Po zakupie odpowiedniej działki pod budowę domu, na tapetę wchodzi kwestia projektu. Wiele osób nie wie jak wybrać projekt domu i od czego właściwie zacząć poszukiwania. Ważne oczywiście, by projekt domu był atrakcyjny wizualnie, ale musi być również funkcjonalny. Rozwiązania architektonicznie powinny zapewniać energooszczędność, która przekłada się na późniejsze koszty eksploatacyjne.

Projektowanie domu

Dla większości osób które decydują się na budowę domu, bardzo ważną sprawą jest ograniczanie kosztów całego przedsięwzięcia. Chcą oni wybudować solidny dom przy zminimalizowanych wydatkach, co jest obecnie bardzo zrozumiałe.

Po pierwsze warto więc zaznaczyć, że od takich zamawianych indywidualnie u architekta, tańsze są projekty gotowe. Można je znaleźć w katalogach, ofertach firm na stronach internetowych, a także w dużych biurach projektowych. Nie odstępują od tych, projektowanych na zamówienie. Trzeba jedynie pamiętać o ich odpowiedniej adaptacji. Zobacz ile kosztuje projekt domu z katalogu.

Wielu inwestorów zaczynając planowanie budowy, zapomina o tym, że decyzja o wyborze projektu domu nie może być pochopna. Powinniśmy być świadomi jak wybrać projekt domu, który nie tylko cieszy nasze oczy, ale także portfele. Rozwiązania widoczne na pięknych wizualizacjach budynków mogą okazać się niezbyt tanie w realizacji. Nie każdy zdaje sobie jednak z tego sprawę.

Po kupieniu danego projektu może zdarzyć się więc, że wycena jego realizacji jest za wysoka. Wtedy zaczynają się próby obniżenie kosztów, co przynosi wiele problemów, a kończy się najczęściej zmianami adaptacyjnymi projektu. Dlatego już na początku należy wziąć pod uwagę kilka najważniejszych rzeczy, które zaważą o wyborze konkretnego – i od razu odpowiedniego – projektu.

Jak wybrać projekt domu?

Wybierając projekt domu, oprócz samej elewacji, należy zwrócić uwagę na jego wnętrze – to znaczy na to, czy układ pomieszczeń jest funkcjonalny i odpowiadający potrzebom danej rodziny. Elewację zewnętrzną można urozmaicić tak naprawdę w każdym momencie, również niedrogimi rozwiązaniami. Natomiast układ pomieszczeń zmienić później jest o wiele trudniej (i drożej), dlatego to właśnie on powinien stać się bardzo ważnym elementem decyzyjnym.

Trzeba także wziąć pod uwagę to, że usytuowanie poszczególnych pomieszczeń względem stron świata wpłynie na ograniczenie strat ciepła. Pokoje dzienne, gdzie spędza się najwięcej czasu, warto umiejscowić od południa – dzięki temu dotrze do nich największa ilość światła dziennego. Sypialnie najlepiej wybudować od wschodu – wtedy będzie można budzić się razem z promieniami słońca. Wschodnia strona domu to także dobre miejsce dla tarasu albo ogrodu zimowego – umiarkowana ilość promieni słonecznych sprawi, że latem będzie można tam wygodnie odpoczywać i spożywać posiłki.

Kolejną sprawą, którą powinniśmy uwzględnić, rozważając jak wybrać projekt domu – jest jego rozmiar. Tutaj z jednej strony stoją wyobrażenia przestronnego wnętrza, a z drugiej koszty budowy każdego metra kwadratowego. Zawsze trzeba wybierać z rozwagą, obliczając, jakie koszty można ponieść. Ważne jest żeby oszacować potrzeby własnej rodziny i to, jakie pomieszczenia będą w domu niezbędne (liczba łazienek, pracownia, pomieszczenie gospodarcze, itd.). Każdy metr kwadratowy domu to dodatkowy wydatek średnio 2-3 tysięcy złotych. Warto więc wybrać projekt, w którym występuje jak najwięcej powierzchni mieszkalnej, a jak najmniej korytarzy.

Jaki projekt domu polecacie?

Często w internecie pojawiają się prośby rekomendacji konkretnych projektów domów. Wiele osób zastanawia się jak wybrać projekt domu, skoro jest tyle różnych propozycji na rynku. Wybór powinien być uwarunkowany takimi czynnikami jak m.in. wielkość działki czy budżet jakim dysponujemy. Wiele osób szuka domów tanich w budowie.

Aby jak najbardziej zoptymalizować koszty, kształt domu powinien być jak najbardziej regularny, najlepiej kwadratowy lub prostokątny. Bryła z uskokami, wykuszami czy występami podnosi koszty budowy (zarówno pod względem materiałów, jak i tak zwanej „robocizny”).

Bardzo ważną sprawą jeśli chodzi o bryłę budynku, jest również kwestia ogrzewania. Nieregularny kształt domu przekłada się bowiem na nierównomierne wykorzystanie krążącego w nim ciepła, które krąży po różnych „zakamarkach” – w rezultacie zwiększając zapotrzebowanie budynku na ciepło. Przeciwieństwem tego jest prosty i kompaktowy kształt domu, gdzie ciepło rozchodzi się bardzo równomiernie. Z podobnych względów warto wybrać również nieskomplikowany dach – najlepiej dwuspadowy albo czterospadowy.