Budowa domu to bardzo duże przedsięwzięcie, które pochłania wiele czasu oraz pieniędzy. To, ile trwa budowa domu będzie zależeć od wielu czynników, między innymi od technologii wznoszenia budynku oraz naszego budżetu. W tym wypadku bardzo ważną rzeczą jest wykonanie odpowiedniego harmonogramu budowy oraz wcześniejsze zarezerwowanie terminów u poszczególnych wykonawców.

Pierwsze kroki podczas budowy domu

Załóżmy, że mamy już projekt domu oraz została wykonana adaptacja projektu. Pierwszą rzeczą po wyborze i zakupie działki jest wyrównanie terenu, co może trwać od kilku dni do kilku tygodni w zależności od tego, czy prace wykonujemy ręcznie, czy wynajmujemy koparkę. Po wytyczeniu przez geodetę położenia domu, można zabrać się za wykonanie fundamentów, co trwa zazwyczaj około dwóch tygodni. Po odczekaniu tygodnia można przejść do stawiania ścian nośnych. Zakładając, że wszystko będzie szło po naszej myśli i wszystkie prace będą przebiegać w terminach, budynek w stanie surowym otwartym można wznieść w pół roku. Aby odpowiedzieć precyzyjnie na pytanie ile trwa budowa domu, rozbierzmy każdy etap budowy domu na czynniki pierwsze.

Stan surowy otwarty

Budowę domu najlepiej rozpocząć w czasie, gdy temperatura będzie wynosić powyżej zera. Optymalna temperatura, która pozwala na przeprowadzenie prac ziemnych to 5 stopni Celsjusza (ważne, aby ustąpiły mrozy). Pamiętajmy też, że zbyt wysoka temperatura również nie sprzyja budowie domu, dlatego należy wstrzymać prace, gdy ta przekracza 25 stopni Celsjusza.

Po wykonaniu fundamentów przychodzi czas na stawianie ścian zewnętrznych oraz wznoszenie kominów. Aby uzyskać stan surowy otwarty, należy przeprowadzić również takie prace jak: wykonanie stropów, schodów żelbetonowych, więźby dachowej, ułożenie pokrycia. Przygotowanie więźby dachowej to ostatni element przed zamknięciem domu. Następnie przystępujemy do wstępnego krycia oraz obróbek blacharskich. Układamy pokrycie, zakładamy rynny oraz tymczasowe rzygacze, aby woda nie zalewała ścian.

Warto postarać się, aby budynek zamknąć jeszcze przed zimą. Oczywiście wcześniej warto sprawdzić, czy producent wybranych drzwi i okien nie zastrzegł w gwarancji czasu ich montażu. Niektóre firmy sugerują, aby stolarkę zamontować po otynkowaniu i ustabilizowaniu wilgotności w budynku, inaczej gwarancja nie będzie nas obejmować. To dość ważna kwestia, o której nie każdy ma pojęcie. Niedopasowanie czasowe może finalnie wpłynąć na to ile trwa budowa domu.

Stan surowy zamknięty

Stan surowy zamknięty obejmuje między innymi takie prace, jak wznoszenie ścian działowych wewnętrznych, montaż okien oraz drzwi zewnętrznych, a także bramy garażowej w budynku. Na zamknięcie budynku trzeba poświęcić co najmniej dwa tygodnie. Kolejna rzecz to ocieplenie domu oraz wykończenie wnętrz. Ocieplenie zajmie kolejne dwa tygodnie, nawet do dwóch miesięcy. Natomiast tynkowanie, montaż instalacji elektrycznej, ułożenie podłóg to prace na 3-5 miesięcy.

Prace tynkarskie wewnątrz budynku warto rozpocząć wiosną, dopiero po wyschnięciu tynków można przejść do wykończenia wnętrz, które zajmują dość dużo czasu, także trzeba uzbroić się w cierpliwość.

Podsumowując odpowiedź na to ile trwa budowa domu – w normalnym tempie, która przebiega bez żadnych problemów i zakłóceń będzie trwała około 1,5 roku. W tym wypadku dużo zależy oczywiście od naszego budżetu, jeśli mamy wystarczająco dużo pieniędzy na wzniesienie i wykończenie domu, wówczas można wprowadzić się do niego dość szybko. Warto także wiedzieć ile kosztuje wykończenie domu, bo to często stanowi sporą część inwestycji. Niektórzy decydują się na finansowanie budowy z własnych oszczędności, co powoduje, że całe przedsięwzięcie znacznie wydłuża się w czasie. Choć wiele osób twierdzi, że w ten sposób może zaoszczędzić, tak naprawdę taka budowa może okazać się droższa, niż nam się wydaje. Niedokończony budynek pozostawiony na długi czas niestety niszczeje ze względu na to, że jest narażony na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne. Ze względu na to, niekiedy wymaga remontu jeszcze przed zakończeniem zamknięciem.

Na co zwrócić uwagę podczas budowy domu?

Przedsięwzięcie, jakim jest budowa domu wymaga od nas dużej organizacji oraz wytrwałości. Decydując się na samodzielne dopilnowanie poszczególnych etapów wznoszenia domu, trzeba uzbroić się w cierpliwość i dokładnie zaplanować budowę od A do Z. Niestety nierzadko zdarza się, że budowa nie idzie po naszej myśli, dlatego przed podjęciem współpracy z poszczególnymi wykonawcami, należy bardzo dokładnie przeanalizować ich kompetencje, sprawdzić, jakie mają opinie wśród poprzednich klientów. Bardzo istotną rzeczą jest także zakup materiałów budowlanych, o tym też trzeba pamiętać. Najlepiej z dużym wyprzedzeniem sprawdzić, czy wszystkie potrzebne materiały są dostępne od ręki, jeżeli nie, to jaki jest okres oczekiwania na zamówienie.

Oczywiście trudno jest przewidzieć wszystkie trudności, jakie można napotkać podczas budowy domu, nie mniej jednak, gdy będziemy odpowiednio przygotowani z pewnością niemiłych niespodzianek będzie zdecydowanie mniej. Przed rozpoczęciem budowy, warto sporządzić szczegółowy harmonogram, dzięki temu będzie nam dużo łatwiej zapanować nad całym przedsięwzięciem. Pamiętajmy, że pośpiech to bardzo zły doradca, nie warto podejmować pochopnych decyzji, szczególnie w tak ważnych sprawach, jak budowa własnego domu.