Jak zrobić projekt domu? Jaki program użyć, jak narysować projekt?

fot. pxhere.com

Redakcja, 12 grudnia 2017

Własny dom z ogrodem to marzenie, które łączy wiele polskich rodzin. Myśląc o idealnym domu, planujemy w głowie jego wielkość, styl i rozkład pomieszczeń – jak te pomysły zamienić na rzeczywistość? Jednym z najważniejszych etapów budowy jest projekt. Jeśli ten będzie uwzględniał wszystkie detale związane z wyglądem i funkcjonalnością przyszłego domu, efekt z pewnością spełni oczekiwania. Czy projekt domu można wykonać samodzielnie, bez pomocy architekta?

Projekt domu – duże wyzwanie

jak zrobić projekt domu

Rysunek techniczny projektu domu

Stworzenie projektu to pierwszy etap stawiania każdego nowego budynku, także domu jednorodzinnego. Dobrze stworzony projekt musi uwzględniać specyfikę terenu oraz spełniać nasze oczekiwania. Powinien znaleźć się na nim nie tylko kształt budynku, ale także rozplanowanie wszystkich pomieszczeń wraz z detalami takimi jak drzwi czy okna. Jeżeli ktoś wie jak zrobić projekt domu to powinno być dla niego jasne, że już na projekcie należy umieścić wszelkiego typu instalacje. Tylko kompletny i profesjonalnie przygotowany plan domu może posłużyć ekipie budowlanej – pominięcie któregokolwiek ze szczegółów grozi poważnymi konsekwencjami w postaci niefunkcjonalnej i nie spełniającej wymagań mieszkalnych przestrzeni.

Zaprojektowanie domu od podstaw, z uwzględnieniem wszystkich szczegółów to ogromne wyzwanie – także dla doświadczonego projektanta, ponieważ każdy teren, budynek i każda rodzina są inne. Przed rozpoczęciem prac warto zobaczyć ile kosztuje projekt domu.

Jak samemu zrobić projekt domu?

Czy projekt domu może wykonać tylko architekt? Istnieje wiele narzędzi, które umożliwiają zaprojektowanie domu osobom, które zawodowo nie zajmują się architekturą. Z sieci pobrać można specjalne programy stworzone z myślą o amatorach, którym marzy się projektowanie domów. Takie rozwiązanie idealnie sprawdzi się w przypadku osób, które marzą o rozplanowaniu własnego wymarzonego domu. Podobne narzędzia, często w wersji online, oferują także sklepy i firmy budowlane. Dzięki temu każdy może dowiedzieć się jak zrobić projekt domu.

Czy taki projekt nadaje się do przedstawienia ekipie budowlanej? W tej kwestii należy sobie zdawać sprawę z pewnych ograniczeń. Profesjonalny projekt domu, z uwzględnieniem wszystkich detali, jest w stanie wykonać tylko doświadczony architekt. Stworzony na własną rękę projekt domu może jednak okazać się bardzo przydatny w kreowaniu ostatecznego projektu – zaprezentowany architektowi ułatwi mu dalszą pracę. Architekt będzie wiedział, jakie dokładnie są oczekiwania klienta, jak jego zdaniem powinien wyglądać układ pomieszczeń czy usytuowanie domu względem kierunków świata. Konsultując i omawiając samodzielnie stworzony plan przyszłego domu z architektem zyskujemy niepowtarzalną szansę, by wybudować dom marzeń – idealnie dopasowany do indywidualnych potrzeb i oczekiwań rodziny. Architekt nada wizji zaprojektowanej przez nas w programie komputerowym odpowiednią formę architektoniczną, a tym samym dom będzie świetnie się prezentował, ale też będzie miał maksymalną funkcjonalność.

Program do projektowania domu

W sieci można znaleźć naprawdę wiele różnych programów do projektowania domu. Zarówno dla profesjonalistów, jak i dla laików. Poniżej kilka interesujących propozycji:

 • Sweet Home 3D – bezpłatny program, który umożliwia zaprojektowanie naraz całego mieszkania lub kondygnacji domu. Posiada profesjonalną siatkę wymiarowa. Do programu można importować pliki graficzne. Można to wykorzystać do wgrania skanu projektu domu i potem dokładnie obrysować go w aplikacji. Do programu można dodawać modele dostępne na stronie domowej Sweet Home 3D.
 • Live Interior 3D Free – program, który doskonale działa na ekranach dotykowych i współpracuje z tabletami graficznymi. Umożliwia pracę w dwóch i trzech wymiarach. Co więcej, pozwala w prosty sposób na stworzenie filmu do prezentacji projektu. Niewątpliwą zaletą programu Live Interior 3D Free jest bardzo bogata biblioteka materiałów i obiektów.
 • pCon.planner – darmowy program zarówno dla celów prywatnych, jak również komercyjnych. Posiada wiele ciekawych funkcjonalności, z których skorzystają zarówno początkujący, jak również doświadczeni architekci. W aplikacji znajdziemy wiele modeli wyposażenia wnętrz. Ich biblioteka wciąż rośnie. Największą zaletą tego programu jest jakość wizualizacji oraz możliwość udostępnienia panoramy wnętrza 360° lub modelu CAD.
 • Roomstyler – program do projektowania domu działający on-line. Wystarczy wejść na stronę aplikacji, przebrnąć przez proces rejestracji i można zacząć pracę. Obsługa programu jest bardzo prosta. Bez szczególnej wiedzy jesteśmy w stanie opanować jak zrobić projekt domu. Należy jedynie wziąć małą poprawkę na jakość rendera 3d w Roomstyler. Aplikacja generuje poglądowy obraz, nie jest to profesjonalna wizualizacja. Można jednak na to przymknąć oko, wziąwszy pod uwagę, że jest to aplikacja do projektowania domu on-line (bez instalowania dodatkowych programów na komputerze).
 • SketchUp Make – wielką zaletą tego programu jest to, że posiada polską wersję językową. Poza tym jest dość rozbudowany jak na darmowy program do projektowania domu. Używając SketchUp Make będziemy mogli stworzyć nie tylko układ pomieszczeń, ale także własne meble czy elementy wyposażenia domu. Co więcej, modele stworzone w aplikacji można wyeksportować do innych programów. Warto zaznaczyć, że SketchUp Make posiada też swoją własną (dość bogatą) bibliotekę gotowych modeli. Nie każdemu niestety mogą przypaść do gustu rendery pomieszczeń. Program posiada także płatną wersję.

Jak narysować projekt domu?

Odradzamy korzystanie z kartki i ołówka skoro dostępne są darmowe programy do projektowania domu (przykłady powyżej). Jeżeli chodzi o to jak narysować projekt domu to w każdej aplikacji wygląda to trochę inaczej. Programy oferują wiele ułatwień i skrótów. Ponad to producenci na swoich stronach umieszczają poradniki. Warto też poszukać materiałów szkoleniowych na YouTube. Całkiem duża dawka wiedzy dostępna jest całkowicie za darmo (niestety nie zawsze w języku polskim). Podczas rysowania projektu koniecznie trzeba pamiętać o rozmieszczeniu szachtów instalacyjnych oraz oznaczeniu ścian nośnych. To są elementy nie do ruszenia.

Kiedy warto wykorzystać gotowy projekt domu?

Planując postawienie domu jednorodzinnego, nie zawsze musimy go projektować od podstaw. Większość biur architektonicznych ma w swojej ofercie gotowe projekty domów przewidzianych z myślą o różnych klientach. W gotowych ofertach znajdują się zarówno malutkie domy parterowe, jak i duże domy zaprojektowane z myślą o rodzinie z dziećmi.

Jakie zalety ma gotowy projekt domu? Przede wszystkim znacznie ułatwia i przyspiesza proces stawiania domu i pozwala oszczędzić sporo czasu, energii i pieniędzy. Nie musimy się martwić jak zrobić projekt domu. Wybudowanie domu według gotowego projektu jest znacznie tańsze niż projektowanie budynku od podstaw, a ponadto umożliwia rozpoczęcie prac budowlanych właściwie natychmiast po wybraniu konkretnego planu. Wahając się między własnym a gotowym projektem domu, warto pamiętać także o tym, że wybierając drugą opcję, klient ma możliwość wprowadzenia wielu zmian – na przykład jeśli chodzi o układ pomieszczeń, ilość okien czy rozmieszczenie drzwi. To od niego zależy także styl i kolorystyka, w jakich wykończony zostanie budynek zarówno na zewnątrz, jak i w środku. Gotowy projekt to więc spora oszczędność i wygoda – warto go przemyśleć, planując budowę własnego domu.

Redakcja

Publikujemy materiały prasowe oraz treści sponsorowane. Artykuły zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne (zdjęcia, infografiki itp.) dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest zabronione.

Tagi:

Udostępnij ten artykuł

14 komentarzy

 1. Podziwiam jak ktoś chce zaprojektować swój dom samemu. Powiem szczerze, że według mnie, to jest taka odpowiedzialność, że bez odpowiedniego wykształcenia nawet bym nie brał kartki i ołówka do ręki. Chyba, że po to, aby coś sobie poszkicować i pokazać architektowi podczas realizacji indywidualnego projektu domu. W moim wypadku nawet pomoc programów komputerowych nie za wiele by dała. Podczas projektowania domu trzeba mieć mnóstwo różnych kwestii na uwadze. Jak dla mnie bez profesjonalnego architekta ani rusz.

  Dodaj odpowiedź
  • Niestety ale sie mylisz. Ale wiekszosc Polakow ma dwie lewe rece i to kobiety rzadza !

   Dodaj odpowiedź
 2. Moim zdaniem gra nie warta świeczki. Gotowy, profesjonalny projekt domu można dostać obecnie za bardzo rozsądne pieniądze. Oferta dostępna w internecie jest bardzo szeroka. Gotowy projekt domu można zaadoptować pod swoje potrzeby z pomocą architekta. I tak finalnie profesjonalista z uprawnieniami musi podpisać papiery. Jedyne rozsądne wytłumaczenie projektowania domu na własną rękę moim zdaniem jest to, że ktoś chce się po prostu troszkę pobawić i “liznąć” fachu architekta.

  Dodaj odpowiedź
 3. Ludzie! Przecież nikt wam nie wyda pozwolenia na dom zaprojektowany przez osobę bez uprawnień. To raczej tylko zabawa.

  Dodaj odpowiedź
 4. Z doświadczenia mogę wam powiedzieć, że darmowe programy do projektowania wnętrz mają swoje ograniczenia. Oczywiście, jak ktoś chce się tylko pobawić, to nic nie stoi na przeszkodzie spróbować zainstalować jakiś darmowy program. Wiele z wyżej wymienionych pozycji posiada swoje płatne odpowiedniki i rozszerzenia. Jeżeli ktoś zamierza traktować projektowanie wnętrz poważnie, to polecam przygotować się na inwestycje. Nie tylko w oprogramowanie, ale także w edukacje. Odpowiednia teoria oraz oczywiście (z czasem) praktyka to klucz do sukcesu.

  Dodaj odpowiedź
 5. Podpisuje się pod tym co Ilona napisała. Projektowanie domu na własną rękę tylko w celach hobbistycznych. Nie wyobrażam sobie brania na siebie takiej odpowiedzialności bez odpowiedniego wykształcenia. Zresztą, domorosłemu architektowi, bez papierów, nikt nie podpisze pozwolenia na budowę domu.

  Dodaj odpowiedź
  • A ja mam inne zdanie. Każdy ma swoje cele i marzenia. Jednemu wystarczy wybudować dom, jakich są setki i wybranie gotowego projektu, ale inny ma inne cele i potrzeby. Dlaczego nie realizować swoich marzeń? Nikt nie mówi, że musimy od razu iść z tym do urzędu i otrzymać zgodę, ale pod poprawnie wykonanym projektem podpisze się nawet architekt. Czy jest to gra warta świeczki? Najpierw zadajmy sobie pytanie, ile warte są nasze marzenia… Żyjemy raz i dom budujemy też raz. Wiadomo – nie każdy ma do tego zapał i chęci, ale nie podcinajcie sobie sami skrzydeł

   Dodaj odpowiedź
 6. Stworzenie odpowiedniego projektu domu jest na tyle skomplikowane, że w życiu bym się tego nie podjęła na własną rękę. Wszystkie obliczenia wytrzymałościowe, trzymanie się przepisów prawa, nadzór budowlany… to jest ogromna odpowiedzialność.

  Dodaj odpowiedź
 7. Śmiejecie się, że takie programy to są tylko do zabawy, a ja właśnie dzięki nim zainspirowałam się do dalszej drogi edukacji. Projektowanie wnętrz niezwykle mi się spodobało i idę na Uniwersytet Warszawski, na kierunek związany z architekturą.

  Dodaj odpowiedź
 8. Projektowanie domu to nie lada wyzwanie. Zostawiłabym to profesjonaliście. Nie po to są studia architektury i lata praktyki, żeby teraz raptem każdy mógł sobie zaprojektować dom od podstaw. Dla zabawy oczywiście można sobie coś porysować, ale generalnie w życiu nie wiem jak ktoś miałby to zrobić od początku na własną rękę. I niby jaki kierownik budowy by się pod tym podpisał?

  Dodaj odpowiedź
 9. Ale macie ciężkie myślenie. Programy do projektowania są używane przez amatorów głównie po to aby powtórzyć w nim projekt gotowy. Korzyści? Większa świadomość, możliwość wizualizacji wybranych fragmentów, testowanie zmian do projektu gotowego, robienie rysunków konkretnych fragmentów w celu pokazania wykonawcom o co nam chodzi

  Dodaj odpowiedź
 10. Żaden architekt nie zaprojektuje ci takiego domu, jaki ci najbardziej odpowiada. Możesz to zrobić wyłącznie sam.
  Przecież tylko ty wiesz, jaki ma być rozkład twojego wymarzonego domu, rozmiar i układ pokoi, kuchni, z jakich materiałów wykonany ma być dom, jaki dach, jakie ściany, jakie ocieplenie ścian, gdzie schody i jakie, jaka ma być instalacja elektryczna i inne instalacje (gdzie gniazdka elektryczne, komputerowe, ew. telefoniczne, antenowe, alarmowe itd).
  Tak samo z wyposażeniem poszczególnych pomieszczeń.
  To tylko ty określasz. I nie będziesz ze wszystkimi drobiazgami biegł do architekta albo mu wysyłał maile z rysunkami technicznymi.
  Robisz więc własny kompleksowy projekt własnego domu, w którym zawierasz wszystkie elementy budynku i wysyłasz go do zatwierdzenia (i uzupełnienia) architektowi.
  Nie wyobrażam sobie innego podejścia.
  Nigdy bym nie zamieszkał w domu, zaprojektowanym przez inne osoby, czuł bym się tam obco jak w hotelu.
  Jeżeli ktoś twierdzi inaczej, to robi to ze względów marketingowych a jego wpis jest reklamą biura architektonicznego.

  Dodaj odpowiedź
 11. Co za bzdurny artykuł. Rola architekta w projektowaniu domu czy każdego innego obiektu kończy się na wizualizacji i zaplanowaniu pomieszczeń. Projektowaniem, fundamentów, konstrukcji, pokrycia dachowego zajmuje się projektant budowlany z uprawnieniami do projektowania. Architekt nie ma nic wspólnego z rzeczywistym projektowaniem a przypisuje się mu role autora obiektu.

  Dodaj odpowiedź
 12. Każdy człowiek poświęcając nieco czasu na naukę przepisów jest w stanie zaprojektować sobie dom jednorodzinny. Tylko co z tego, skoro i tak musi on zostać przez projektanta z uprawnieniami, a ten zażyczy sobie sporej kwoty niezależnie od tego czy w jakikolwiek sposób będzie zaangażowany w pracę. Ba, może nawet zażądać więcej skoro chcesz jakiś bardziej wymyślny projekt zamiast jednego z tych, które sprzedał już dziesiątki razy i wie, że nie ma żadnego z nimi ryzyka.

  Dodaj odpowiedź

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

*