Zagadnienia związane z twardością wody cieszą się coraz większą popularnością. Rośnie świadomość tego, że niskiej jakości woda może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie, nie bez znaczenia jest zaś i to, że coraz częściej uświadamiamy sobie, że z twardą wodą nie tylko można walczyć, ale również podejmując te wyzwanie można liczyć na satysfakcjonujące rezultaty.

Już na wstępie warto podkreślić, że woda nie powinna być ani zbyt twarda, ani zbyt miękka. W drugim z wymienionych przypadków jej skutkiem ubocznym jest przecież problem z wystarczającą ilością wapnia w organizmie, a to sprawia, że możemy liczyć się z problemem krzywicy i przyspieszeniem procesu osteoporozy. Woda zbyt twarda zniechęca do siebie swoim mechanicznym posmakiem, woda zbyt miękka również nie jest jednak zbyt smaczna, a jej smak określany jest często jako mdły. Taki stan rzeczy może być zaskoczeniem dla wielu osób gloryfikujących miękką wodę, nie jest jednak zaskoczeniem dla producentów zmiękczaczy. W zdecydowanej większości przypadków wchodząc w ich posiadanie mamy zatem do czynienia z rozwiązaniami, które zmiękczając wodę nie pozbawiają jej wszystkich jonów magnezu i wapnia.

Sama twarda woda nie jest zresztą monolitem. Najczęściej mamy do czynienia z twardością węglanową, a więc taką, która jest spowodowana obecnością kwaśnych węglanów magnezu orz wapnia. Tego rodzaju twardość można wyeliminować już poprzez zagotowanie wody. Z kolei twardość niewęglanowa jest spowodowana przez chlorki, azotany, siarczany i krzemiany oraz inne rozpuszczalne sole magnezu i wapnia. Eksperci potrafią mówić też o twardości ogólnej – sumie twardości węglanowej oraz niewęglanowej. Fakty na temat twardej wody zebrane w jednym miejscu https://www.zmiekczacze.com/twarda-woda/.