W tutejszym wpisie podejmę kwestię uruchomienia sklepu internetowego. Pominę jednakże kwestie wyboru branży, zakładania przedsiębiorstwa, czy wszelkich formalności z rejestracją włącznie. Wpis dotyczy głównie spraw bardziej technicznych, w tym selekcji formy sklepu online.
Pierwsze pytanie, które powinniśmy zadać to czy zamierzamy uruchomić swój sklep internetowy w oparciu o usługę, czyli model SaaS, czy też wdrożyć system sprzedaży online na swoim własnym serwerze, do którego będzie zawsze dostęp. Każdy z tych 2 modeli ma swoje zalety oraz wady. Osobiście wolę internetowe sklepy uruchamiane na własnych serwerach, między innymi ze względu na pełny dostęp do danych. Jeżeli postawimy na tego typu oprogramowanie sklepu internetowego to trzeba teraz wybrać odpowiedni system. Wybór jest naprawdę duży, rozpoczynając od oprogramowań płatnych typu SOTE po rozwiązania w pełni darmowe jak GekoSale lub PrestaShop.
Tak więc wracając do tematu głównego, czyli jak założyć sklep online? należy wpierw wybrać spełniający nasze wymagania system sprzedaży, potem opłacić konto w firmie hostingowej, przerzucić za pomocą aplikacji FTP pliki skryptu sklepu internetowego na konto hostingowe, a także stworzyć bazę danych na serwerze, która będzie przechowywać wszelkie informacje. Wówczas należy jedynie uruchomić zgodnie z instrukcją dostarczoną przez producenta skrypt sklepu online. Teraz czas na wstawienie asortymentu sklepu oraz danych, które są wymagane do handlu online. W obecnej chwili nic już nie przeszkadza, aby zarabiać pieniądze na uruchomionym właśnie sklepie online. Jednakże do tego niezbędni są klienci, a więc i marketing w różnej formie…
ostatnie komentarze