Jak prezentują współczesne badania, rynek domen internetowych w Polsce ewoluuje całkiem szybko. Stąd też postępujące zainteresowanie domenami internetowymi. W krajach zachodnich jest to dziedzina bardzo dobrze rozwinięta. Można mnożyć przykłady domeniarzy osiągających zaskakujące sukcesy finansowe na sprzedawaniu domen internetowych.

Z pewnością gro osób związanych z domenami w Polsce szuka możliwości odzwierciedlenia osiągnięć domeniarzy z USA czy Indii. Pewne jest, że największymi zyskami cieszyć można się w przypadku domen słownikowych. Takich, które nazwą wiążą się z danym rodzajem branży, usługi. Takie domeny jest jednak niezmiernie trudno nabyć na rynku pierwotnym. Pozostaje zatem przejmowanie domen wygasłych.

Domeny spadające mogą okazać się niezmiernie wartościowe. Naturalnie nie możemy polegać tu wyłącznie na intuicji. Istnieją określone parametry, które świadczą o wartości danej wygasającej domeny. Tych parametrów jest dość wiele. W zależności od zastosowania domeny ważności nabierają poszczególne z nich.

Jeżeli polujemy na wygasające domeny z planem używania ich do potrzeb SEO lub dalszej sprzedaży, powinniśmy dokładnie weryfikować wartości z nimi związane. Aby precyzyjnie i właściwie sprawdzić wiele parametrów dla ogromnych ilości domen niezbędne będzie dobre narzędzie. Weryfikowanie bowiem poszczególnych parametrów manualnie, przeszukując różnego rodzaju skrypty on-line jest bardzo czasochłonne i niełatwe.