Własny dom z ogrodem to marzenie, które łączy wiele polskich rodzin. Myśląc o idealnym domu, planujemy w głowie jego wielkość, styl i rozkład pomieszczeń – jak te pomysły zamienić na rzeczywistość? Jednym z najważniejszych etapów budowy jest projekt. Jeśli ten będzie uwzględniał wszystkie detale związane z wyglądem i funkcjonalnością przyszłego domu, efekt z pewnością spełni oczekiwania. Czy projekt domu można wykonać samodzielnie, bez pomocy architekta?

Projekt domu – duże wyzwanie

Stworzenie projektu to pierwszy etap stawiania każdego nowego budynku, także domu jednorodzinnego. Dobrze stworzony projekt musi uwzględniać specyfikę terenu oraz spełniać nasze oczekiwania. Powinien znaleźć się na nim nie tylko kształt budynku, ale także rozplanowanie wszystkich pomieszczeń wraz z detalami takimi jak drzwi czy okna. Jeżeli ktoś wie jak zrobić projekt domu to powinno być dla niego jasne, że już na projekcie należy umieścić wszelkiego typu instalacje. Tylko kompletny i profesjonalnie przygotowany plan domu może posłużyć ekipie budowlanej – pominięcie któregokolwiek ze szczegółów grozi poważnymi konsekwencjami w postaci niefunkcjonalnej i nie spełniającej wymagań mieszkalnych przestrzeni.

Zaprojektowanie domu od podstaw, z uwzględnieniem wszystkich szczegółów to ogromne wyzwanie – także dla doświadczonego projektanta, ponieważ każdy teren, budynek i każda rodzina są inne. Przed rozpoczęciem prac warto zobaczyć ile kosztuje projekt domu.

Jak samemu zrobić projekt domu?

Czy projekt domu może wykonać tylko architekt? Istnieje wiele narzędzi, które umożliwiają zaprojektowanie domu osobom, które zawodowo nie zajmują się architekturą. Z sieci pobrać można specjalne programy stworzone z myślą o amatorach, którym marzy się projektowanie domów. Takie rozwiązanie idealnie sprawdzi się w przypadku osób, które marzą o rozplanowaniu własnego wymarzonego domu. Podobne narzędzia, często w wersji online, oferują także sklepy i firmy budowlane. Dzięki temu każdy może dowiedzieć się jak zrobić projekt domu.

Czy taki projekt nadaje się do przedstawienia ekipie budowlanej? W tej kwestii należy sobie zdawać sprawę z pewnych ograniczeń. Profesjonalny projekt domu, z uwzględnieniem wszystkich detali, jest w stanie wykonać tylko doświadczony architekt. Stworzony na własną rękę projekt domu może jednak okazać się bardzo przydatny w kreowaniu ostatecznego projektu – zaprezentowany architektowi ułatwi mu dalszą pracę. Architekt będzie wiedział, jakie dokładnie są oczekiwania klienta, jak jego zdaniem powinien wyglądać układ pomieszczeń czy usytuowanie domu względem kierunków świata. Konsultując i omawiając samodzielnie stworzony plan przyszłego domu z architektem zyskujemy niepowtarzalną szansę, by wybudować dom marzeń – idealnie dopasowany do indywidualnych potrzeb i oczekiwań rodziny. Architekt nada wizji zaprojektowanej przez nas w programie komputerowym odpowiednią formę architektoniczną, a tym samym dom będzie świetnie się prezentował, ale też będzie miał maksymalną funkcjonalność.

Program do projektowania domu

W sieci można znaleźć naprawdę wiele różnych programów do projektowania domu. Zarówno dla profesjonalistów, jak i dla laików. Poniżej kilka interesujących propozycji:

  • Sweet Home 3D – bezpłatny program, który umożliwia zaprojektowanie naraz całego mieszkania lub kondygnacji domu. Posiada profesjonalną siatkę wymiarowa. Do programu można importować pliki graficzne. Można to wykorzystać do wgrania skanu projektu domu i potem dokładnie obrysować go w aplikacji. Do programu można dodawać modele dostępne na stronie domowej Sweet Home 3D.
  • Live Interior 3D Free – program, który doskonale działa na ekranach dotykowych i współpracuje z tabletami graficznymi. Umożliwia pracę w dwóch i trzech wymiarach. Co więcej, pozwala w prosty sposób na stworzenie filmu do prezentacji projektu. Niewątpliwą zaletą programu Live Interior 3D Free jest bardzo bogata biblioteka materiałów i obiektów.
  • pCon.planner – darmowy program zarówno dla celów prywatnych, jak również komercyjnych. Posiada wiele ciekawych funkcjonalności, z których skorzystają zarówno początkujący, jak również doświadczeni architekci. W aplikacji znajdziemy wiele modeli wyposażenia wnętrz. Ich biblioteka wciąż rośnie. Największą zaletą tego programu jest jakość wizualizacji oraz możliwość udostępnienia panoramy wnętrza 360° lub modelu CAD.
  • Roomstyler – program do projektowania domu działający on-line. Wystarczy wejść na stronę aplikacji, przebrnąć przez proces rejestracji i można zacząć pracę. Obsługa programu jest bardzo prosta. Bez szczególnej wiedzy jesteśmy w stanie opanować jak zrobić projekt domu. Należy jedynie wziąć małą poprawkę na jakość rendera 3d w Roomstyler. Aplikacja generuje poglądowy obraz, nie jest to profesjonalna wizualizacja. Można jednak na to przymknąć oko, wziąwszy pod uwagę, że jest to aplikacja do projektowania domu on-line (bez instalowania dodatkowych programów na komputerze).
  • SketchUp Make – wielką zaletą tego programu jest to, że posiada polską wersję językową. Poza tym jest dość rozbudowany jak na darmowy program do projektowania domu. Używając SketchUp Make będziemy mogli stworzyć nie tylko układ pomieszczeń, ale także własne meble czy elementy wyposażenia domu. Co więcej, modele stworzone w aplikacji można wyeksportować do innych programów. Warto zaznaczyć, że SketchUp Make posiada też swoją własną (dość bogatą) bibliotekę gotowych modeli. Nie każdemu niestety mogą przypaść do gustu rendery pomieszczeń. Program posiada także płatną wersję.

Jak narysować projekt domu?

Odradzamy korzystanie z kartki i ołówka skoro dostępne są darmowe programy do projektowania domu (przykłady powyżej). Jeżeli chodzi o to jak narysować projekt domu to w każdej aplikacji wygląda to trochę inaczej. Programy oferują wiele ułatwień i skrótów. Ponad to producenci na swoich stronach umieszczają poradniki. Warto też poszukać materiałów szkoleniowych na YouTube. Całkiem duża dawka wiedzy dostępna jest całkowicie za darmo (niestety nie zawsze w języku polskim). Podczas rysowania projektu koniecznie trzeba pamiętać o rozmieszczeniu szachtów instalacyjnych oraz oznaczeniu ścian nośnych. To są elementy nie do ruszenia.

Kiedy warto wykorzystać gotowy projekt domu?

Planując postawienie domu jednorodzinnego, nie zawsze musimy go projektować od podstaw. Większość biur architektonicznych ma w swojej ofercie gotowe projekty domów przewidzianych z myślą o różnych klientach. W gotowych ofertach znajdują się zarówno malutkie domy parterowe, jak i duże domy zaprojektowane z myślą o rodzinie z dziećmi.

Jakie zalety ma gotowy projekt domu? Przede wszystkim znacznie ułatwia i przyspiesza proces stawiania domu i pozwala oszczędzić sporo czasu, energii i pieniędzy. Nie musimy się martwić jak zrobić projekt domu. Wybudowanie domu według gotowego projektu jest znacznie tańsze niż projektowanie budynku od podstaw, a ponadto umożliwia rozpoczęcie prac budowlanych właściwie natychmiast po wybraniu konkretnego planu. Wahając się między własnym a gotowym projektem domu, warto pamiętać także o tym, że wybierając drugą opcję, klient ma możliwość wprowadzenia wielu zmian – na przykład jeśli chodzi o układ pomieszczeń, ilość okien czy rozmieszczenie drzwi. To od niego zależy także styl i kolorystyka, w jakich wykończony zostanie budynek zarówno na zewnątrz, jak i w środku. Gotowy projekt to więc spora oszczędność i wygoda – warto go przemyśleć, planując budowę własnego domu.