w przedziale 2-3 tysiące złotych. Należy jednak wiedzieć, że koszt zakupów dokumentacji architektonicznej to nie wszystko. Aby móc wystąpić z wnioskiem o pozwolenie na budowę projekt trzeba dostosować do działki i do warunków zabudowy (czasem też do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego). Taka adaptacja projektu kosztuje mniej więcej 3 tysiące złotych, a zajmuje się nią wybrany architekt.

Aby mógł powstać plan adaptacji, najpierw trzeba sporządzić mapy geodezyjne i wykonać badania geotechniczne. Te działania wyniosą około 1-1,5 tysiąca złotych. Przeprowadzanie badań geodezyjnych nie jest dyktowane wymaganiami prawnymi, ale wyniki okazują się być niezwykle przydatne (zwłaszcza przy trudniejszych gruntach). Zatem jeżeli chcemy się dowiedzieć ile kosztuje projekt domu z katalogu to powinniśmy uwzględnić wszystkie de dodatkowe opłaty.

Projekt domu KB Projekt DM-6568 Storczykowo

Projekt domu KB Projekt “Storczykowo”. Dom parterowy z garażem jednostanowiskowym, poddaszem mieszkalnym, bez podpiwniczenia.

Co ważne – na zmiany w gotowym projekcie powinien wyrazić zgodę jego autor. Zazwyczaj jednak nie ma z tym problemów i pracowanie same przekazują sobie taką zgodę (pojedyncza kosztuje kilkaset złotych). Każdy inwestor planujący budowę domu powinien także zdawać sobie sprawę z tego, że w myśl prawa budowlanego, autorem projektu domu nie jest autor projektu gotowego, ale autor adaptacji. To właśnie on podpisuje się pod projektem zagospodarowania (który składa się, by dostać pozwolenie na budowę). Autor adaptacji stwierdza również zgodność projektu z prawem i ponosi za niego pełną odpowiedzialność.

Jaki projekt domu wybrać?

Trudno jest tutaj udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Oba przestawione powyżej rozwiązania mają swoje plusy i minusy, a wiele zależy od indywidualnych potrzeb inwestorów. Często wybór pomiędzy projektem z katalogu, a indywidualnym, staje się wyborem między projektem tańszym, a droższym. Architekt policzy znacznie więcej za projekt, kiedy będzie go musiał stworzyć od podstaw i ze wskazaniami klienta. Projekt gotowy będzie tańszy, ale także trzeba go zaadaptować. Dla niektórych inwestorów największe znaczenie ma na przykład to, że projekt indywidualny będzie od razu dopasowany do ich wymagań, a dla innych nie ma to zupełnie znaczenia.

Czynnikami wyboru konkretnego rodzaju projektu są przede wszystkim:

 • budżet jakim się dysponuje
 • to, jaką działkę budowlaną ma się do dyspozycji (kształt i rozmiary)
 • chęć budowy domu parterowego albo piętrowego
 • chęć posiadania garażu dobudowanego albo wolnostojącego

Przy wyborze projektu zawsze trzeba zwrócić uwagę na to, by dom miał funkcjonalny układ pomieszczeń, a zastosowane rozwiązania technologiczne wpływały na ograniczanie przyszłych kosztów eksploatacji. Ważne jest również aby projekt zakładał spełnienie przez budynek wymogów dotyczących warunków klimatycznych panujących w konkretnej lokalizacji.

Projekt domu – cena i gdzie kupić?

Jak już było wspomniane wcześniej przy projekcie indywidualnym cena wynosi mniej więcej 50-200 zł/m2. Natomiast projekt katalogowy kosztuje zazwyczaj około 2,5 tysiąca, ale dochodzi do tego kilka tysięcy za różne dodatkowe opłaty. Jeśli chodzi zaś o to, gdzie można kupić projekt, to w czasach rozwiniętej technologii odpowiedź jest prosta – w internecie. Poszukiwania online pokażą, że istnieje naprawdę wiele firm proponujących właśnie takie usługi. Na stronach (niczym w sklepach internetowych) widać dokładnie ile kosztuje projekt domu. Co więcej, proponowane ceny są naprawdę przystępne, a formalności proste i szybkie do załatwienia. Zamówienia wysyła się najczęściej przez formularz na stronie lub wiadomością e-mail.

Formularz zamówienia projektu domu na stronie KB Projekt

Formularz zamówienia projektu domu na KB Projekt. Wejdź na stronę i odkryj przeszło 1000 projektów domów i budynków gospodarczych.

Co zawiera projekt domu?

Komplet dokumentacji projektowej (przygotowywanej zawsze w oparciu o aktualne normy prawa budowlanego) zawiera cztery egzemplarze projektu architektoniczno-budowlanego wraz z opisem technicznym. Znajdują się tam trzy części:

 1. Część architektoniczna: elewacje (dokładny wygląd domu od frontu, z tyłu i z boków oraz zestawienie stolarki okiennej i drzwiowej), rzut parteru i pozostałych kondygnacji (rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń i ich wymiary, powierzchnie), rozmieszczenie ścian (w tym otworów drzwiowych, okiennych, urządzeń kuchennych i sanitarnych), rzut dachu (kształt, wymiary, kąt nachylenia połaci, rozmieszczenie ewentualnych okien, świetlików i rur spustowych, rozmieszczenie kominów) , dwa przekroje (pokazują wszystkie elementy budynku po “przecięciu” go wzdłuż albo w poprzek).
 2. Część konstrukcyjna: rzut fundamentów, rzut stropów oraz nadproży, rzut więźby dachowej, obliczenia statyczno-wytrzymałościowe.
 3. Część instalacyjna: to rysunki z rozmieszczeniem elementów instalacji: wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej, gazowej i centralnego ogrzewania.

Osoby chętne dodatkowo mogą otrzymać dokumenty takie jak: dziennik budowy, pakiet rozwiązań energooszczędnych, schemat ogólny wentylacji mechanicznej, schemat ogólny instalacji solarnej czy zestawienie materiałów do stanu surowego zamkniętego.

Autor: Redakcja
Data: 10 grudnia 2017

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Tagi:

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

*