Wielu Polaków nadal nie może przekonać się do picia wody prosto z kranu w obawie przed szkodliwymi związkami, bakteriami, złą jakością rur wodociągowych. Jeżeli zastanawiamy się nad zaprzestaniem kupowania wody butelkowanej na rzecz kranówki, dla własnego spokoju warto wcześniej zbadać jakość wody. Badanie wody można wykonać samodzielnie, trzeba sprawdzić jej smak, zapach, mętność, poza tym można zdecydować się na zakup testów.

Jakie parametry wody się bada?

Testy wody określą poziom jej twardości, zawartość chloru oraz PH. Analiza wody to dobre rozwiązanie, jeśli z jakichś przyczyn obawiamy się, czy jest bezpieczna dla naszego zdrowia. Warto też od czasu do czasu zajrzeć na stronę sanepidu, gdyż tam bardzo często są podawane informacje na temat stanu wody oraz ewentualnych zagrożeń. Oczywiście woda badana jest regularnie i nie powinniśmy się obawiać, jednak nie każdy ma 100% zaufanie.

Woda nie tylko do spożywania

Jakość wody ma bardzo duże znaczenie dla naszego zdrowia, ale również dla kondycji naszej skóry, która ma przecież kontakt z nią codziennie. Niestety w wielu miasta woda jest twarda, co można w bardzo łatwy sposób sprawdzić – wystarczy namydlić dłonie, w twardej wodzie mydło słabo się pieni. Innym sposobem jest umieszczenie kropli wody na kawałku lustra lub szkła, należy poczekać do wyschnięcia. Gdy na powierzchni pojawi się plama, można mieć pewność, że woda ma słabą jakość, jeżeli nie pozostał żaden ślad, to ma dobre parametry.

Dzbanek filtrujący lepszy niż nic

Picie wody z kraju wcale nie jest złym rozwiązaniem i pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy, nie mniej jednak warto zdecydować się na korzystanie przynajmniej ze specjalnych dzbanków filtrujących, choć tak naprawdę dzbanki są dobre na początek przygody z filtracją wody. Warto stosować solidniejsze rozwiązania.