Własny dom to marzenie niejednej rodziny. To inwestycja na długie lata, która wiąże się ze sporymi wydatkami. Ile kosztuje wykończenie domu i jakie prace należy szczególnie wziąć pod uwagę?

W branży budowlanej mówi się o 3 etapach budowy domu. Pierwszym z nich jest stan surowy zamknięty, czyli postawienie bryły budynku, okrycie jej dachem oraz zakończenie wszelkich prac związanych ze stolarką zewnętrzną. Kolejnym etapem jest doprowadzenie domu do stanu deweloperskiego, który jest powszechnie znany przez wszystkich, którzy kupują mieszkania z rynku pierwotnego. Trzecim etapem jest właśnie wykończenie domu pod klucz.

Rozważając ile kosztuje wykończenie domu, przyjęło się, że postawienie domu w stanie surowym to około 40% kosztów całej budowy. Około 30% zakładanej kwoty należy przeznaczyć na przygotowanie inwestycji do stanu deweloperskiego, a pozostałe 30% na ostatni etap przed udostępnieniem budynku do użytkowania.

Co się liczy przy ustalaniu kosztu wykończenia domu?

Zanim przejdziemy do konkretów, warto przypomnieć ile kosztuje projekt domu. Jego odpowiedni dobór może znacznie zoptymalizować koszty wykończenia domu. Dostępne są bowiem różne rodzaje projektów, które różnią się nie tylko wyglądem zewnętrznym, a kosztami realizacji oraz utrzymania.

Przy wyborze projektu przede wszystkim istotna jest wielkość budynku, metraż i specyfika pomieszczeń użytkowych. Znaczenie ma również jakość materiałów, których chcemy użyć do wykańczania wnętrz. Oprócz tego dochodzą jeszcze koszty robocizny oraz ogólny standard, w jakim mamy plan wykończyć nasz dom.

Lista prac wykończeniowych – to musisz wziąć pod uwagę

Na liście prac deweloperskich znajdują się:

 • Ocieplenie ścian i elewacja zewnętrzna budynku
 • Instalacje (elektryczna, grzewcza, wodno-kanalizacyjna)
 • Posadzki betonowe i tynki gipsowe
 • Ocieplenie poddasza użytkowego
 • Podwieszane sufity
 • Parapety
 • Wykonanie schodów

Po tym, jak już mieszkanie zostanie doprowadzone do stanu deweloperskiego można zabrać się za wykańczanie konkretnych pomieszczeń. Czeka nas:

 • Tynkowanie ścian
 • Ułożenie podłóg
 • Malowanie ścian i sufitów
 • Montaż urządzeń grzewczych
 • Zakup całego wyposażenia kuchni i łazienki
 • Założenie oświetlenia

Jak konkretnie kształtują się koszty wykończenia domu?

Warto pamiętać, że podana poniżej wycena jest uśredniona i dotyczy konkretnego przykładu. Ceny materiałów są różne i zależą od jakości oraz marki. Ceny wynajęcia fachowców też są różne w zależności od regionu i rozpoznawalności danej firmy.

Przyjmijmy, że nasz dom ma 150 m2 oraz 2 piętra po 75 m2. Powierzchnia ścian najprawdopodobniej będzie wynosiła około 180 m2. Jeśli zdecydujemy się na ocieplenie za pomocą wełny mineralnej oraz styropianu, koszty mogą wynosić od 80 do 120 zł/m2, Do tego dochodzi wynagrodzenie ekipy – średnia cena rynkowa to około 40 zł za m2.

Teraz czas na instalację wodno-kanalizacyjną. Średnia cena za punkt to 400 zł. Ceny wahają się od 350 do 570 zł. Ostateczny koszt będzie zależał od ilości punktów oraz odległościach między nimi.

Koszt instalacji elektrycznej również najłatwiej jest przeliczyć na konkretne punkty. Jeden punkt to koszt około 25 – 50 zł.

Koszty instalacji grzewczej będą zależały od tego, na jaki rodzaj się zdecydujemy: zwykłe grzejniki, a może podłogowe? Do tego dochodzi wyposażenie kotłowni.

Po wykończeniu instalacji można zabierać się za posadzkę. Potrzebny będzie styropian, izolacja przeciwpoślizgowa, folia, szlichta cementowa. Cena tych materiałów to 2,8 – 4 tysięcy. Wykonanie przez fachowców będzie kosztowało od 9 do 26 zł/m2. Łączny koszt materiałów na m2 tynków wyniesie od 12 do 16 zł. Do tego robocizna – 10 do 18 zł/m2.

Do tego wszystkiego doliczamy jeszcze koszty farb i malowania ścian (robocizna od 10 do 13 zł za pokrycie ścian i sufitów 3 warstwami), wyposażenie kuchni, łazienki oraz umeblowanie, sprzęt AGD, a także oświetlenie. Koszty są uzależnione od naszych wyborów.

Gdzie mogę obliczyć ile kosztuje wykończenie domu?

Obecnie w Internecie można znaleźć wiele pomocnych aplikacji, w tym choćby kalkulatory budowlane, w których po wpisaniu konkretnych wartości otrzymujemy dokładne przeliczenia. Przed wyborem ekip, warto zgłosić się do nich po szacunkowe kosztorysy – to znacznie ułatwi wybór i pozwoli porównać ceny.

To ile kosztuje wykończenie domu to kwestia indywidualna. Nie da się ukryć, że przy budowie domu jest dużo do zrobienia i warto dobrze rozplanować inwestycje. Właściwe zaplanowanie budżetu i pilnowanie wydatków to połowa sukcesu, która przy okazji pomoże zaoszczędzić sporo stresu.