Woda z własnego ujęcia potrafi kryć wiele zanieczyszczeń jednocześnie. Niestety nie zawsze widać je gołym okiem! Jakie związki mogą być obecne w wodzie ze studni? Jak to sprawdzić? Jak sobie radzić w przypadku wody ze studni, niezdatnej do użytku?

Jak sprawdzić jakość wody studziennej?

Jakość naszej wody studziennej można łatwo sprawdzić, dzięki kompleksowej analizie wody. W przypadku własnego ujęcia, warto wykonać zarówno badanie fizykochemiczne, jak i bakteriologiczne wody. To pozwoli określić dokładne parametry wody i sprawdzić, czy nadaje się ona do picia bądź użytku codziennego. Badanie wody można przeprowadzić w prywatnym laboratorium lub sanepidzie. Taką usługę świadczy także firma Klarsan, zajmująca się projektowaniem, doborem oraz montażem systemów uzdatniania wody do domów jednorodzinnych oraz przemysłu. Więcej na jej temat możecie przeczytać na ich stronie https://www.klarsan.pl/.

Najczęstsze zanieczyszczenia wody studziennej

Jeśli posiadasz już dokładne wyniki analizy wody, warto zwrócić się z nimi do specjalisty w tej branży. Dobór odpowiedniego rozwiązania do wody ze studni zależy głównie od wysokości przekroczeń. W wodzie z własnego ujęcia najczęstszym problemem jest obecność żelaza i manganu, które powodują żółte lub pomarańczowe zabarwienie wody, a także wytrącanie się rdzawych oraz czarnych, smolistych osadów. Często zdarza się także, że w wodzie występują mikroorganizmy, mające bezpośredni wpływ na nasze zdrowie. Skażonej bakteriami wody nie powinniśmy pod żadnych warunkiem pić, ponieważ może to spowodować poważne choroby i zatrucia!

Więcej informacji o tym, jak skutecznie usuwać żelazo i mangan z wody znajdziesz w artykule Jak skutecznie usunąć żelazo i mangan z wody?.

W jaki sposób uzdatniać wodę?

Rozwiązaniem problemu zanieczyszczonej wody są odpowiednio dobrane do potrzeb stacje uzdatniania wody. Choć ich wybór w sklepach internetowych jest szeroki, warto przed zakupem zwrócić się do eksperta z branży, który dobierze odpowiednie rozwiązanie do wyników analizy wody oraz potrzeb gospodarstwa domowego. Przy wyborze samej firmy warto także kierować się jakością proponowanych przez nich urządzeń. Dużą popularnością cieszą się w ostatnich latach urządzenia od polskiej marki Ecoperla. Specjaliści z tej firmy z chęcią pomagają w doborze wydajnego, bezawaryjnego i gwarantującego czystą wodę do picia rozwiązania!