Twarda woda to dokuczliwe zjawisko, przyczyniające się do powstawania kamiennych osadów w domu. Nie każdy jednak wie, że obecność twardej wody to nie tylko kamienny osad na armaturze łazienkowej, a niektórych konsekwencji nie widać gołym okiem! Oto 5 najpoważniejszych skutków używania twardej wody w domu.

1. Gorsza jakość napojów i potraw na bazie twardej wody

Wysoki stopień twardości wody powoduje wytrącanie się osadów, szczególnie w trakcie gotowania. Wpływa to na wygląd, smak i aromat naszej kawy oraz herbaty, a ponadto gotowanych zup czy potraw. Miękka woda dużo lepiej wydobywa intensywny smak i aromat, a przy okazji nie powoduje nieestetycznych, oleistych plam na wierzchu napojów.

2. Twarda woda wysusza naszą skórę i włosy

Czy zdarzyło Wam się wyjechać w podróż i zauważyć w hotelowej łazience dużo lepszą jakość wody podczas kąpieli? Zazwyczaj w takich miejscach stosuje się odpowiednie stacje zmiękczania wody, dzięki którym nasza skóra po kąpieli jest miękka oraz nie wymaga stosowania dodatkowych kremów. Twarda woda dużo gorzej rozpuszcza i spłukuje płyny do kąpieli czy szampony, ze względu na to, że napięcie powierzchniowe twardej wody ciężej zwilża różne powierzchnie. Prowadzi to do przesuszenia naszej skóry i włosów.

3. Twarda woda wpływa na żywotność AGD

Kamienny osad to nie tylko zjawisko pojawiające się w czajniku. Kamień osadza się we wszystkich sprzętach AGD, mających kontakt z wodą – pralka, zmywarka, żelazko, stacje parowe. Wpływa to bezpośrednio na awaryjność tych urządzeń oraz konieczność ich regularnego odkamieniania.

Jeśli chcesz sprawdzić dokładny stopień twardości wody w swoim domu, zajrzyj do artykułu Domowe sposoby na sprawdzenie jakości wody z kranu!

4. Twarda woda jest droga

Konieczność walki z osadami, odkamieniania AGD czy kupowania środków czystości generuje naprawdę duże koszty w skali roku – nawet do kilkudziesięciu złotych miesięcznie! Co więcej, regularna walka z twardą wodą to bardzo czasochłonny i pracochłonny proces.

5. Twarda woda wpływa na nasze codzienne obowiązki domowe

Wszystkie wymienione wyżej skutki stosowania twardej wody przekładają się bezpośrednio na komfort naszego życia codziennego, a także przede wszystkim czas poświęcany na sprzątanie. Jeśli jesteście ciekawi efektów używania miękkiej wody na co dzień w domu, zainteresujcie się centralnymi zmiękczaczami wody. Szeroki wybór zmiękczaczy wody dostępny jest na stronie https://www.krainawody.pl/.

Więcej informacji o tym, jak walczyć z twardą wodą znajdziecie w artykule Jak radzić sobie z twardą wodą?