Ile kosztuje adaptacja projektu? Ile trwa, na czym polega?

fot. pexels.com

Redakcja, 16 grudnia 2017

Gotowy projekt domu jest z pewnością tańszy od tego, który robi się na indywidualne zamówienie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że projekt z katalogu zawsze trzeba dostosować do posiadanej działki i innych ważnych wymogów, co nazywa się adaptacją. Nie każdy podczas ustalania budżetu wie ile kosztuje adaptacja projektu.

Adaptacja projektu – na czym polega?

ile kosztuje adaptacja projektu

Szkic architektoniczny projektu domu

Projekt domu z katalogu kosztuje mniej więcej 2-3 tysiące złotych. Dokumentacja, którą otrzymujemy po zakupie, nie wystarczy do rozpoczęcia budowy domu. Należy znaleźć odpowiedniego architekta z uprawnieniami i zlecić adaptację projektu. Taka usługa obejmuje kilka aspektów:

 • dostosowanie projektu do posiadanej parceli (uwzględniając kształt i wielkość posiadanego terenu)
 • przystosowanie projektu do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (lub warunków zabudowy)
 • naniesienie zmian związanych z aspektami wizualnymi (np. umiejscowienie okien czy zmiana wielkości budynku)

W trakcie podejmowania decyzji zakupowej, można zweryfikować ile kosztuje adaptacja projektu oraz jakie mogą być ograniczenia jeżeli chodzi o wprowadzanie zmian. Warto w tej sprawie napisać do biura projektowego lub przejrzeć dokumentację (o ile taka jest udostępniona). Przy adaptacji projektu architekt musi brać pod uwagę umiejscowienie działki, odległość budynku od granicy parceli,  a także szczegółowe dokumentacje techniczne związane z instalacjami (elektryka, gaz i kanalizacja).

Ile kosztuje adaptacja projektu domu?

projekty domów kb projekt

Gotowe projekty domów znajdziesz na stronie internetowej KB Projekt

Ogólnie rzecz biorąc koszt adaptacji projektu domu nie ma jednej, ustalonej ceny. Zresztą podobnie jak sam projekt z katalogu. Pisaliśmy o tym w artykule ile kosztuje projekt domu. Średnia cena projektu to wydatek koło 2,5 tysiąca złotych. Jeżeli chodzi o jego adaptację, to cena ustalana jest indywidualnie.

Przeglądając oferty różnych biur projektowych, można przyjąć, że koszty adaptacji projektu domu rozpoczynają się od 2 tysięcy złotych. Wszystko zależy jednak od tego, czy architekt adoptujący będzie miał dużo pracy, czy też nie. Jeżeli zmiany będą subtelne, to i cena nie powinna być wygórowana. Tutaj podobnie jak w przypadku samego projektu domu, liczy się także renoma biura projektowego oraz region kraju. W mniejszych aglomeracjach usługa adaptacji projektu jest zazwyczaj tańsza.

Nie warto oszczędzać podczas adaptacji projektu domu. Dobry architekt jest w stanie zasugerować nam pewne zmiany w początkowym projekcie, które finalnie mogą okazać się dla nas niezwykle korzystne. Mogą one wynikać z uwarunkowań naszej parceli. Chodzi o zmiany nie tylko pod kątem ergonomii i wygody użytkowania domu, ale także w trosce o energooszczędność budynku. Wykorzystanie innego materiału budowlanego (niż zakłada pierwotny projekt) w perspektywie może przynieść oszczędności podczas eksploatacji domu.

W dokumentacji projektu domu należy odnaleźć adnotację o wszystkich zmianach, jakie możemy wprowadzić bez zgody autora. Jeżeli coś wykracza poza ten obszar, to trzeba zgłosić się do biura projektowego, w którym dokonaliśmy zakupu gotowego projektu domu. Uzyskanie zgody na wprowadzanie dodatkowych zmian w projekcie może być dodatkowo płatne.

Co obejmuje adaptacja projektu?

Przed nabyciem adaptacji projektu, warto dopytać się o całkowity zakres tej usług w biurze projektowym. Są pewne standardowe procedury, ale czasami zdarza się także, że projektant adaptujący pomaga także w biurokracji (tj. przygotowaniu wniosków i całej dokumentacji projektowej). Jest to niezwykle pomocne, ponieważ w trakcie budowy domu łatwo pogubić się we wszystkich formalnych procedurach.

Przed przystąpieniem do adaptacji projektu, należy zebrać wszystkie niezbędne dokumenty:

 • projekt domu w czterech egzemplarzach (kupiony, gotowy projekt)
 • aktualna mapa geodezyjna (do dostania od geodety)
 • warunki techniczne przyłączy (do uzyskania od przedsiębiorstwa wodociągowego, kanalizacyjnego, gazowego i energetycznego)
 • decyzję o warunkach zabudowy (wniosek złożyć do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta)

Standardowa usługa adaptacji projektu obejmuje nie tylko dopasowanie kupionego projektu do planu zagospodarowania działki (z mapą geodezyjną), ale także uwzględnienie obciążeń konstrukcyjnych i gruntowych oraz uzyskanie niezbędnych pozwoleń, które konieczne są do rozpoczęcia budowy domu.

Jak widać jest tego trochę, więc nie powinniśmy się dziwić ile kosztuje adaptacja projektu i że “tak dużo”. Warto podkreślić, że osoba, która przeprowadza adaptację projektu, staje się projektantem budynku. Wiąże się to z poważnym ciężarem odpowiedzialności.

Ile trwa adaptacja projektu gotowego?

Nie ma sztywno określonych ram czasowych co do tego ile trwa adaptacja projektu. Wszystko zależy od samego projektu domu, naszej działki i oczywiście naszych wymagań. Cały proces adaptacji może zostać wydłużony przez konieczność zgromadzenia opinii, uzgodnień. Czasochłonna może okazać się również weryfikacja czy rozwiązania projektowe są akceptowalne w zakresie wynikającym z przepisów budowlanych. Średnio cały proces adaptacji projektu gotowego trwa zazwyczaj od 3 do 6 tygodni. O ustalenie terminu realizacji oraz szczegółową informację ile kosztuje adaptacja projektu warto poprosić architektów z różnych biur projektowych. Po takiej analizie rynku będziemy mogli spokojnie podjąć decyzję.

Redakcja

Publikujemy materiały prasowe oraz treści sponsorowane. Artykuły zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne (zdjęcia, infografiki itp.) dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest zabronione.

Tagi:

Udostępnij ten artykuł

12 komentarzy

 1. Wszystko zależy od tego jaki projekt domu wybierzemy. Jeżeli zawczasu nie pomyślimy i kupimy projekt domu, który totalnie nie pasuje do naszej działki, to jego adaptacja na pewno będzie droższa. Jeżeli jednak na etapie wyboru, uwzględnimy specyfikę naszej parceli – to i sama usługa adaptacji będzie tańsza, bo architekt się nie napracuje. Oczywiście musi uwzględnić zagospodarowanie terenu, ale nie będzie trzeba ingerować w samą bryłę budynku czy elementy konstrukcyjne.

  Dodaj odpowiedź
 2. Nie ma określonej ceny adaptacji projektu domu. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji i tego, ile architekt będzie musiał poświęcić czasu na daną sprawę. Oczywiście ważny jest także czynnik ludzki, czyli sam cennik biura projektowego. Większe firmy, które cieszą się dobrą renomą, zazwyczaj są droższe. Jednak tu liczy się także jakość. Przy wykonywaniu adaptacji projektu domu nie ma miejsca na pomyłkę. Od architekta w tej sytuacji bardzo dużo zależy. Dlatego nie należy oszczędzać każdej złotówki, bo to i tak nieznaczny wydatek w perspektywie budowy całego domu.

  Dodaj odpowiedź
 3. Jak ktoś wybierze projekt domu dopasowany do działki i warunków zabudowy, to sama adaptacja ani nie będzie kosztowna, ani nie będzie długo trwała. Gorzej jak ktoś się uprze na jakiś projekt domu, a okaże się, że nasza parcela jest za mała, albo ma złe ukształtowanie terenu. Wtedy architekt adoptujący ma pełne ręce roboty. Ja akurat miałem szczęście, bo u mnie adaptację projektu wykonywała ta sama firma, od której kupowałem projekt. Przed zakupem skonsultowałem się z doradcą i wiedziałem na czym stoję.

  Dodaj odpowiedź
 4. Ja ze swojej strony polecam wybrać miejscowego architekta, który ma opanowaną biurokrację lokalnych urzędów. Wbrew pozorom odpowiednie kontakty i znajomość obyczajów pozwala nadać pracom odpowiedniego tempa. Ja miałem duże szczęście i trafiłem na bardzo dobrego człowieka. Nie dość, że bezbłędnie wypełnił wszystkie swoje podstawowe obowiązki to jeszcze pomógł mi złożyć niezbędne wnioski i przygotować dokumentację (razem z pozwoleniem na budowę).

  Dodaj odpowiedź
 5. Moim zdaniem warto wysłać do kilku niezależnych biur projektowych zapytanie ofertowe z prośbą o szczegółowy opis poszczególnych działań. Jak już zbierzemy kilka ofert, wtedy możemy przejść do analizowania wycen. Oczywiście nie chodzi o to, aby brać najtaniej. Trzeba zachować w tym wypadku zdrowy rozsądek i wszystko przeanalizować. Przeglądając wypowiedzi ludzi na forach internetowych widzę, że rozbieżności cen są duże i czasami w moim przekonaniu wynikają z renomy samego architekta adoptującego. Z drugiej strony nie ma się też co sugerować takimi ogólnymi cenami opisywanymi w necie, bo to ile kosztuje adaptacja projektu może wynikać z tego, czy mamy trudną działkę i czy dobraliśmy do niej odpowiedni dom. Tutaj mała dygresja – przed zakupem projektu domu można się poradzić architekta (nawet przez internet), czy dany projekt domu jest na pierwszy rzut oka dobry na daną działkę. Unikniemy dzięki temu rozczarowania i dodatkowych wydatków.

  Dodaj odpowiedź
 6. Adaptacja projektu to tylko jeden z kilku niedoszacowanych przez nas wydatków podczas budowy domu. Okazało się, że projekt domu, który wybraliśmy całkowicie nie nadaje się do naszej działki. Architekt, który przeprowadzał adaptacje projektu nie nudził się. Dlatego też cena usługi delikatnie mówiąc… zdziwiła nas. Przed finalnym zakupem projektu warto odezwać się do biura projektowego (wysłać nawet maila) i podesłać plan działki. Taka konsultacja jest zazwyczaj darmowa, a dzięki niej my możemy zaoszczędzić minimum kilkaset złotych i sporo negatywnych emocji.

  Dodaj odpowiedź
 7. W moim przypadku budowa domu to była droga przez mękę. Od początku kładli nam kłody pod nogami. Projekt domu wybraliśmy błyskawicznie, z działką też nie było większego problemu. Natomiast adaptacja projektu ciągnęła się tygodniami. Okazało się, że projekt nie do końca pasuje do planu zagospodarowania przestrzennego. W urzędzie co chwila robili nam jakieś problemy. Minęły na szczęście już 2 lata od budowy domu, ale naprawdę niesmak pozostał. Jak ktoś nie ma dużo czasu to polecam zakup mieszkania lub domu od dewelopera. Minimum formalności i nerwów.

  Dodaj odpowiedź
 8. Adaptacja projektu jest konieczna zawsze! Nawet jak wybierzemy gotowy projekt domu, który na pierwszy rzut oka idealnie pasuje do naszej działki. Należy to wkalkulować w sumaryczne koszta projektu domu. Mimo wszystko jest to wciąż tańsze niż projekt tworzony na zamówienie. Może jakiś architekt prosto po studiach weźmie 4000 zł za projekt domu (tworzone na zamówienie nie wymagają adaptacji), ale średnio to koszt ponad 10 000 zł.

  Dodaj odpowiedź
 9. Mapa do celów projektowych NIE jest do dostania w gminie! Mapę zamawia się indywidualnie u geodety i jest to koszt od 800 zł w górę. Nie wprowadzajcie ludzi w błąd. Gmina nie ma nic wspólnego z mapa. Ww gminie pobieramy najwyżej wypis i wyrys z planu zagospodarowania jeśli taki istnieje lub składamy wniosek o warunki zabudowy.

  Dodaj odpowiedź
  • Dziękujemy za zwrócenie uwagi. Poprawa została naniesiona.

   Dodaj odpowiedź
 10. Pamiętać należy że architekt nie ma pełnej wiedzy na temat zarówno fizyki budowli, konstrukcji jak i wykonawstwa. Na studiach Architektura to kierunek nietechniczny. W czasie pracy uczy się od wykonawców itd.. Często jest wiele błędów w jego opracowaniach. Wszystkie rzeczy techniczne musi dać do podbicia inżynierom i dlatego cena za adaptację jest suma sumarum nie zawsze mała bo trzeba zapłacić dla 4 osób (architekt konstruktor sanitarny i elektryk)

  Dodaj odpowiedź
 11. Jest to kierunek techniczny wykładany na Politechnikach, a uzyskany tytuł to magister inżynier architekt. Zajmuje się on aspektem architektonicznym budownictwa. tak jak konstruktor częścią konstrukcyjną, instalator instalacjami sanitarnymi, a elektryk instalacjami elektrycznymi. Proszę nie szerzyć dezinformacji:)

  Dodaj odpowiedź

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

*