Czynności, które mają za zadanie przystosować poddasze z niezamieszkałego na możliwe do zamieszkania to właśnie adaptacja poddasza. Przed remontem poddasza warto pomyśleć o kilku sprawach, żeby później nie było niemiłych niespodzianek takich jak zbyt duże koszty, za słabo dogrzane poddasze albo nawet konieczność podnoszenia poddasza ze względu na wymagania prawne.

Jak zgodnie z prawem wykonać adaptację poddasza?

Z remontem poddasza związane jest uzyskanie odpowiednich pozwoleń w zależności też od tego jakie zmiany w tym poddaszu będziemy wykonywać. Jeśli chcemy, aby ktoś zamieszkał na poddaszu to trzeba uzyskać pozwolenie na zmianę sposobu wykorzystania powierzchni. Gdy przystosowujemy poddasze w mniejszym stopniu tzn. wykonujemy tylko remont i nie mamy zamiaru na przykład wykonywać przebudowy w konstrukcji domu albo podpinać jakiejś instalacji, to trzeba zgłosić ten fakt do urzędu.

Gdy będzie miała miejsce zmiana w konstrukcji budynku, konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę. Jeśli po remoncie na poddaszu można zamieszkać to trzeba to zgłosić do urzędu w celu naliczenia podatku od dodatkowej powierzchni użytkowej. Jeśli urząd do którego złożyliśmy wniosek o pozwolenie na adaptację nie wniesie sprzeciwu w 30 dniach od wskazanej we wniosku daty, oznacza to, iż możemy wykonać zmianę sposobu użytkowania pomieszczenia. Jest trochę biurokracji, ale czasowo nie jest to aż tak absorbujące jak adaptacja projektu.

Adaptacja poddasza – koszt

Wszystko zależy od tego jakie zmiany na tym poddaszu zajdą. Im więcej rzeczy do wymiany (okna, drzwi, podłoga), remontu lub stawianie dodatkowych ścianek działowych, podpinanie instalacji, tym koszt będzie większy. Adaptacja poddasza może być tańsza jeśli zrezygnujemy z niektórych udogodnień, np. zamiast ścian murowanych można postawić ściany z płyt gipsowych albo zastosować tańszy asortyment w postaci okien, drzwi, podłogi itp. A więc jaki jest koszt? Może on wynieść około 20 tysięcy złotych dla powierzchni 50 metrów kwadratowych, jednakże to zależy od tego jakie prace tam będą wykonane oraz od cen drzwi, okien, podłogi. Zależy to także w dużym stopniu od firmy budowlanej, gdyż ceny usług tych firm mogą się znacząco różnić między sobą. Zobacz również ile kosztuje projekt domu.

Odpowiednie przystosowanie poddasza

Nie będzie można zamieszkać na poddaszu jeśli nie będzie tam wystarczająco ciepło w zimie lub będzie zbyt gorąco latem. Poddasze jako część budynku bezpośrednio pod pokryciem dachowym jest narażone na mróz zimą i upał latem. Ponadto należy zwracać uwagę podczas remontu na przeciekanie w miejscach szczególnie na to narażonych. Jeśli jest widoczna więźba lub inne elementy drewniane należy je pokryć preparatami na wilgoć, przeciw różnym mikroorganizmom np. na grzyby oraz odpornymi na ogień. W starych domach często pod pokryciem nie ma izolacji, a sam dach trzeba będzie ocieplić.

Jeśli chodzi o ogrzewanie poddasza to bardzo dobrym rozwiązaniem wydaje się zamontowanie ogrzewanie podłogowego, gdyż na większości poddaszy nie ma zbyt wiele miejsca. Oszczędzilibyśmy sobie problemów z instalacją kaloryferów, a właściwie to z wyszukaniem miejsca na ich instalację. Pamiętajmy o tym, jakie są wymagania co do ciepła na poddaszu – jest tu używany tak zwany współczynnik przenikania ciepła U i do 2017 roku wynosił on do 0.2 W/(m2K). Te wymagania jednak rosną i wynoszą aktualnie 0.18 W/(m2K). Jednak bez obaw, bowiem wśród budujących świadomość ta jest coraz większa i wiedzą oni jak poprawnie zaizolować dach tak, aby nawet w przyszłości nie było z tym problemów.

Jakie poddasze nadaje się na adaptacji?

Nie każde poddasze nadaje się na zamieszkanie w nim, gdyż niektóre mogą być za niskie lub nie spełniać innych oczekiwań takich jak za mała nośność dachu, aby można było go docieplić. Zamieszkanie na poddaszu wymaga zgodnie z przepisami wysokości średniej 2,2 m. Jak wylicza się taką wartość, przecież dach jest pochyły? Należy wziąć najwyższą wysokość na poddaszu i najniższą i obliczyć z nich średnią wysokość. Jednakże najniższa wartość nie może być mniejsza aniżeli 190 cm to znaczy mniejszej wartości nie bierzemy pod uwagę w obliczeniach. Jeśli czeka cię adaptacja poddasza i będziesz chciał wykonać remont poddasza i przystosować go do zamieszkania, może się okazać, iż trzeba będzie podnieść poddasze ze względu na wymagania, o których informacje są powyżej, a to wiążę się z dodatkowymi kosztami.

Ocieplenie poddasza a nośność dachu

Pamiętajmy, iż każdy dach ma swoją wytrzymałość i maksymalny możliwy do uniesienia ciężar. Dlatego istotne jest wzięcie pod uwagę tego ile będzie ważyć izolacja, którą mamy zamiar położyć pod pokryciem dachu. Ponadto ocieplenie może być pomiędzy krokwiami i w dwóch warstwach, a nie tylko w jednej. Oszacowanie czy więźba wytrzyma dodatkowy ciężar to zadanie projektanta. Od tego jakie będzie to ocieplenie poddasza zależy to do czego to pomieszczenie będzie używane oraz od jego rozmiarów – jeśli to będzie schowek to nie jest wymagane zbytnie docieplanie ale jeśli będą to dodatkowe sypialnie, łazienka należy porządnie zaizolować poddasze.