Wysoka zawartość żelaza oraz manganu w wodzie to częsty problem osób, które mają własne ujścia wody na przykład studni głębinowej.

Jak poznać, że w wodzie jest za dużo żelaza lub manganu?

Zbyt wysoką zawartość żelaza w wodzie bardzo trudno jest przegapić. Po pierwsze powinno zaalarmować nas osad na kranie, umywalce czy wannie. Po drugie na pewno zwrócimy uwagę na charakterystyczny, metaliczny posmak wody, co bardzo źle wpływa na smak przyrządzanego jedzenia czy ciepłych napojów. Duża ilość związków żelaza może mieć negatywny wpływ na zdrowie, ale również na stan instalacji wodnej oraz podłączonym do niej sprzętom AGD.

Badaj wodę ze studni systematycznie

Trzeba badać jakość wody, należy mieć na uwadze, że ilość żelaza w wodzie nie może być większa niż 0,2 mg Fe/l, a manganu – 0,05 mg Mn/l – takie jest rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia. Jeżeli te wartości zostaną przekroczone, usuwanie żelaza jest niezbędne, aby móc korzystać z wody bez żadnych przeszkód.

Urządzenie, które usunie żelazo i mangan

Dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w odżelaziacz wody, takie urządzenia są dostępne praktycznie wszędzie. Można bez większych problemów kupić je również przez internet. Pamiętajmy, żeby wybierać odżelaziacze wody od renomowanych producentów, które są wysokiej jakości, także na pewno będą skuteczne i nie popsują się w ciągu kilku miesięcy.

Dlaczego warto usuwać żelazo i mangan z wody?

Jakość wody wpływa na nasze zdrowie, samopoczucie, rozwój naszych dzieci, a także kondycję instalacji wodnej oraz armatury domowej, to dlatego trzeba przywiązywać do tej kwestii sporą uwagę i dbać o jakość spożywanej wody, szczególnie jak mamy własne ujście.

Nie musisz kupować 2 odrębnych urządzeń do usuwania żelaza i manganu. Jeden produkt rozwiąże obydwa problemy jednocześnie. Najpierw zbadaj wodę i niech eksperci dobiorą rozwiązanie do wyników tej analizy wody.