Własny dom to marzenie wielu osób, a dążenie do tego marzenia oznacza przejście wielu etapów i wielu trudności. Wszystko jednak zawsze zaczyna się od znalezienia odpowiedniego miejsca do postawienia domu naszych marzeń. Ponadto dobrze zaplanowana cała budowa domu krok po kroku, pozwala na stworzenie inwestycji, która będzie bezproblemowa w trakcie jej realizacji.

Odpowiednia działka i projekt domu

Znalezienie idealnego miejsca pod budowę domu może przyjść znienacka i niespodziewanie. Nigdy nie wiemy, kiedy zakochamy się w danej lokalizacji lub kiedy znajdziemy miejsce, które chwyci nas za serce. Odpowiednią działkę możemy znaleźć poprzez ogłoszenie, w trakcie jakiejś okazji lub po prostu przez przypadek przyjedziemy w miejsce, w którym się zakochamy.

Tak samo może być z projektem naszego domu. Albo projekt zlecimy architektowi albo zachwyci nas jakiś projekt gotowy. Gdy będziemy mieć już to swoje miejsce na ziemi i gdy wybierzemy odpowiedni projekt domu, który idealnie będzie pasował do profilu naszej rodziny, wtedy zaczyna się budowa domu krok po kroku.

Dokumenty i formalności

Inwestycji nie da się rozpocząć bez formalności papierowych. Oznacza to, że zanim zaczniemy budowę naszego domu musimy wiele papierów skompletować, złożyć i otrzymać cały szereg pozwoleń na budowę.

Jest to pierwszy etap budowy domu, ale bardzo istotny etap.

Posiadając zakupioną działkę i decydując się na dany projekt, kierujemy swoje kroki do Starostwa Powiatowego. Tam składamy potrzebne dokumenty by uzyskać pozwolenie na budowę domu. Aby otrzymać takowe pozwolenie, musimy złożyć następujące dokumenty:

  • decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania danego terenu,
  • warunki techniczne dostawy mediów, czyli prądu, wody, kanalizacji,
  • mapę sytuacyjną wysokościową, wykonaną przez wprawnego geodetę,
  • dokumentacje dodatkową.

Należy pamiętać o tym, że jeżeli zdecydujemy się na gotowy projekt domu – czeka nas adaptacja projektu (co też zazwyczaj chwile trwa). Na pozwolenie na budowę, po złożeniu potrzebnych dokumentów czekamy blisko 65 dni, decyzja ta ważna jest trzy lata. Zatem w ciągu trzech lat musimy rozpocząć budowę.

Po otrzymaniu stosownych pozwoleń możemy rozpocząć odpowiednie prace na placu budowy. Najlepiej jest, gdy w międzyczasie znajdziemy odpowiednią ekipę budowlaną a my jako inwestor budowy będziemy się ograniczać, wtedy, do wydawania pieniędzy i do kontrolowania budowy.

Budowa domu krok po kroku

Stan zerowy budowy domu

Zaczynamy od ogrodzenia placu budowy oraz wyrównania działki. Do precyzyjnego ustalenia ogrodzenia może być potrzebny geodeta. Można od razu postawić docelowe ogrodzenie (do wysokości 2,2m nie trzeba mieć żadnego pozwolenia), ale warto na wjeździe zostawić prowizoryczną siatkę umożliwiającą szerszy wjazd do parceli.

Na etapie zerowym budowy powinny być już postawione fundamenty i zrobione podpiwniczenie całego domu.

Stan surowy otwarty

Następny etap budowy to stan surowy otwarty. Podczas tego etapu mury pną się już bardzo do góry, widać już jak rośnie nasz dom i jak powoli spełnia się nasze drogie marzenie.

Stan ten to postawienie wszystkich ścian zewnętrznych, stropów i schodów betonowych. Na tym etapie nasz dom ma już postawiony komin i zrobione więźby dachowe oraz wstawione okna na poddaszu.

Stan surowy zamknięty

Stan surowy zamknięty to następny krok budowania naszej nieruchomości. Na tym etapie koncentrujemy się na wszystkich mediach i danych instalacjach, które muszą być doprowadzone i położone w domu. Dbamy też o stolarkę drzwiową i okienną, bowiem to właśnie teraz muszą być już wstawione wszystkie drzwi i wszystkie okna. Cała instalacja powinna być sprawdzona i skontrolowana. Dlatego na tym etapie czeka nas wiele kontroli certyfikowanych instalatorów.

Radosną wiadomością jest to, że nasz dom jest już doskonale zabezpieczony przed zimą, złymi warunkami pogodowymi, złodziejami. Jest już w miarę zamknięty i w dużej części zbudowany. Jednak nie jest jeszcze gotowy do zamieszkania. Budowa domu krok po kroku powoli się kończy, mamy już bliżej do końca niż dalej.

Wykończenie domu

Czwarty etap budowy domu to prace wykończeniowe, stawianie ścianek wewnętrznych, kafelkowanie, malowanie, układanie podłóg i tynków, instalacji ogrzewania i położenie różnych innych instalacji. Zobacz ile kosztuje wykończenie domu. Dopiero teraz nasz dom zaczyna żyć. Pali się w nim światło, jest w nim ciepło, z kranów leci woda ciepła i zimna, zaczyna być w domu czysto, przyjemnie i miło. Nasz dom zaczyna oddychać, coraz bliższy staje się czas wprowadzenia do niego.

Praktycznie budowa domu krok po kroku zbliża się do końca. Dookoła nieruchomości zaczyna robić się porządek a plac budowy powoli zamienia się w przydomowy ogródek. Teren dookoła domu staje się terenem zagospodarowanym i zadbanym. Dom ma piękną elewację zewnętrzną, która jest ocieplona, ma wstawione wszystkie okna i drzwi.

Papierologia na koniec budowy domu

W domu już możemy zamieszkać, ponieważ wszystkie prace budowlane zostały zakończone. Jednak przed tym powinniśmy zgłosić zawiadomienie o ukończeniu budowy domu. Ostatni krok to sprawy formalne i papierowe. Składamy więc do danego nadzoru budowlanego kompletny wniosek o zakończeniu przez nas budowy domu.

Do wniosku dołączamy:

  • dziennik budowy,
  • pełną dokumentacje odbioru wszystkich mediów i przyłączy,
  • dokumenty geodezyjne,
  • kopie świadectwa energetycznego,
  • dane oświadczenia wypisane przez kierownika budowy.

W przypadku gdy złożyliśmy wszystkie potrzebne dokumenty, a nadzór budowlany przez 21 dni nie odezwał się do nas. Oznacza to, że wszystko jest w porządku i możemy już zamieszkać w naszym wymarzonym domu.