Jak wybrać projekt domu? Jaki kupić? Jaki polecacie?

fot. materiały nadesłane

Redakcja, 12 kwietnia 2018

Po zakupie odpowiedniej działki pod budowę domu, na tapetę wchodzi kwestia projektu. Wiele osób nie wie jak wybrać projekt domu i od czego właściwie zacząć poszukiwania. Ważne oczywiście, by projekt domu był atrakcyjny wizualnie, ale musi być również funkcjonalny. Rozwiązania architektonicznie powinny zapewniać energooszczędność, która przekłada się na późniejsze koszty eksploatacyjne.

Projektowanie domu

jak wybrać projekt domu

Duży dom podczas budowy

Dla większości osób które decydują się na budowę domu, bardzo ważną sprawą jest ograniczanie kosztów całego przedsięwzięcia. Chcą oni wybudować solidny dom przy zminimalizowanych wydatkach, co jest obecnie bardzo zrozumiałe.

Po pierwsze warto więc zaznaczyć, że od takich zamawianych indywidualnie u architekta, tańsze są projekty gotowe. Można je znaleźć w katalogach, ofertach firm na stronach internetowych, a także w dużych biurach projektowych. Nie odstępują od tych, projektowanych na zamówienie. Trzeba jedynie pamiętać o ich odpowiedniej adaptacji. Zobacz ile kosztuje projekt domu z katalogu.

Wielu inwestorów zaczynając planowanie budowy, zapomina o tym, że decyzja o wyborze projektu domu nie może być pochopna. Powinniśmy być świadomi jak wybrać projekt domu, który nie tylko cieszy nasze oczy, ale także portfele. Rozwiązania widoczne na pięknych wizualizacjach budynków mogą okazać się niezbyt tanie w realizacji. Nie każdy zdaje sobie jednak z tego sprawę.

Po kupieniu danego projektu może zdarzyć się więc, że wycena jego realizacji jest za wysoka. Wtedy zaczynają się próby obniżenie kosztów, co przynosi wiele problemów, a kończy się najczęściej zmianami adaptacyjnymi projektu. Dlatego już na początku należy wziąć pod uwagę kilka najważniejszych rzeczy, które zaważą o wyborze konkretnego – i od razu odpowiedniego – projektu.

Jak wybrać projekt domu?

Wybierając projekt domu, oprócz samej elewacji, należy zwrócić uwagę na jego wnętrze – to znaczy na to, czy układ pomieszczeń jest funkcjonalny i odpowiadający potrzebom danej rodziny. Elewację zewnętrzną można urozmaicić tak naprawdę w każdym momencie, również niedrogimi rozwiązaniami. Natomiast układ pomieszczeń zmienić później jest o wiele trudniej (i drożej), dlatego to właśnie on powinien stać się bardzo ważnym elementem decyzyjnym.

Trzeba także wziąć pod uwagę to, że usytuowanie poszczególnych pomieszczeń względem stron świata wpłynie na ograniczenie strat ciepła. Pokoje dzienne, gdzie spędza się najwięcej czasu, warto umiejscowić od południa – dzięki temu dotrze do nich największa ilość światła dziennego. Sypialnie najlepiej wybudować od wschodu – wtedy będzie można budzić się razem z promieniami słońca. Wschodnia strona domu to także dobre miejsce dla tarasu albo ogrodu zimowego – umiarkowana ilość promieni słonecznych sprawi, że latem będzie można tam wygodnie odpoczywać i spożywać posiłki.

Kolejną sprawą, którą powinniśmy uwzględnić, rozważając jak wybrać projekt domu – jest jego rozmiar. Tutaj z jednej strony stoją wyobrażenia przestronnego wnętrza, a z drugiej koszty budowy każdego metra kwadratowego. Zawsze trzeba wybierać z rozwagą, obliczając, jakie koszty można ponieść. Ważne jest żeby oszacować potrzeby własnej rodziny i to, jakie pomieszczenia będą w domu niezbędne (liczba łazienek, pracownia, pomieszczenie gospodarcze, itd.). Każdy metr kwadratowy domu to dodatkowy wydatek średnio 2-3 tysięcy złotych. Warto więc wybrać projekt, w którym występuje jak najwięcej powierzchni mieszkalnej, a jak najmniej korytarzy.

Jaki projekt domu polecacie?

projekty domów kb projekt

Gotowe projekty domów znajdziesz na stronie internetowej KB Projekt

Często w internecie pojawiają się prośby rekomendacji konkretnych projektów domów. Wiele osób zastanawia się jak wybrać projekt domu, skoro jest tyle różnych propozycji na rynku. Wybór powinien być uwarunkowany takimi czynnikami jak m.in. wielkość działki czy budżet jakim dysponujemy. Wiele osób szuka domów tanich w budowie.

Aby jak najbardziej zoptymalizować koszty, kształt domu powinien być jak najbardziej regularny, najlepiej kwadratowy lub prostokątny. Bryła z uskokami, wykuszami czy występami podnosi koszty budowy (zarówno pod względem materiałów, jak i tak zwanej “robocizny”).

Bardzo ważną sprawą jeśli chodzi o bryłę budynku, jest również kwestia ogrzewania. Nieregularny kształt domu przekłada się bowiem na nierównomierne wykorzystanie krążącego w nim ciepła, które krąży po różnych “zakamarkach” – w rezultacie zwiększając zapotrzebowanie budynku na ciepło. Przeciwieństwem tego jest prosty i kompaktowy kształt domu, gdzie ciepło rozchodzi się bardzo równomiernie. Z podobnych względów warto wybrać również nieskomplikowany dach – najlepiej dwuspadowy albo czterospadowy.

Redakcja

Publikujemy materiały prasowe oraz treści sponsorowane. Artykuły zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne (zdjęcia, infografiki itp.) dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest zabronione.

Tagi:

Udostępnij ten artykuł

7 komentarzy

 1. Z doświadczenia wam powiem, że nie ważne ile byśmy kombinowali, ile wybierali, ile się zastanawiali, zawsze coś może stanąć nam na przeszkodzie. Prawda też jest niestety taka, że jeżeli poświęciliśmy bardzo dużo czasu nad tym jak wybrać projekt domu, to tym większe może być nasze rozczarowanie, jeżeli coś nie wyjdzie. Tutaj mała rada dla przyszłych posiadaczy swojego domu. Pilnujcie budowy jak oka w głowie. Nawet jak jesteście laikiem, to warto jednak trochę liznąć budownictwa, żeby ktoś nas nie zostawił z ręką w nocniku. Nie chodzi o to, aby udawać specjalistę, ale warto mieć podstawową wiedzę (nawet jeżeli chodzi o koszty materiałów budowlanych). W przeciwnym razie może się zdarzyć tak, że zostaniemy na coś niepotrzebnie naciągnięci.

  Dodaj odpowiedź
 2. Tomek, co do tej podstawowej wiedzy to podpisuje się pod tym rękami i nogami. Co prawda o samej budowlance wiem niewiele (mąż się tym zajmował), ale przy wykończeniu wnętrza materiały weryfikowałam bardzo skrupulatnie. Starałam się nie ciąć na jakości, ale gdzieniegdzie udało się zredukować koszty. Dajmy na to zmiękczacz wody – architekt w projekcie uwzględnił model z WiFi. Nie mówię, że był zły, ale nam nie jest to potrzebne. Udało mi się znaleźć podobne urządzenie (nawet tego samego producenta) w niższej cenie. Sumarycznie tych oszczędności trochę się znalazło, a wiadomo, że przy budowie domu liczy się każdy grosz.

  Dodaj odpowiedź
 3. Osobiście postanowiłem wynająć specjalistę od tego, chociaż sama budowa była na własną rękę. Materiały zakupiłem na dolnym śląsku – indywidualna wycena, dowóz do domu i masa wsparcia i podpowiedzi. Ogólnie cały proces tworzenia przeszedł całkiem łagodnie, ale jak mam polecać to zdecydowanie domy parterowe, znacznie obniżają koszty + MSM (hurtownia) są dobrą firmą. Pozdrawiam.

  Dodaj odpowiedź
 4. W internecie jest tyle projektów domów, że sugeruję zawęzić sobie zakres poszukiwań już na samym początku. Odpowiedź na to jak wybrać projekt domu może ułatwić nam zadanie sobie kilku fundamentalnych pytań. Przede wszystkim chodzi o wielkość domu, warunki działki, potrzeby rodziny oraz patrzenie na to wszystko w perspektywie kilkunastu lat do przodu. Nasza wizja na dzień dzisiejszy, może być nieco inna niż za 10 lat. Mimo tego warto postarać się zrobić pewne założenia. Na pewno warto zwrócić uwagę na funkcjonalność pomieszczeń, ilość miejsc garażowych, ewentualne możliwości rozbudowy domu (jeżeli nam na tym zależy).

  Dodaj odpowiedź
 5. Abstrahując od kwestii wizualnych… dom należy wybierać od środka, a nie od zewnątrz! Co z tego, że elewacja jest piękna, że bryła się podoba, że dach jest innowacyjny, że lukarny są świetne. To nie jest istotne. Liczą się walory użytkowe. Układ pomieszczeń musi być funkcjonalny, przestrzeń musi być ustawna. Co prawda, architekt może nam w razie co trochę podrasować układ domu, ale po co narażać się na dodatkowe koszta, jak wybór gotowych projektów jest tak duży. Lepiej na początku poświęcić więcej czasu i znaleźć dom idealnie dopasowany do swoich potrzeb.

  Dodaj odpowiedź
 6. Niby wybór projektu domu to nic trudnego, ale jak dochodzi co do czego to można zarwać przy tym niejedną nockę. W naszym wypadku szukając wymarzonego domu musieliśmy wziąć pod uwagę dość sporą gromadkę dzieci. Mamy 4kę potomstwa w zróżnicowanym wieku. Do tej pory mieszkaliśmy w szeregowcu, ale zrobiło się już dla nas zbyt ciasno. Poza tym pora, aby każdy dzieciak miał swój pokój. Do tej pory sypialnie miały łóżka piętrowe.

  Dodaj odpowiedź
 7. Macie jakieś propozycje odnośnie projektów? Sprawdzone firmy???

  Dodaj odpowiedź

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

*