Ile kosztuje adaptacja projektu? Ile trwa, na czym polega?

Ile kosztuje adaptacja projektu? Ile trwa, na czym polega?

Gotowy projekt domu jest nieporównywalnie tańszy od tego, który robi się na indywidualne zamówienie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że projekt z katalogu zawsze trzeba dostosować do posiadanej działki i innych ważnych wymogów, co nazywa się adaptacją. Nie każdy zdaje sobie sprawę ile kosztuje adaptacja projektu.

Adaptacja projektu – na czym polega?

ile kosztuje adaptacja projektu

Szkic architektoniczny projektu domu

Gotowy projekt domu kosztuje mniej więcej 3 tysiące złotych. Aby móc zacząć na jego podstawię budowę, trzeba przeprowadzić adaptację projektu. Musi wykonać ją osoba do tego uprawniona, to znaczy certyfikowany architekt. Na adaptację projektu składa się kilka ważnych części:

  • przystosowanie projektu do konkretnych uwarunkowań działki na której ma stanąć budynek
  • dostosowanie projektu do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
  • zmiana usytuowania okien, ich liczby czy nieznaczna zmianę szerokości budynku

Już w czasie kupowania gotowego projektu należy sprawdzić ile kosztuje adaptacja projektu oraz jakie można w nim będzie wprowadzić zmiany – najbardziej miarodajna w tym wypadku jest oczywiście dokumentacja projektu. Adaptacja projektu polega głównie, jak już było wspomniane wcześniej, na przystosowaniu go do warunków działki na której ma stanąć dom. Wtedy ważne są: usytuowanie działki, odległość budynku od granicy działki, a także spełnienie wszystkich wytycznych w zakresie przyłączenia do instalacji elektrycznej i gazowej oraz kanalizacji. Wszystko po to, by do pozwolenia na budowę oprócz projektu móc dołączyć wymagany opis techniczny instalacji (wykonany przez architekta).

Ile kosztuje adaptacja projektu domu?

projekty domów kb projekt

Gotowe projekty domów znajdziesz na stronie internetowej KB Projekt

Generalnie koszt adaptacji projektu gotowego nie ma jednej, ustalonej ceny. Zresztą podobnie jak sam projekt z katalogu. Pisaliśmy o tym w artykule ile kosztuje projekt domu. Średnia cena projektu to około 3 tysiące złotych. Przy jego adaptacji cena ustalana jest indywidualnie. Zależy ona od projektu i spektrum zmian, jakie będą musiały zostać wprowadzone przez architekta. Im mniej zmian, tym tańsza adaptacja.

Można znaleźć firmy, którą zaproponują cenę 1,5 tysiąca złotych, są to jednak wyjątki i dotyczą tzw. pakietu podstawowego (obejmującego plan zagospodarowania terenu i dostosowanie do warunków terenowych). Uważamy jednak, że w tym wypadku nie warto szukać oszczędności za wszelką cenę.

Zazwyczaj koszt adaptacji projektu zaczyna się od około 2,5 tysiąca złotych. Najtańsze zmiany to te “kosmetyczne”, na przykład zmiana barwy elewacji. Natomiast te najdroższe związane są z koniecznością zmiany konstrukcji budynku.

Dokumentacja dołączona do projektu gotowego obejmuje kanon zmian, jakie można wprowadzić bez zgody autora projektu. W razie gdyby plany adaptacji wykraczały poza dopuszczone w dokumentacji, można starać się o zgodę na wprowadzenie dodatkowych. Może to generować dodatkowe opłaty.

Co obejmuje adaptacja projektu?

Architekt wykonuje adaptację projektu zawsze w zakresie dołączonej do niego dokumentacji – zmiany nie mogą być dowolne, gdyż każdy projekt chroniony jest prawami autorskimi. Projektant adaptujący musi: nanieść zmiany w gotowym projekcie, przygotować projekt zagospodarowania terenu dla danej działki (wraz z częścią opisową i zestawieniem dokumentów wymaganych przy ubieganiu się o decyzję na pozwolenie na budowę), określić warunki posadowienia budynku i jego kategorię (na podstawie badań geotechnicznych), dostosować projekt domu do obowiązujących warunków zabudowy albo planu zagospodarowania przestrzennego. Dokumenty niezbędne do adaptacji projektu domu to przede wszystkim:

  • dokumentacja projektu gotowego (w czterech egzemplarzach)
  • warunki techniczne przyłącz: elektrycznego, gazowego, wodociągowego oraz kanalizacyjnego
  • Decyzja o Warunkach Zabudowy i Zagospodarowania Terenu
  • aktualna mapa geodezyjna
  • decyzja wodną i uzgodnienie melioracyjne
  • decyzja o wyłączeniu z produkcji rolnej albo leśnej

Jak widać jest tego trochę, więc nie powinniśmy się dziwić ile kosztuje adaptacja projektu i że tak dużo. Warto także dodać, że zgodnie z prawem budowlanym autorem domu nie jest autor projektu gotowego, ale autor jego adaptacji. To właśnie on podpisuje projekt zagospodarowania oraz twierdza zgodność projektu z prawem oraz ponosi za niego pełną odpowiedzialność.

Ile trwa adaptacja projektu gotowego?

Czas wykonania adaptacji zależy jest od specyfiki wybranego projektu domu, a także od uwarunkowań lokalnych terenu, na którym budynek ma zostać wybudowany. Co więcej, cały proces może zostać wydłużony przez potrzebę uzyskania dodatkowych opinii i uzgodnień. Czas oczekiwania zależny jest również od stanu posiadania przez inwestora dokumentów formalno-prawnych (to znaczy warunków technicznych przyłączenia do mediów i wszelkich niezbędnych uzgodnień). Biorąc to wszystko pod uwagę przygotowanie adaptacji projektu może trwać od trzech do sześciu tygodni. O ustalenie terminu realizacji oraz szczegółową informację ile kosztuje adaptacja projektu warto poprosić kilka konkurencyjnych biur projektowych.

Autor: Redakcja
Data: 16 grudnia 2017

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Tagi:

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

*