Logopedia z roku na rok staje się coraz bardziej popularnym kierunkiem do studiowania. Większość kandydatów stanowią kobiety (choć nie jest to reguła). Studia są dostępne w wariancie 5-letnim, jako studia magisterskie oraz jako studia podyplomowe. Jeżeli wiążesz swoją przyszłość z zawodem logopedy, powinieneś jednak wiedzieć, że zawód logopedy daje uczucie spełnienia, ale także ma swoje wady.

Zalety zawodu logopedy

Logopeda, jak wielu innych specjalistów powiązanych z branżą zdrowotną, ma możliwość poprawienia komfortu życia innym ludziom. Pozwala to stworzyć poczucie misji oraz czerpać satysfakcję gdy terapia logopedyczna idzie w dobrym kierunku. Kolejną zaletą jest możliwość pracy na własnych warunkach, w własnym gabinecie logopedycznym. To bardzo częsta praktyka, że logopedzi zakładają gabinety i działają na własny rachunek. Kolejnym plusem pracy jako logopeda jest ciągła możliwość rozwoju. Dostępne są liczne szkolenia i warsztaty logopedyczne. O czym warto jeszcze wspomnieć – dużą zaletą dla wielu osób jest ciągła praca z innymi ludźmi, poznawanie nowych przypadków i osobowości, dzięki czemu praca nie jest nudna (ciężko popaść w rutynę). Logopeda może także świadczyć usługi zdalnie pracując jako logopeda online (dla wielu osób to także bardzo duża zaleta).

Wady zawodu logopedy

Niewątpliwą wadą zawodu logopedy jest ciągła konieczność przygotowywania się do zajęć. Trzeba stale wymyślać nowe ćwiczenia logopedyczne, drukować arkusze pracy, tworzyć nowe pomoce. Często przygotowanie do konkretnych zajęć z danym pacjentem trwa tyle samo co sama terapia. Wymaga to zarówno inwestycji czasowych, co finansowych (wydruki, nowe książki, nowe pomoce itp.). Drugą powszechnie znaną wadą jest problem z sumiennością wizyt samych pacjentów. Bardzo często pacjenci odwołują spotkanie na ostatni moment lub przekładają wizyty w nieskończoność. W efekcie rozwala to sumiennie poukładany dzień pracy. Ostatnią wadą, która przychodzi mi na myśl jest sam kontakt z niektórymi pacjentami, którzy oczekują szybkich efektów, a nie przykładają się do pracy w domu. Bez ćwiczeń logopedycznych poza gabinetem, efekty terapii będą mizerne.

Przeczytaj artykuł: Logopeda dla dzieci i logopeda dla dorosłych.